Takmer týždňový výpadok európskeho satelitného systému Galileo spôsobila z časti aktualizácia softvéru, ktorá bola určená na prevenciu kybernetických útokov, informuje Politico.

Minulý týždeň sme boli svedkami takmer týždňového výpadku európskeho satelitného systému Galileo, o ktorom sme písali v našom článku. Nové informácie naznačujú, že dôvodom výpadku bola z časti aktualizácia bezpečnostného softvéru na jednej zo staníc v Nemecku, ktorá bola určená na prevenciu kybernetických útokov. Počas nej totiž nemohla druhá stanica urobiť zálohu, čo znemožnilo plnú prevádzku satelitného systému, uviedol šéf európskej agentúry GNSS so sídlom v Prahe, Carlo des Dorides.

„Vieme, že kybernetické útoky existujú a preto sa musíme ubezpečiť, že softvér je aktuálny. Musíme si však premyslieť, ako to urobiť, aby to nevytvorilo slabinu v systéme.“, povedal zástupca generálneho riaditeľa oddelenia vnútorného trhu Európskej komisie, Pierre Delsaux, poslancom Európskeho parlamentu.

Zobraziť celú galériu (1)
Stanica vo Fucine neďaleko Ríma / Zdroj: ESA

Problémy sa vraj môžu zopakovať

Prvá stanica vo Fucine neďaleko Ríma mala problémy so svojím časovým referenčným systémom kalibrujúcim čas v celom systéme, ktorý je kľúčový pre výpočet presnej polohy z dát od satelitov. Napriek tomu, že boli obidva spomenuté problémy vyriešené, Delsaux povedal, že nemôže zaručiť opätovné objavenie problémov. Počas výpadku nedošlo k prerušeniu satelitných služieb, pretože európske zariadenia využívali dáta z amerického globálneho GPS systému.

Systém Galileo, do ktorého Európska Únia investovala až 10 miliárd €, aby mohla konkurovať iným svetovým mocnostiam, je stále v štádiu vývoja. V súčasnosti má na obežnej dráhe 22 satelitov a očakáva sa, že systém bude plne funkčný do roku 2020, píše CNN.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom