Takmer týždňový výpadok európskeho satelitného systému Galileo spôsobila z časti aktualizácia softvéru, ktorá bola určená na prevenciu kybernetických útokov, informuje Politico.
Minulý týždeň sme boli svedkami takmer týždňového výpadku európskeho satelitného systému Galileo, o ktorom sme písali v našom článku. Nové informácie naznačujú, že dôvodom výpadku bola z časti aktualizácia bezpečnostného softvéru na jednej zo staníc v Nemecku, ktorá bola určená na prevenciu kybernetických útokov. Počas nej totiž nemohla druhá stanica urobiť zálohu, čo znemožnilo plnú prevádzku satelitného systému, uviedol šéf európskej agentúry GNSS so sídlom v Prahe, Carlo des Dorides.
„Vieme, že kybernetické útoky existujú a preto sa musíme ubezpečiť, že softvér je aktuálny. Musíme si však premyslieť, ako to urobiť, aby to nevytvorilo slabinu v systéme.“, povedal zástupca generálneho riaditeľa oddelenia vnútorného trhu Európskej komisie, Pierre Delsaux, poslancom Európskeho parlamentu.

Problémy sa vraj môžu zopakovať
Prvá stanica vo Fucine neďaleko Ríma mala problémy so svojím časovým referenčným systémom kalibrujúcim čas v celom systéme, ktorý je kľúčový pre výpočet presnej polohy z dát od satelitov. Napriek tomu, že boli obidva spomenuté problémy vyriešené, Delsaux povedal, že nemôže zaručiť opätovné objavenie problémov. Počas výpadku nedošlo k prerušeniu satelitných služieb, pretože európske zariadenia využívali dáta z amerického globálneho GPS systému.
Systém Galileo, do ktorého Európska Únia investovala až 10 miliárd €, aby mohla konkurovať iným svetovým mocnostiam, je stále v štádiu vývoja. V súčasnosti má na obežnej dráhe 22 satelitov a očakáva sa, že systém bude plne funkčný do roku 2020, píše CNN.
Tech

Hyundai aj Kia skončili vývoj naftových motorov. Všetky zdroje idú do elektrifikácie

PRIPOMIENKA Najlacnejšie jazdenie autom: Vyhrá benzín, diesel, plug-in hybrid alebo CNG? Zistili sme

Trumpov posledný výkrik pred odchodom. USA pridalo na čiernu listinu už aj Xiaomi

Huawei využil v Číne softvér, ktorý rozpozná utláčanú menšinu moslimov. Kontroverzii čelí aj vláda a ďalšie firmy
