September bude na streame v oblasti noviniek patriť predovšetkým Netflixu, ktorý okrem dlhoočakávaného vyvrcholenia Money Heist (alebo skôr jeho prvej časti) ponúkne aj viacero ďalších atraktívnych noviniek.

Veľký záujem však budí aj veľkovýpravné sci-fi od Apple TV+, ktoré pracuje s jednou z najlepších vedecko-fantastických knižných predlôh všetkých čias. Tu je 10 najlepších noviniek, ktoré by si na streamovacích službách v septembri rozhodne nemal zmeškať.

Worth

Dátum premiéry: 3. september

Platforma: Netflix

Ak má Netflix príležitosť zažiariť aj so svojím celovečerným filmom, lepšiu šancu ako pri Worth už tento rok pravdepodobne mať nebude. Filmová novinka v hlavnej úlohe s Michaelom Keatonom predstaví príbeh prominentného právnika Kennetha Feinberga, ktorý po útoku na Svetové obchodné centrum a páde Dvojičiek dostal nezávideniahodnú úlohu – poskytnúť pozostalým finančnú kompenzáciu a dať tak cenovku na hodnotu ľudského života.

Dramatická novinka Netflixu vychádza zo skutočných udalostí, inšpiruje sa aj memoárom samotného právnika Feinberga, ktorý po teroristických útokoch viedol fond na odškodnenie obetí. K bizarnej úlohe Feinberg spočiatku pristupuje cynicky, situácia sa však dramaticky zmení po slovnej prestrelke s členom miestnej komunity (Stanley Tucci), ktorý pri útokoch stratil manželku.

Money Heist (5. séria)

Dátum premiéry: 3. september

Platforma: Netflix

Dočkali sme sa. Veľkolepé finále španielskeho megahitu Money Heist je konečne tu, alebo lepšie povedané, jeho prvá časť. Vôbec prvýkrát sa totiž séria dočká rozdelenia na dve časti a príbeh obľúbených lupičov bude plnohodnotne ukončený až na začiatku decembra. To však neznamená, že sa nedočkáme adrenalínového diváckeho zážitku. Najväčšia lúpež v histórii totiž vrcholí a namiesto polície budú odhodlaní zlodeji tentokrát čeliť španielskej armáde.

Koniec poslednej série nechal otvorených viacero dôležitých otázok, najväčšia z nich sa pravdepodobne týka osudu Profesora, ktorý to podľa traileru v prichádzajúcich epizódach nebude mať jednoduché. To ale platí aj o jeho komplicoch uväznených v banke, ktorí sa pre zmenu chopia zbraní a zoči-voči si to rozdajú s národnou gardou. Tvorcovia sľubujú, že obľúbených hrdinov vystavia až na hranicu ich síl, už v minulosti ukázali, že sa obľúbené postavy neboja nechať zabiť, v bezpečí teda nie je skutočne nikto.

Kate

Dátum premiéry: 10. september

Platforma: Netflix

Herečka Mary Elizabeth Winstead už v Birds of Prey ukázala, že akcia jej nie je cudzia, pravdepodobne si to všimol aj Netflix, ktorý vychádzajúcej hviezde teraz venuje celý film. Ponesie názov Kate a skôr ako na príbehovú zápletku sa bude spoliehať na svoje nekompromisné tempo a hromadu mŕtvol. Nebezpečná a mimoriadne zručná zabijačka Kate je totiž vo filme otrávená pomalým jedom a má posledných 24 hodín to, aby objasnila sprisahanie a stihla sa za svoju blížiacu sa smrť pomstiť.

Netflix sa v tomto prípade so scenárom príliš nebabral a servíruje divákovi extrémne priamočiaru akciu plnú prestreliek, súbojových choreografií a výbuchov. Aj vďaka tomu je novinka označovaná za ženskú verziu Johna Wicka, čo pravdepodobne bolo od začiatku cieľom tvorcov. Zaujímavosťou je, že film ešte ani nevyšiel, no už na sociálnych sieťach čelí početnej kritike za svoje zasadenie. Konkrétne sa divákom nepáči koncept bielej ženy likvidujúcej zástupy ázijských protivníkov.

Lucifer (6. séria)

Dátum premiéry: 10. september

Platforma: Netflix

Lucifer nie a nie skončiť. Populárny seriál mal byť pôvodne ukončený svojou treťou sériou, zachránil ho však Netflix, ktorý si pre divákov prichystal dodatočné dve série. Nedávno odvysielaná piata sezóna mala byť skutočne poslednou, fanúšikovia však po správach o avizovanom konci zabojovali, húfne podpisovali petície a nakoniec streamovacieho giganta predsa len obmäkčili na jeden posledný prídavok.

Ten bude priamo nadväzovať na koniec predchádzajúcej série, čo však zároveň tvorcom trocha skomplikovalo život, keďže piata séria skutočne mala byť poslednou a dejové linky boli dovedené do svojho konca. Bez ohľadu na to by sme sa dočkať doposiaľ najintímnejšej série, ktorá nebude venovať priestor ani tak hlavným záporákom, ako skôr zameraniu sa na obľúbené postavy. Romantické ukončenie však podľa tvorcov čakať nemáme, avizujú totiž, že finále bude mať horko-sladkú príchuť.

Scenes from a Marriage

Dátum premiéry: 12. september

Platforma: HBO Go

HBO sa vo svojej tvorbe nebojí aj zložitejších komornejších námetov, čo nám minulý rok dokázali napríklad vydarenou, no mimoriadne ťaživou minisériou Bludné kruhy s excelentným Markom Ruffalom. Vo svojom najnovšom počine si teraz americká káblovka berie na paškál dvojicu manželov v podaní Oscara Isaaca a Jessicy Chastain v televíznom spracovaní švédskej klasiky Scény z manželského života.

Päťdielna miniséria je sondou do manželského života moderného amerického páru a z ich perspektívy skúma poňatie poňatie lásky, nenávisti, túžby, nevery, manželstva i rozvodu. Zaujímavosťou je, že hlavné herecké hviezdy seriálu už manželský pár v minulosti na obrazovke stvárnili. Stalo sa tak v krimi trileri Vojna bez pravidiel z roku 2014.

Sex Education

Dátum premiéry: 17. september

Platforma: Netflix

Silný seriálový mesiac Netflixu okrem Money Heist potvrdzuje aj ďalší z originálnych počinov služby – Sex Education, ktorý aktuálne pokračuje treťou sériou. Očakávať od nej môžeme všetko, čo sme si zamilovali na predchodcoch – od sledovania strastí i slastí dospievajúcich tínedžerov na Moordale, až po brilantnú Gillian Anderson, ktorú v najnovších epizódach čaká nová životná skúška.

Aj keď druhá séria končí otvorene, odpovedí sa diváci podľa tvorcov nedočkajú okamžite, medzi dvoma sériami je totiž menší časový skok. Otis má podľa všetkého dospieť a zobrazený bude v trocha inom svetle ako v predchádzajúcich častiach, tešiť sa môžeme aj na nové tváre. Najväčšiu pozornosť si pýtajú Jemima Kirke (Girls), ktorá zaujme miesto riaditeľky školy a herecký veterán Jason Isaacs, známy napríklad z filmovej série Harry Potter.

The Morning Show

Dátum premiéry: 17. september

Platforma: Apple TV+

Hviezdne obsadená seriálová novinka Morning Show patrila v roku 2019 k najväčším hitom novopredstavenej služby Apple TV+. Seriál síce zaznamenal viaceré rozporuplné ohlasy, vďaka aktuálnosti svojho námetu v podobe hnutia Me Too i skvelým hereckým výkonom si napokon odniesol tri nominácie na prestížny Zlatý glóbus. Po covid odkladoch teraz Morning Show konečne pokračuje druhou sériou, ktorá bude opäť reagovať na aktuálne témy vo svete.

Podobne ako pri prvej sérii, aj tentokrát sa opakovane prepisoval scenár tak, aby reflektoval spoločenské dianie, konkrétne pandemickú situáciu, hnutie Black Lives Matter či prezidentské voľby v USA. Prvá séria nechala otvorených viacero otázok týkajúcich sa ústredných postáv, k obľúbenej Jennifer Aniston či Reese Witherspoon pribudnú viaceré ďalšie atraktívne posily ako napríklad trojnásobná držiteľka Emmy, herečka Julianna Margulies, známa zo seriálu Good Wife.

Foundation

Dátum premiéry: 24. september

Platforma: Apple TV+

Seriálová sci-fi udalosť jesene, ak nie celého televízneho roka. Už na konci septembra na Apple TV+ štartuje očakávaná novinka Nadácia, založená na rovnomennej knižnej sérii spisovateľa Isaaca Asimova. Aj keď sa vznik kníh viaže ešte k polovici minulého storočia, Asimov svojou knihou významne ovplyvnil napredovanie sci-fi žánru a vyslúžil si za ňu viaceré prestížne ocenenia.

Seriál zasadený do ďalekej budúcnosti sleduje úpadok a masívny kolaps galaktického impéria, ktorého presný scenár vďaka zložitým matematickým výpočtom predpovedal vedec Hari Seldon. Ten s istotou predznamenáva, že po zániku impéria nastane 36 000 rokov vojen a barbarstva, zakladá preto novú spoločnosť – Nadáciu, ktorá obdobie temna skráti len na tisíc rokov. Musí sa však vysporiadať s množstvom nebezpečných nástrah.

The Chestnut Man

Dátum premiéry: 29. september

Platforma: Netflix

Koniec septembra sa na Netflixe ponesie v mrazivom severskom duchu, prichádza totiž kriminálka Chestnut Man (Gaštanko) od Sorena Sveistrupa. Pre spisovateľa síce ide o knižnú prvotinu, dánsky autor a scenárista však stojí za vynikajúcim seriálom The Killing (Forbrydelsen), ktorý patrí medzi najlepšie hodnotené kriminálky vôbec. So znepokojivými príbehmi má teda tvorca bohaté skúsenosti, ktoré zúročil práve pri písaní Gaštanka.

Príbeh knihy a najnovšie aj filmu od Netflixu sa zameriava na prípad zavraždenej mladej ženy, pri mŕtvole ktorej polícia nájde aj postavičku z gaštanov. Odtlačok prstu z miesta činu navyše zločin spája s dávno uzavretým prípadom zmiznutého dievčatka. Vrah má svoj plán dobre premyslený, polícii sa naopak kráti čas, kým vyšetrovatelia nie sú povolaní k ďalším obetiam po boku s gaštanovými panáčikmi.

BONUS: Y: The Last Man

Dátum premiéry: 13. september

Platforma: Hulu / Disney+

Za pozornosť v septembri rozhodne stojí aj začínajúci apokalyptický seriál Y: The Last Man, ktorý vznikol na motívy DC komiksu. O sfilmovaní komiksovej predlohy sa hovorí už od roku 2015, seriál sa však kvôli nezhodám tvorcov, odchodu showrunnera i častým prepisom v scenári potýkal s mnohými existenčnými problémami a hrozilo, že napokon vôbec nevznikne. Napokon sa premiéry predsa len dočkáme a podľa traileru sa máme na čo tešiť.

Dej prichádzajúcej novinky sa zameriava na mladého muža Yoricka Browna, ktorý je zároveň posledným známym žijúcim mužom na Zemi. Planétu totiž zasiahla nevysvetliteľná katastrofa, kedy všetci nositelia chromozómu Y nečakane zomreli. Zvyšky civilizácie tak tvoria výhradne ženy snažiace sa s kataklizmou vysporiadať a zároveň nájsť odpoveď, čo za masovou čistkou vlastne stojí.

 

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú