Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Prednedávnom sme informovali o hlasovaní Federálnej komisie pre komunikácie, ktorá v USA mala rozhodnúť o neutralite sietí. Tá zabezpečovala, že každá spoločnosť či služba mala doteraz na trhu rovnaké možnosti a nikto nebol uprednostnený. Neutralita sietí v USA je už minulosťou, nakoľko komisia odhlasovala zrušenie regulácií bývalého prezidenta Baracka Obamu.

Hlasovanie o neutralite sietí prebehlo v Spojených štátoch včera, 14. decembra, kedy Federálna komisia pre komunikácie rozhodla o budúcnosti poskytovaných internetových služieb. Komisiu tvorí len niekoľko členov, ktorí boli od začiatku odhodlaní odstrániť Obamove nariadenia, ktorými zakopú neutralitu sietí v USA. Internet tak už nebude považovaný za slobodný nástroj, s ktorým sa v tejto krajine budú môcť presadiť aj neznáme služby. Moc do rúk padla tým najväčším gigantom, ktorí budú rozhodovať o tom, čo budú môcť zákazníci používať.

Hlasovaniu nezabránili ani protesty

Pred stretnutím komisie sa odohralo niekoľko protestov, a to aj pred budovou vo Washingtone, ktorú museli evakuovať kvôli hrozbe. Po kontrole policajných psov však mohla komisia zasadnúť a hlasovať o budúcnosti neutrality internetu. Traja republikáni tak aj napriek silným pripomienkam rozhodli jednoznačne v prospech tých najväčších operátorov a spoločností.

Zobraziť celú galériu (2)
The Humanist Report/YouTube

Nenechaj si ujsť
NASA znova vyšle astronautov na Mesiac. Nové nariadenie už podpísal prezident Trump

S touto významnou zmenou ale nesúhlasil okrem iných ani senátor štátu Massachusetts, Edward Markey, ktorý spolu s ďalšími 15 senátormi podal voči rozhodnutiu komisie uznesenie na obnovenie neutrality sietí. Negatívny názor na zrušenú neutralitu má tiež komisárka Federálnej komisie pre komunikácie, Jessica Rosenworcelová, podľa ktorej prinesie odstránenie neutrality sietí spoločnostiam „veľkú moc“. Obyvatelia Spojených štátov účinky tohto rozhodnutia však nepocítia okamžite, ale až keď ich schváli Biely dom.

Zrušenie neutrality ovplyvnilo akcie najväčších gigantov

Poskytovatelia internetových služieb aj napriek obavám verejnosti stále tvrdia, že nebudú obmedzovať vybraný obsah a presadzovať populárnejšie služby. Zrušenie neutrality sietí v USA malo taký veľký vplyv, že po ukončení hlasovania komisie dokonca klesli akcie spoločností Apple, Alphabet či Microsoft.

Hlasovanie Federálnej komisie pre komunikácie o odstránení neutrality je veľkým úderom pod pás pre spotrebiteľov v New Yorku a každého, kto chcel mať slobodný a otvorený internet. Komisia poskytla hlasovaním poskytovateľom internetu a operátorom predčasné Vianoce.  Tí budú môcť ešte výraznejšie obmedzovať to, čo vidíme, čo čítame a čo počúvame na webe. Toto rozhodnutie je veľkou hrozbou pre slobodný názor, ktorý z internetu urobil veľký prínos pre demokratickú spoločnosť.“ – Eric T. Schneiderman, generálny prokurátor New Yorku.

Reakcie obyvateľov, ale aj vládnych predstaviteľov na rozhodnutie Federálnej komisie pre komunikácie sa líšia. Väčšine z nich sa však zrušenie neutrality sietí vôbec nepozdáva. Spôsob, akým budú poskytovať operátori svoje služby, sa v USA už onedlho výrazne zmení.

Zamietnutie rozhodnutia komisie môže vykonať len Biely dom, ktorý schválením zrušenia neutrality sietí definitívne rozhodne o budúcnosti internetu v krajine. Spojené štáty sa tak predsa len stávajú druhým „Portugalskom“, kde zákazníci už viditeľne pociťujú absenciu neutrality sietí.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú