Lightyear One je prvý solárny elektromobil na svete, ktorý to dotiahol až do sériovej výroby. Spoločnosť Lightyear informovala, že práve začala produkciu tohto revolučného elektromobilu, ktorý vďaka solárnym panelom stačí nabíjať pri bežnom používaní iba raz za dva mesiace.

Automobilka sa na spustenie sériovej výroby pripravovala celé mesiace a jej začiatok je konečne tu. Prvý solárny elektromobil Lightyear One sa vyrába vo Fínsku v spolupráci so spoločnosťou Valmet Automotive. Výrobná linka bola špeciálne navrhnutá na produkciu solárneho auta a prvé kusy začnú brázdiť európske cesty už čoskoro.

Bez nabíjania dokáže jazdiť celé týždne

Fínska továreň je „montážnou halou“ solárneho elektromobilu Lightyear One. Karoséria sa vyrába v Británii, následne sa prevezie do Fínska, kde sa celé auto zmontuje dokopy.

Pracovníci montujú prakticky celé auto manuálne za pomoci silných robotov. Takýmto spôsobom sa na auto montuje aj najdôležitejšia súčiastka – solárne panely, ktoré pokrývajú strechu a kapotu.

Solárna strecha v kombinácii s ohromnou efektivitou vozidla má za následok, že pri bežnom mestskom využívaní stačí takéto auto nabiť raz za dva mesiace, všetku ostatnú energiu dokáže získať zo Slnka.

Až 70 km denne čisto zo Slnka

Vývoj Lightyear One trval šesť rokov. Parametre sú oproti prvotným informáciám zo začiatku vývoja o niečo skromnejšie, i tak sa ale radia medzi tie najlepšie na trhu s dojazdom 620 km vrátane elektrickej energie, ktorá je vygenerovaná veľkou plochou solárnych panelov na streche a kapote vozidla.

Batéria má kapacitu 61,2 kWh, váži iba 350 kg a hmotnosť celého auta je cca 1575 kg. Lightyear One je tiež produkčný elektromobil s najnižším koeficientom odporu vzduchu iba 0,175 Cd.

Dojazd závisí aj od podnebia, v krajinách ako Španielsko či Portugalsko dokáže fungovať bez nabíjania až 7 mesiacov, za predpokladu, že vodič denne najazdí do 35 km.

Lightyear

Solárny elektromobil disponuje štvoricou elektromotorov, pričom každý z nich nezávisle poháňa jedno koleso a je pripevnený priamo na ňom. Zrýchlenie z 0 na 100 km/h a to rozhodne nezodpovedá štandardom súčasných elektromobilov. Na stovku to Lightyear One vytiahne až za 10 sekúnd.

Solárny elektromobil z dielne holandského startupu, ktorý vznikol na univerzite v Eindhovene, už vypredal prvých 150 limitovaných kusov. Cena pritom nebola nijak extrémne nízka a Lightyear One sa predával za 150 000 €.

Ak je niečo absolútnou novinkou na trhu, je pochopiteľné, že cena takéhoto produktu býva extrémne vysoká. Nebýva však zvykom, že by druhá generácia produktu zdražela a to rádovo o desiatky percent. Nuž, v prípade solárneho elektromobilu Lightyear One je to tak, druhá generácia s názvom „Exclusive Edition“ stojí o rovných 100 000 € viac než prvý model.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP