Japonská sonda Hayabusa-2 už o pár dní začne svoju spiatočnú cestu späť na Zem a z ďalekého vesmíru prinesie naozaj vzácny náklad. Na palube už má totižto naložené vzorky asteroidu Ryugu, informuje portál ScienceAlert.

Misia sondy Hayabusa-2 bola od začiatku jasná. Táto japonská sonda na Zem prinesie vzorku asteroidu Ryugu, čo v preklade znamená „Dračí Palác“. Tieto vzorky by mali následne poslúžiť vedcom na lepšie pochopenie, ako vznikala Slnečná sústava. Jej náklad by tak mali tvoriť uhlíkové a organické hmoty z povrchu, ale aj zvnútra asteroidu.

Hayabusa-2 totižto doslova vystrelila na asteroid, čo na jeho povrchu premiešalo hmotu s tou, ktorá sa skrývala hlbšie. Sonda následne pristála na asteroide a tieto vzorky zozbierala. Ako informuje portál BBC, už 18. novembra začne svoju cestu späť na Zem, jej návrat sa očakáva niekedy v roku 2020. Cesta nazad bude trvať oveľa kratšie vďaka tomu, že asteroid a Zem sú momentálne bližšie ako tomu bolo pri ceste tam. Cesta sondy na asteroid trvala 3,5 roka a Hayabusa-2 prešla vzdialenosť 300 miliónov kilometrov.

Screenshot / Youtube / JAXA

Celá misia stála tím okolo vedúceho Yuichiho Tsuda 278 miliónov dolárov, čím mierne prekročili svoj limit, no Yuichi v jednom z rozhovorov povedal, že tím sa musel vyporiadať s kopou technických problémov. Ak sa teda podarí štart z asteroidu smerom k Zemi, už nič by nemalo zabrániť tomu, aby nám Hayabusa-2 priniesla cenný náklad.

Ten by mal pristáť v južnej austrálskej púšti, takže Japonci už rokujú o tom, ako prebehne vyzdvihnutie vzoriek z asteroidu. Samotná sonda sa však na Zem nevráti a bude pokračovať vo svojej vesmírnej misii, ktorá ale zatiaľ nemá určený cieľ. Japonskí inžinieri údajne hľadajú možnosti, kde by sa dala sonda Hayabusa-2 ďalej využiť.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP