Aktualizované 3. novembra: Okrem pripravovaného seriálu a budúcoročného hollywoodskeho blockbusteru sa Godzilla vráti na obrazovky aj v novom japonskom filme, o ktorom sa u nás príliš nehovorí. Zdá sa však, že fanúšikovia kaiju by si mali posvietiť práve naň. Kritici sú totiž z Godzilla Minus One absolútne unesení.

Kritikov nechala v úžase

Godzilla Minus One je nový japonský film, ktorý vzniká nezávisle od tzv. MonsterVerse – hollywoodskeho sveta monštier, do ktorého patrí Godzilla a King Kong. Japonci si teda natočili ďalší, v poradí už 33. film, a režisér Takaši Jamazaki tentokrát trafil skutočne do čierneho.

Už pred premiérou režisér avizoval, že sa chce vrátiť ku koreňom Godzilly a nepredstavovať ju ako priateľa ľudí, ale ozrutné monštrum, ktoré symbolizuje hrôzy 2. svetovej vojny v Japonsku. Tomuto cieľu zodpovedá aj zasadenie a Godzilla Minus One sa odohráva v povojnovom Japonsku, ktoré v čerstvom traileri decimuje na franforce.

Film už mali príležitosť vidieť prví zahraniční kritici, ktorí neskrývajú nadšenie. Nová Godzilla je podľa viacerých fenomenálne dielo a jedným z najlepších filmov, akých sa ozrutné monštrum kedy dočkalo, informuje Movieweb.

Podľa viacerých názorov nový veľkofilm nesie silné protivojnové posolstvo a z Godzilly na veľkom plátne ide hrôza, ako už dávno nie. Monštrum na obrazovke ničí všetko navôkol a väčšine obyvateľov Japonska nezostáva nič iné, len sa teroru bezbranne prizerať.

Dnes večer som bol pozvaný na premietanie filmu Godzilla Minus One. Bolo to také úžasné a ťažké, že to nedokážem opísať slovami,“ hovorí jeden z recenzentov. Pri chvále sa pridáva aj ďalší. „Videl som Godzilla Minus One. Úprimne povedané, bolo to pôsobivé. Je to najkrajší film o Godzille v histórii Godzilly a môžem povedať, že je to majstrovské dielo režiséra Takashiho Yamazakiho.“

Zdá sa, že japonská Godzilla do vrecka hravo schová hollywoodske blockbustery, obrovskou nevýhodou však je, že nový film bude v kinách dostupný iba na vybraných trhoch. V USA štartuje 1. decembra, premiéra na Slovensku naplánovaná nie je. Počkať si preto budeme musieť na vydanie filmu na streamovacích službách.

Pôvodný článok: Gigantické japonské monštrum Godzilla zažíva prudký vzostup popularity. Okrem čerstvých hollywoodskych blockbusterov, v ktorých Godzilla figuruje bok po boku s King Kongom v spoločnom univerze MonsterVerse, streamovacia služba Apple TV+ chystá nový seriál Monarch: Legacy of Monsters.

Totálna deštrukcia a návrat ku koreňom

Práva na kráľa všetkých monštier však naďalej vlastní aj japonská filmárska spoločnosť Toho, ktorá aktuálne vydala čerstvý trailer na menej očakávanú, no o to brutálnejšiu novinku Godzilla Minus One. Pre spoločnosť Toho ide v poradí už o 33. film série o Godzille a v najnovšom prídavku sú Japonci odhodlaní vrátiť ikonického giganta späť ku koreňom.

Znamená to, že obávaná príšera bude v pripravovanej snímke opäť zobrazená predovšetkým ako ničiteľ miest a metafora nukleárnej katastrofy v Japonsku po 2. svetovej vojne. Tomu bude zodpovedať aj zasadenie filmu – Godzilla Minus One sa bude odohrávať v povojnovom Japonsku zmietanému biedou a chudobou.

Ekonomika krajina sa krátko po 2. svetovej vojne prepadla na nulu, no to najhoršie na obyvateľov Japonska iba čaká – prebúdza sa totiž Godzilla pripravená zničiť všetko, čo sa jej postaví do cesty. Z tejto skutočnosti je podľa tvorcov odvodený aj samotný názov filmu, keďže ikonická príšera ponorí problémami zmietané Japonsko ešte do väčšej chudoby a katastrofy.

Na Slovensku pravdepodobne iba online

Nový celovečerný film bude mať premiéru 1. novembra tohto roka, premiéra v slovenských kinách sa zatiaľ neplánuje. K dispozícii by mal byť na vybraných streamovacích službách, čomu sa tešíme, keďže Godzilla Minus One v čerstvom traileri sľubuje intenzívny akčný zážitok.

Veľkofilm napísal aj zrežíroval Takaši Jamazaki, ktorý si v Japonsku vybudoval renomé predovšetkým vďaka dramatickej sérii Always: Sunset on Third Street. Podľa Polygon je jedným z cieľov nového filmu návrat Godzilly ku koreňom, keďže v hollywoodskych filmoch je Godzilla vykresľovaná ako nepochopené monštrum ochotné chrániť ľudstvo, čo sa rozchádza s pôvodnou víziou.

Fanúšikovia kaiju monštier sa už budúci rok môžu tešiť aj na veľkofilm Godzilla x Kong: The New Empire, kde Godzilla bude po boku King Konga čeliť novej hrozbe, ktorá ohrozuje ich existenciu i prežitie ľudstva. Premiéra filmu je naplánovaná na 11. apríla.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú