Nové iPhony sú podľa predpokladov od  predstavenia vzdialené ešte takmer 5 mesiacov. Špekulácie sa však už kopia a tak prinášame prehľad toho najpravdepodobnejšieho, čo sme doteraz počuli.

Kedy uvidíme nové iPhony?

Apple od verzie iPhone 5 predstavuje svoje smartfóny tradične v prvej polovici septembra a zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by sa to tento rok malo meniť. Pre iPhony ide prakticky o ideálne obdobie s blížiacim sa dátumom Vianoc, čo sa výrazne odzrkadľuje aj na predajoch. Momentálne to vyzerá tak, že Apple nemá žiadny dôvod meniť svoju stratégiu pre svoje ďalšie smartfóny.

Väčšou otázkou je, kedy sa predstavené smartfóny dostanú na trh. Niektorá z novopredstavených verzií sa totiž môže oneskoriť, ako sme to videli pri iPhone XR (na pulty sa dostal v októbri) a pri iPhone X (predaj začal v novembri).

Avšak, aj vzhľadom na predpokladané výrazné nadviazanie na minuloročné iPhony, by ku sklzom nemuselo dôjsť a najpravdepodobnejšie pôsobí scenár s uvedením všetkých „iPhonov 2019″ na trh už počas septembra, približne týždeň po predstavení. Portál TechRadar odhaduje, že k predstaveniu dôjde 10. septembra a k spusteniu predaja o 10 dní neskôr.

Počet a názov predstavených modelov

Ďalšie detaily ohľadom nových iPhonov, ktoré sa definitívne dozvieme zrejme až počas predstavenia, sú názvy a počet predstavených modelov. Apple už pri iPhone 8, 8 Plus a iPhone X naskočil na trend s tromi novými zariadeniami. Pokračovalo to aj minulý rok, vtedy už s modelmi XS, XS Max a lacnejším XR.

Stratégiu z z jesene 2018 by malo Apple použiť znova a v tomto smere sa zrejme výrazných zmien nedočkáme. V septembri tak pravdepodobne uvidíme dve špičkové verzie s OLED displejom a jeden lacnejší model s LCD, ktorý bude pokračovateľom súčasného iPhone XR. Veľkosti by mali zostať na úrovniach 5,8, 6,5 a 6,1 palcov.

Opäť je však väčšou otázkou ako sa budú nasledujúce smartfóny od Apple volať. V tomto smere spoločnosť z Cupertina spravila v posledných verziách výraznú zmenu. Štandardné číselné označenie, ktoré sa dostalo po hodnotu 8, v roku 2017 zmenila na označovanie prostredníctvom rímskych číslic.

Začal to model „X“, hovorovo označovaný ako iPhone Desať“, minulý rok označenie doplnilo písmeno „S“ a tento rok by sme sa z desiatky mali presunúť na jedenástku. Všeobecne sa tak očakáva označenie iPhone XI a XI Max. Akú kombináciu však uvidíme pri iPhone XR? Zrejme iPhone XIR.

Nové funkcie

Zatiaľ najskloňovanejšou pravdepodobnou zmenou nových iPhonov je pridanie jedného zadného fotoaparátu. Nasledovníci modelov XS a XS Max by tak mali dostať celkovo 3 objektívy, pričom novinkou v porovnaní so súčasnými verziami bude podľa Bloomberg a Digit 3D ToF snímač.

Ide o senzor, ktorý prostredníctvom svetla a jeho dorazu zaisťuje 3D mapovanie scény pre lepšie zaostrovanie a bokeh efekt. Podobný snímač sme na iPhone ešte nevideli, z Android sveta ho využíva Huawei P30 Pro. Okrem ToF snímača je však v hre podľa portálu MacRumors a analytika Mich-Chi Kuoa aj širokouhlý objektív.

Zobraziť celú galériu (0)
Jonathan Morrison/YouTube

Známy leakster , ktorý na Twitteri vystupuje pod prezývkou @OnLeaks, tvrdí, že tri fotoaparáty by mali dostať všetky nové iPhony. Iné zdroje, ale často odkazujú na to, že nasledovník modelu XR príde s dvomi objektívmi. Opäť k nim patrí aj známy analytik, ktorý zároveň tvrdí, že všetky nové iPhony dostanú 12 MPx predný fotoaparát namiesto 7 MPx v súčasných modeloch.

Rozdiel však môžeme očakávať v špecifikáciách jednotlivých objektívov, ktoré sa však zatiaľ od jednotlivých zdrojov výrazne líšia a ich presnejšie vlastnosti nepoznáme. Čo sa týka dizajnu, tak podľa Hemmerstoffera je najpravdepodobnejšia verzia s usporiadaním fotoaparátov v ľavom rohu.

Štvorcový výčnelok, v ktorom sa nachádzajú tri nesúmerne usporiadané objektívy s bleskom, si od fanúšikov stihol vyslúžil kritiku. Takýto dizajn naznačujú aj nedávno uniknuté vzorky údajných výrobných šablón. Kuo pritom naznačuje, že jeden alebo dva fotoaparáty by mohli byť pokryté špeciálnou vrstvou, ktorá ich na pohľad skryje v konštrukcii.


Ďalšie rendery naznačujú ešte jeden možný dizajn budúcich iPhonov tentoraz s horizontálnym usporiadaním objektívov s umiestnením v centrálnej časti zadnej strany smartfónu. Rendery zverejnil portál Compareraja. Malo ísť o jeden z prototypov, ktoré Apple testoval, ale podľa novších informácií sa už firma rozhodla pre konštrukcia so štvorcovým usporiadaním fotoaparátov.

Čo sa týka ďalších špecifikácií iPhonov pre rok 2019 sa hovorí o nových procesoroch Apple A13, zvýšení kapacity batérií o 5 (nový iPhone XR) až 25 percent (nový iPhone XS Max) a tiež podpore reverzného nabíjania. Diskutuje sa aj o špeciálnom zadnom skle pre nástupcov modelov iPhone XS a XS Max označovanom ako Frosted glass. Zo všetkých nových verzií zrejme zmizne aj funkcia 3D Touch, ktorú už nemá ani iPhone XR.

Cena

Čo sa týka cien, v súčasnom období ide naozaj o čisté špekulácie. Čo sa však neočakáva je, že by sa Apple rozhodol znížiť ceny nových iPhonov v porovnaní s modelmi predstavenými v roku 2018.

Náklady na výrobu zrejme porastú a americká firma zrejme v konečných cenách ostane na úrovniach z roku 2018. Lacnejší LCD model by mal začínať na 749 eurách, verzie s OLED displejom na 999 eurách. Bližšie odhady budeme poznať s postupujúcim dátumom.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP