Ako to už býva zvykom, s novými vlajkovými loďami, ako je napríklad iPhone X, za ktoré si treba priplatiť častokrát pekné sumičky, sa objavujú aj lacné napodobeniny. Na tie mnohokrát doplatia najmä nepozorní zákazníci.

V dnešnej dobe sa stáva akýmsi pravidlom, že drahé vlajkové lode výrobcov sa stávajú predmetom kopírovania a napodobnenín. Zatiaľ čo niektoré sú predávané oficiálne s príslušnou cenovkou, tie druhé sú častokrát predávané za takmer plnú cenu v snahe vylákať od nič netušiacich zákazníkov peniaze. Práve to sa stalo osudným jednému Američanovi.

Cena nebola podozrivá

Jesse Arnold sa rozhodol kúpiť si iPhone X a keďže cena tohto smartfónu je vysoká, snažil sa nájsť nejakú dobrú ponuku. Tú našiel na stránke OfferUp, kde istý predajca ponúkal na predaj nový iPhone X v perfektnej zľave.

Jesse si samozrejme ako prvé preveril referencie predávajúceho a po zistení, že všetky sú kladné, rozhodol sa pre kúpu. V tomto momente ho vôbec nenapadlo, žeby mohlo ísť o podvrh, keďže požadovaná cena 880 $ (750 €) nebola až tak vzdialená od oficiálnej (1000 $ – 850 €) pre americký trh.

Osobný kontakt nepomohol

Jesse sa pre istotu stretol s predávajúcim, aby si pred zaplatením overil či je všetko v poriadku. Telefón bol ešte zabalený v krabičke s fóliou, čo malo vzbudzovať dojem nového nerozbaleného kusu. Jesse dokonca skontroloval zadnú stranu krabičky, sériový kód aj IMEI číslo. Po preverení kódu prostredníctvom Apple zistil, že sedí aj IMEI číslo. Obchod teda obidvaja odklepli.

Prišlo rýchle sklamanie

Po rozbalení ale prišlo sklamanie. Smartfón na prvý pohľad nevyzeral ako podvrh, keďže sa jednalo o celkom vernú napodobeninu. Až po detailnejšom skúmaní Jesse zistil, že procesor v smartfóne vôbec nezodpovedá tomu, ktorý sa nachádza v skutočnom iPhone X. O tom, že drží v ruke napodobeninu, ho úplne presvedčila až aktualizácia Androidu…

Bolo už však neskoro

Jesse okamžite kontaktoval Apple, no ten mu nedokázal s týmto podvrhom nijako pomôcť. Predávajúci samozrejme neodpovedal na telefonáty ani e-maily. Po nahlásení stránka OfferUp vymazala účet inkriminovaného predávajúceho. Polícia Jessemu iba odkázala, že tento prípad bude musieť riešiť prostredníctvom súdneho konania.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom