Technológie sa posúvajú vpred neskutočným tempom. Vývoj neobišiel ani segment smartfónov, kde zaužívaný snímač odtlačkov prstov aktuálne vo vlajkových lodiach nahrádza technológia rozpoznávania tváre. Apple predstavil funkciu FaceID ešte v septembri, spolu s novým iPhonom X, ktorý však nedokáže nájsť rozdiely medzi jednovaječnými dvojčatami. 

Pri septembrovom odhalení nových smartfónov vytiahol Apple svoj najväčší triumf až po predstavení iPhonu 8 a 8 Plus. Výročný iPhone X bol dlho očakávaným zariadením, ktoré prinieslo do sveta tohto kalifornského giganta zásadné inovácie. Spolu s novým dizajnom, fotoaparátom a hromadou ďalších vylepšení sa objavila aj funkcia Face ID, ktorá nahradila chýbajúci snímač odtlačkov prstov.

Face ID ako pýcha Applu

Apple počas predstavenia tvrdil, že jeho technológia rozpoznávania tváre je omnoho bezpečnejšia a silnejšia ako bolo Touch ID. Pri nej mohol iPhone odomknúť okrem majiteľa 1 z ďalších 50 000 ľudí, pričom pri Face ID ide len o 1 človeka z 1 000 000. Spoločnosť však predsa na niekoho, kto môže rozpoznávanie tváre oklamať, pozabudla. Jednovaječné dvojčatá s takmer identickými črtami tváre vedia funkcii Face ID narobiť poriadne problémy. Tá ich totiž nedokáže od seba odlíšiť.

Nenechaj si ujsť
Za iPhone X Slováci doslova šalejú. Aj napriek vysokej cene trhá rekordy v predobjednávkach

Dvojčatá dokážu technológiu rozpoznávania tváre hravo oklamať

V súčasných štatistikách sa uvádza, že z 1000 ľudí je na svete 32 dvojčiat. Práve tie môžu podľa posledného testovania bez problémov odomknúť iPhone X svojho rovnako vyzerajúceho súrodenca. Aby sa tento fakt podtvrdil, portál Mashable si na posedenie zavolal dve jednovaječné dvojčatá – MJ Franklina, Marc Franklina a Carlosa Cadorniga s bratom Alexom. Jedno z dvojčiat zaregistrovalo svoju tvár a druhé následne skúšalo iPhone X odomknúť. Na úspech nebolo potrebné čakať vôbec dlho a technológia rozpoznávania tváre sa nechala dvojčatami jednoducho zmiasť.

Nezáležalo pritom, či majú dvojčatá na nose nasadené okuliare, pretože za každým odomknutím bola nezaregistrovaná tvár druhého dvojčaťa rozpoznaná ako tá registrovaná. Práve tento test dokazuje, že aj tak prepracovaná funkcia ako Face ID nie je úplne bezchybná a Apple ešte musí na jej dokonalosti zapracovať. Pokiaľ teda aj ty pochádzaš z jednovaječných dvojčiat či dokonca trojčiat a vlastníš iPhone X, mal by si na svoje súkromie dbať rozhodne o čosi viac ako väčšina používateľov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom