Jeseň tohto roka bude pre kalifornské Apple výnimočná. Predstaví nám nielen vylepšený iPhone 7 s písmenkom „S“ a jeho väčšieho súrodenca, ale aj inovatívny model iPhone 8. Ten má pripomínať dôležitý míľnik v histórii spoločnosti, pretože práve pred 10 rokmi bol odhalený úplne prvý iPhone. Ako však bude tento výročný iPhone 8 vyzerať a čo všetko môžeme očakávať v jeho útrobách už prezrádzajú doterajšie špekulácie a koncepty.

Nielen milovníci smartfónov od spoločnosti Apple sa už zrejme nevedia dočkať výnimočnej udalosti, na ktorej nám spoločnosť predstaví svoje najnovšie modely iPhonov. Medzi nimi budeme môcť nájsť aj výročný model iPhone 8. Práve naňho už pol roka pred očakávaným odhalením upriamuje svoj zrak mnoho fanúšikov. Už od minulého roka internetom kolujú rôzne správy o tom, aký dizajn či hardvérovú výbavu môžeme od tejto novinky očakávať. Do dnešného dňa sa do éteru dostalo naozaj hojné množstvo informácií, ktoré naznačujú, že iPhone 8 môže prísť s bezrámikovým displejom či 3D technológiou zadného duálneho fotoaparátu. Presné špecifikácie tejto novinky žiaľ zatiaľ nie sú známe, no dostupné zdroje prezrádzajú, že pôjde o výnimočný kúsok z dielne Apple. Všetky doteraz známe informácie ti už prezradia nasledujúce riadky.

Apple predstaví až 3 nové iPhony

Tento gigant z Cupertina nám doteraz vždy pri odhalení novej modelovej rady predstavil klasický iPhone spolu so svojim väčším súrodencom s prívlastkom „Plus“.  O rok na to zvykne Apple predstaviť vylepšených nástupcov týchto modelov, ktorým v označení pribudne písmeno „S“.

zdroj fotografie: Apple

Tento rok však bude výnimočný, pretože okrem nového iPhonu 7S a 7S Plus príde na svet aj výročný iPhone 8. Mnohí práve do tohto modelu vkladajú veľké nádeje. Nová „osmička“ má priniesť revolučnejší dizajn a mnoho iných radikálnych zmien, ktoré sme u smartfónov od Apple doteraz nevideli.

Bezrámikový displej pokryje celú prednú stenu

Zmenšením rámikov okolo displeja zachová výrobca prijateľné rozmery svojho smartfónu a pritom sa na rovnako veľkú plochu zmestí väčší zobrazovací panel. V týchto plánoch však Apple predbehol jeho najväčší konkurent z Kórei. Samsung Galaxy S8/S8+ má takmer úplne bezrámikovú obrazovku, ktorá je navyše po krajoch zahnutá v 3D tvare.

iphone 8zdroj fotografie: Screenshot/ConceptsiPhone/YouTube

Nenechaj si ujsť
Najnovší koncept zobrazuje iPhone 8 v extrémne príťažlivej bielej farbe. Splní Apple konečne túžby fanúšikov?

Ak Apple využije pri novom iPhone 8 túto inováciu, tak zákazník si bude môcť zaobstarať smartfón s podobnými rozmermi ako iPhone 7, no omnoho väčším displejom. Aj keď sú Apple a Samsung veľkými rivalmi, je to práve kórejský výrobca, ktorý sa postará o dodávky OLED obrazoviek pre nový iPhone 8. Veľkou výhodou týchto typov displejov je aj menšia spotreba energie.

Dáme zbohom domovskému tlačidlu?

Väčšia obrazovka si bude vyžadovať aj viac priestoru, pričom bude výrobca nútený vynechať z plánov domovské tlačidlo. Pritom vyvstáva otázka, čo sa stane so snímačom odtlačkov prstov? Na displeji síce budú zobrazené softvérové navigačné tlačidlá, no technológiu tohto snímača nemožno nahradiť softvérom.

zdroj fotografie: Benjamin Geskin/Twitter

Je teda možné, že to bude práve Apple so svojim novým iPhonom 8, kto prinesie prvý zabudovaný snímač odtlačkov prstov v zobrazovacom paneli. Niektoré správy ale naznačovali aj možnosť, že výrobca umiestni tento kúsok hardvéru na zadnú stenu zariadenia. Tým by však fanúšikov príliš nenadchol a preto je otázne akým spôsobom tento problém spoločnosť vyrieši.

Dizajn, ktorý sa podobá na iPhone 4

Mnohí majitelia smartfónov od Apple sa zhodujú, že najkrajším modelom z doterajšej ponuky spoločnosti bol práve iPhone 4 so svojim hliníkovým rámom a sklenenou zadnou stenou. Aj z toho dôvodu veľa ľudí verí, že výročný iPhone príde v podobnom konštrukčnom spracovaní.

zdroj fotografie: Apple

Sklo na zadnej strane má byť zahnuté podobne ako tomu bude pri displeji. Ďalšou malou zmenou má byť aj povrchová úprava hliníkového rámu, ktorý by mohol dostať čierne farebné prevedenie a špeciálnou technológiou leštenia môže výrobca docieliť dizajn podobný niektorým hodinkám Apple Watch.

Dočkáme sa aj rozšírenej reality

Technológie dneška sa uberajú rýchlym tempom vpred a sústreďujú sa na využitie nielen umelej inteligencie, ale aj virtuálnej a hlavne rozšírenej reality. Pomocou poslednej spomenutej technológie je možné vkladať virtuálne objekty do prostredia z reálneho sveta.

zdroj fotografie: RT/Twitter

Nenechaj si ujsť
Mark Zuckergberg chce zaviesť nový technologický trend, ktorý môže definitívne zrušiť existenciu smartfónov

Veľkým fanúšikom rozšírenej reality je aj CEO Apple, Tim Cook. Podľa neho bude táto technológia už čoskoro tak bežná ako každodenné raňajky, obed a večera. Je teda veľmi reálne, že v novom iPhone 8 budeme môcť nájsť aj túto inovatívnu technológiu, ktorou táto novinka skutočne zažiari.

Vertikálny duálny fotoaparát

Dvojica snímačov fotoaparátu už nie je len výsadou vlajkových lodí na poli smartfónov a nájsť ich môžeme aj v omnoho lacnejších zariadeniach. Väčšina duálny fotoaparátov ma snímač orientovane horizontálne. Posledné správy od Benjamina Geskina ale odhaľujú, že iPhone 8 prinesie vertikálne uloženie duálneho fotoaparátu.

zdroj fotografie: Benjamin Geskin/Twitter

Okrem toho sa objavili aj informácie, že dvojica fotoaparátov sa nebude nachádzať len na zadnej, ale aj prednej strane tejto novinky. Realita však môže byť nakoniec odlišná, no všetko sa dozvieme až o niekoľko mesiacov.

Zmeny sa dotknú aj označenia modelu

Apple sa doteraz držalo jednoduchého číslicového označovania svojich smartfónov, pričom vylepšené verzie obsahovali navyše iba písmeno  „S“. Pri novom iPhone 8 sa zmeny nedotknú len dizajnu a hardvéru, ale aj označenia modelu.

zdroj fotografie: Screenshot/TechDesigns/YouTube

Niektorí fanúšikovia veria, že tento výnimočný kúsok bude pomenovaný tradične nasledujúcou číslovkou v zozname a iní zas tvrdia, že nový iPhone príde s označením „X“, iPhone 10 či dokonca iPhone Edition. Na rozhodnutie výrobcu si ale musíme ešte nejaký ten čas počkať.

Lepší hardvér spolu s vyšším výkonom

Každoročne nám kalifornský výrobca smartfónov odhaľuje stále výkonnejšie modely s lepším hardvérom. V tomto smere má byť iPhone 8 znova ešte radikálnejší a očakáva sa, že v jeho útrobách nájdeme komponenty, ktoré mu dodajú poriadnu dávku výkonu.

zdroj fotografie: Scotyy Allen/StrangeParts

Nenechaj si ujsť
Nový koncept iPhonu 8 má jednu vlastnosť, ktorú by sme veľmi radi uvideli aj v realite

Dokonca sa už hovorilo aj o tom, že procesor novej 8-ky bude vyrábaný 10 nm výrobným procesom. Táto špeciálny výroba by tak zabezpečila omnoho nižšiu spotrebu energie v porovnaní s procesorom vyrobeným napríklad 16 nm procesom. Okrem procesora sa zvýši aj kapacita interného úložiska. Podľa analytika bude na výber 64 a 256 GB vnútorná pamäť.

Nabíjanie bezdrôtovou technológiou

V tomto roku sme už mali možnosť vidieť smartfóny s technológiou bezdrôtového nabíjania. Prvým z nich bolo LG G6 a po ňom nasledoval Samsung Galaxy S8. Bolo by tak logickým rozhodnutím Apple, aby do svojho výročného iPhonu pribalilo aj bezdrôtové nabíjanie.

iphone 8
zdroj fotografie: ScreenShot/SCAVidsHD/YouTube

Isté skúsenosti s touto technológiou už spoločnosť získala pri výrobe hodiniek Apple Watch. Pokiaľ teda chce Apple dobehnúť alebo predbehnúť konkurenciu, tak by bezdrôtové nabíjanie malo byť povinnou výbavou iPhonu 8.

Nebude to lacný špás

Už doterajšie modely iPhonov každoročne poriadne potrápia peňaženky zákazníkov, no podľa odhadov by sa mohla cena tejto novinky vyšplhať aj na viac ako 920 €.

zdroj fotografie: Gabor Balogh

Tým by predbehol aj aktuálny iPhone 7 Plus, no dúfame, že výrobca bude mať na takúto vysokú cenovku aj dobré dôvody. V každom prípade si na pravú sumu budeme musieť ešte chvíľu počkať.

Oficiálne odhalenie sa môže oneskoriť

Skúsený analytik, Ming-Chi Kuo, tvrdí, že sa dodávky nových iPhonov môže oneskoriť až o niekoľko mesiacov. Na vine má byť výroba OLED displejov, ktorá sa z pôvodne plánovaného časového obdobia od augusta do septembra presunie až o 2 mesiace neskôr.

zdroj fotografie: Benjamin Geskin/Twitter

Z toho vyplýva, že aj keď nám Apple svoje nové smartfóny predstaví v septembri, tak k prvým kusom sa majitelia dostanú až o mnoho týždňov neskôr. Pokiaľ teda plánuješ kúpu niektorého z očakávaných iPhonov, tak musíš počítať aj s istým oneskorením dodávok. V septembri tohto roka uvidíme fantastickú trojicu nových iPhonov, pričom práve model iPhone 8/X/Edition, alebo akokoľvek inak ho výrobca nazve, bude na seba strhávať všetku pozornosť. Veríme, že spoločnosť prinesie špičkové zariadenie, ktorému bude konkurencia závidieť nielen krásny dizajn, ale aj poriadny výkon ako tomu pri iPhonoch býva zvykom. Plánuješ kúpu nového iPhonu 8 alebo si robíš zálusk na nový model 7S/7S Plus?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom