Teraz čítate
Mark Zuckergberg chce zaviesť nový technologický trend, ktorý môže definitívne zrušiť existenciu smartfónov

V dnešných dňoch sa veľká časť pozornosti venuje najmä smartfónom a na výber je množstvo rôznych modelov. Budúcnosť však pre tieto zariadenia veru ružovo nevyzerá. So stále populárnejšou virtuálnou a rozšírenou realitou tak narastajú šance, že sa smartfóny dostanú o niekoľko rokov do úzadia. Nahradia ich technológie, v ktorých sa prelína virtuálny svet s tým reálnym. Práve tu vidí veľký potenciál aj Mark Zuckergerg.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Správy z najnovšej konferencie F8 nám odhaľujú pohľad Zuckerberga na budúcnosť technológií každodenného života. Práve pri tejto príležitosti CEO Facebooku naznačil ako by mohla vyzerať realita o niekoľko rokov. Podľa najnovšieho plánu Facebooku sa v najbližšej dekáde spoločnosť zameria najmä na využívanie umelej inteligencie, internetu a virtuálnej či rozšírenej reality vo svojich ďalších projektoch. V nádeji urýchliť rozšírenie virtuálnej reality medzi používateľov predstavil Facebook novú platformu kamerových efektov.

zdroj fotografie: Facebook

Tá je dostupná len pre vývojárov, ktorí tak majú za úlohu pomocou nej vytvárať aplikácie v rozšírenej realite. Tie sa časom stanú súčasťou fotoaparátu v aplikácii Facebooku. Aby spoločnosť prilákala na svoje inovatívne aplikácie v rozšírenej realite nových používateľov, bude potrebovať dostatok šikovných vývojárov, ktorí by vytvárali zaujímavé a zábavné aplikácie. Mark ale priznal, že bol mierne sklamaný, pretože jeho spoločnosť doposiaľ nevytvorila nový operačný systém pre smartfóny, a tak sa v nádeji obracia na nové technológie budúcnosti, medzi ktoré patrí práve virtuálna a rozšírená realita.

zdroj fotografie: Facebook

Nenechaj si ujsť
Umelá inteligencia s vlastným asistentom už aj v Messengeri! Pozri sa, ako bude vyzerať

Na konferencii gigant taktiež odhalil nové možnosti využitia týchto technológií. Podľa jeho tvrdení bude možné nahradiť dnešné televízory a ostatné zariadenia s obrazovkami jednoduchými okuliarmi s virtuálnou realitou. Tie budú schopné vytvoriť virtuálnu obrazovku kdekoľvek a bude omnoho väčšia ako sme v dnešných dňoch zvyknutí. Potenciál virtuálnej a rozšírenej reality je skutočne veľký a svoje o tom vie aj Microsoft. Ten už dosiahol isté úspechy v budovaní nového holografického systému HoloLens.

zdroj fotografie: Microsoft

Podľa Alexa Kipmana, šéfa projektu HoloLens, sú práve tieto nové technológie začiatkom konca dnešných smartfónov. Facebook sa tak púšťa do zdĺhavého boja, v ktorom bude súperiť aj s ďalšími technologickými gigantmi, ako Google, Apple či Microsoft. Jeho plány sa však dostávajú do konfliktu so svetovou ekonomikou, ktorá je značne závislá práve od produkcie smartfónov a iných moderných zariadení. Mark Zuckerberg však vie, že sa jedná o dlhý boj, ktorého reálne výsledky budeme môcť vidieť až o niekoľko rokov.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
5%
Páči sa mi to
30%
Chcem to
0%
Mám to
10%
Nepáči sa mi to
5%
Neznášam to
50%
O autorovi
Matúš Mitro
Študujem na vysokej škole a zaujímam sa o novinky vo svete technológií, ktoré ma neustále neprestávajú prekvapovať. Môj záujem ma doviedol až k portálu FonTech.sk, kde pracujem ako redaktor. Kontakt: [email protected]
  • Martin Miklis

    Velmi slaby clanok. Autor ani nevie aky je rozdiel medzi virtualnou a rozsirenou realitou. Som rad, ze sa o tom pise. Aj ja mam uz dlho rovnaky nazor ako Mark a venujem sa tomu, ale skuste si o tom troska nacitat predtym, ako nieco napisete.

  • Spout

    hlavne nech v tom dobre bezi pecko :D