Takmer na chlp presne 12 mesiacov čakania na nové iPhony sa pre fanúšikov Apple končí dnešným predstavením ďalšej generácie, ktorá prináša množstvo skvelých noviniek. Výrobca stavil na niekoľko kľúčových vylepšení najmä oblasti softvéru, hardvéru a fotoaparátu, za čo si však pýta aj poriadne mastnú sumu. Nová trojica modelového radu iPhone 11 je tu a ako minulý či predminulý rok, aj tentokrát ide o „najlepšie iPhony, aké kedy Apple vyrobil“.

Presne v dnešný deň prišlo po mnohých špekuláciách, návrhoch a rôznych odhaleniach na rad oficiálne predstavenie najnovšej generácie Apple smartfónov, ktoré teraz so sebou prinášajú ešte viac noviniek. Prezentácia nových produktov sa začala skvelým videom, v ktorom si spoločnosť zaspomínala na všetky svoje kľúčové produkty a služby.

Tim Cook už v úvode ohlasuje, že sa môžeme tešiť na veľké veci. Po predstavení Apple Arcade s novými hrami pre AppStore (od. 19 septembra), Apple TV+, novej generácii 10,2″ iPadu, vylepšeniach pre 5. generáciu hodiniek Apple Watch a ďalších novinkách prišli na rad aj očakávané iPhony.

Spoločnosť sa znova inšpirovala v predchádzajúcich modeloch X a XS či XR, aby priniesla takmer na vlas totožný dizajn, no znova vylepšila útroby a ďalšie dôležité aspekty. Poďme sa však už pozrieť na to, čo všetko nám nové trio iPhonov prináša.

iPhone 11 ako dokonalá náhrada iPhonu XR

Prvým predstaveným iPhonom je nový iPhone 11, ktorý má nahradiť minuloročný iPhone XR. Konštrukcia prichádza v kombinácií s hliníkom a sklom vzadu, pričom prináša odolnosť voči vode do 2 m po dobu 30 minút. Tentokrát však na zadnej stene nesie duálny fotoaparát a známy 6,1″ Retina displej vpredu. iPhone 11 dostal aj skvelú reprodukciu zvuku, ktorý zdokonaľuje podpora štandardu Dolby Atmos.

Duálny fotoaparát ponúka dva 12 MPx objektívy, pričom jeden z nich je širokouhlý a druhý ultraširokouhlý. Prepínanie medzi nimi prebieha jednoduchým potiahnutím dvomi palcami. Hlavný 12 MPx fotoaparát disponuje 6 šošovkami, optickou stabilizáciou obrazu a clonou f/1.8. Druhý objektív dostal 5 šošoviek, 120° uhol záberu a clonu f/2.4. Apple však zapracoval aj na samotnej kvalite fotografií. Používateľ teraz dokáže lepšie využiť hĺbku obrazu a zachytiť ešte dokonalejšie zábery. Portrétový režim teraz dokáže rozoznať aj domácich miláčikov.

Nový Nigh Mode ponúka automatickú úpravu fotografií pri slabom svetle, kde dokáže ponúknuť skutočne skvelé výsledky. Tým tak môže Apple eliminovať jednu z kritizovaných vlastností fotoaparátu iPhonov, ktoré pri fotení v noci príliš nevynikali, a to už pri dostupnejšom modeli iPhone 11. Pri nahrávaní videa je možné simultánne prepínať medzi oboma fotoaparátmi.

Poriadna nádielka výkonu

Nechýba ani slow-motion video, nahrávanie v 4K a ďalšie skvelé vlastnosti, s ktorými je nahrávanie a fotografovanie ešte lepšie. Natáčať video je po novom možné aj po dlhom podržaní tlačidla spúšte. Apple pritom deklaruje, že ide o najkvalitnejšie nahrávanie videa v iPhonoch vôbec. Vylepšenia sa pritom dotkli aj LED prisvetlenia, ktoré je o 36 % jasnejšie. Predná kamera v klasickom výreze podporuje 4K video aj pri 60 fps a poprvýkrát pribudlo aj nahrávanie spomaleného videa alebo tzv. „Slofies“.

Apple teraz novému iPhonu 11 dodal ešte viac výkonu a predstavil novú generáciu čipu A13 Bionic, s ktorým prichádza masívny výpočtový výkon. Podľa Apple ide o najrýchlejší procesor medzi smartfónmi. Rovnako je tomu aj po stránke výkonu GPU, čo spoločnosť demonštrovala pri fantasy hre od štúdia Giant Network.

Pre Apple je dôležitá aj samotná batéria iPhonu, ktorá teraz v novom iPhone 11 vydrží ešte o 1 hodinu viac ako pri iPhone XR. Predstavenie tohto modelu zakončilo odhalenie ceny, ktorá zákazníkov rozhodne poteší. Spoločnosť bude túto novinku predávať už od 799 €.

Najlepší iPhone všetkých čias prichádza

Týmto predstavením však Apple neskončil a pripravil si ešte dokonalejší a vylepšený iPhone 11 Pro. Jeho najväčšou devízou je nový trojitý fotoaparát a dizajn, ktorý odpovedá doterajším únikom. Tri objektívy sú totiž umiestnené v štvorcovej oblasti zadnej steny, kam sa zmestil aj mikrofón a prisvetľovacia LED dióda. Prvý Apple smartfón s prívlastkom „Pro“ prichádza so sklenenou zadnou stenou so špeciálnou matnou povrchovou úpravou, vďaka ktorej sa ešte lepšie drží v rukách. Dostupný bude v štyroch farebných prevedeniach, a to zelenej, čiernej, bielej a zlatej.

Ani tentokrát Apple nezanevrel na milovníkov menších smartfónov a predstavil svoj iPhone v kompaktnejšej verzii s 5,8″, ale aj s veľkým 6,5″ OLED displejom, ktorý pomenoval ako Super Retina XDR. Ponúka kontrast 2 000 000 :1, haptickú odozvu, podporu HDR a vďaka špeciálnej technológii je šetrnejší o celých 15 %. Rovnako tak je táto novinka vybavená procesorom A13 Bionic, ktorý prináša mnoho zásadných noviniek. Apple tento procesor prerobil od základov a vylepšil strojové učenie, spolu s Neural Engine.

Akcelerátory pre strojové učenie sú teraz 6-krát rýchlejšie a zvládnu až 1 trilión operácií za sekundu. Vďaka týmto zásadným novinkám je iPhone 11 Pro najlepším smartfónom so strojovým učením. Nový dizajn čipu navyše šetrí energiu batérie aj vďaka 7 nm tranzistorom, ktorých je v A13 Bionic dokopy až 8,5 miliardy. Apple navrhlo 4 efektívne CPU jadrá tak, aby prispeli k lepšej výdrži batérie a 2 výkonné jadrá pre podporu pri náročných operáciách.

Výrazne dlhšia výdrž batérie a rýchly adaptér priamo v balení

Vylepšenia zasiahli aj batériu. Tá v iPhone 11 Pro vydrží o celých 5 hodín dlhšie ako v minuloročnom iPhone XS Max a v prípade menšieho iPhonu s 5,8″ displejom ide o 4 hodiny dlhšiu výdrž. Apple navyše splnil priania fanúšikov a priložil rýchly nabíjací adaptér priamo do balenia.

Fotoaparát s 3 objektívmi pre dokonalejšiu fotografiu

Trojitý fotoaparát s tromi 12 MPx snímačmi prináša ďalšie výrazné novinky, ktoré prispejú k novému levelu fotografovania s iPhonmi. Fotoaparát podporuje 2-násobný zoom a opäť sa dostalo aj na ultraširokouhlý fotoaparát a trojicu uzatvára teleobjektív. Kombinácia 3 objektívov prináša v spolupráci s neurálnym procesorom skvelé výsledky a ešte ostrejšie a detailnejšie fotografie.

Bez Night Mode vs. Night Mode

[twenty20 img1=“180627″ img2=“180632″ offset=“0.5″]

To platí aj v prípade videa, ktorému opäť nechýbajú funkcie ako v iPhone 11, a teda ponúka 4K video pri 60 fps či zoomovanie audia priamo vo videu. Neskôr bude dostupná aj funkcia Deep Fusion, ktorá z 9 zachytených fotografií vytvorí jednu pomocou umelej inteligencie. Apple však priniesol aj špecialitu s názvom Filmic Pro, ktorá pomôže s profesionálnym nahrávaním záberov a vytváraním úchvatných videí. Aplikácia bude dostupná v App Store.

Celá konštrukcia nového iPhonu je navyše odolná voči vode do hĺbky 4 m. Vylepšená bola tiež reprodukcia audia, ktoré teraz podá ešte lepšie tóny vďaka Spatial audio. Nezabudlo sa ani na bezdrôtové nabíjanie či rýchlejšie LTE a Wi-Fi 6. Napriek predpokladom sa Apple neodhodlal priniesť príliš vysoké ceny a základný iPhone 11 Pro začína na cene 1 149 €, pričom iPhone 11 Pro Max sa bude predávať od 1 249 €.

Článok priebežne aktualizujeme.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP