Majitelia vybraných iPhonov sa po mesiacoch čakania konečne dočkali a na ich smartfóny prichádza oficiálne nová verzia operačného systému iOS 13. Apple tento softvér sprístupnil od predstavenia počas WWDC 2019 aj verejným beta testerom, no dnes 19. septembra prichádza táto novinka aj do iPhonov na Slovensku. Nový iOS 13 so sebou prináša množstvo nových možností a funkcií, ktoré si môžu vychutnať nielen majitelia novších modelov, ale aj iPhonov z roku 2015.

Apple oficiálne odhalil túto novú verziu svojho systému pre smartfóny ešte v júni, kedy na konferencii predstavil viacero dôležitých vylepšení, ktoré robia iOS ešte dokonalejším. Zoznam noviniek je skutočne dlhý a používatelia iPhonov sa tak môžu tešiť na skúmanie všetkých zmien, ktoré si spoločnosť za posledné mesiace pripravila. Dostupnosť aktualizácie však závisí aj od regiónu a na Slovensko prišiel update dnes od 19:00.

Treba však poznamenať, že nová verzia operačného systému nebude určená pre úplne všetky iPhony a ako sme u Apple zvyknutí, aj tentokrát dostanú aktualizáciu smartfóny, ktoré boli predstavené najneskôr pred 5 rokmi. Podporu pre nový systém tak už nedostane napríklad iPhone 5, 5S, 6 či 6 Plus, avšak stále je tu dosť modelov, ktoré môžu s iOS 13 počítať.

Zoznam podporovaných zariadení s aktualizáciou na iOS 13: 

 • iPhone XS
 • iPhone XS Max
 • iPhone XR
 • iPhone X
 • iPhone 8
 • iPhone 8 Plus
 • iPhone 7
 • iPhone 7 Plus
 • iPhone 6s
 • iPhone 6s Plus
 • iPhone SE
 • iPod touch (7. generácia)

Nedávno predstavený iPhone 11, iPhone 11 Pro a iPhone 11 Pro Max prídu k zákazníkom s predinštalovanou verziou iOS 13, ktorú bude onedlho nasledovať novšia verzia iOS 13.1, v ktorej mal Apple upraviť niekoľko nedostatkov. Poďme sa však už pozrieť na všetko, čo so sebou tento nový operačný systém pre iPhony prináša.

Tmavý režim

Jednou z najočakávanejších možností je aj nový „dark mode“ alebo tiež tmavý režim, ktorý zahalí prostredie systému do dramatického vzhľadu. Takáto možnosť príde vhod najmä v noci či pri slabom svetle, kedy pozeranie do iPhonu menej zaťažuje oči používateľa. Aktivovať sa dá jednoducho v Ovládacom centre alebo v Nastaveniach, kde je možné prispôsobiť čas zapnutia tmavého režimu. Výhodu z tejto novinky budú čerpať aj majitelia iPhonov s OLED displejmi.

Výkon

Apple opäť raz vylepšil aj výkon celého systému, ktorý je v porovnaní s iOS 12 ešte rýchlejší a aplikácie sa spúšťajú až 2-krát rýchlejšie. Samotné aktualizácie aplikácií sú potom menšie o celých 60 % a systémový update ušetrí aj 40 % miesta.

Rýchlejšie Face ID

Zmenou prešlo aj odomykanie pomocou tváre, teda Face ID, ktoré je na iPhonoch posledných generácií rýchlejšie až o 30 %. Používateľ by tak mal vidieť rozdiel v rýchlosti hneď pri odomykaní smartfónu.

Ochrana a bezpečnosť

Apple upravil aj bezpečnostnú stránku nového iOS 13, v ktorom sa teraz môžeš prihlásiť na weboch iba pomocou svojho Apple ID účtu bez toho, aby sa odhalili ďalšie informácie. Systém automaticky vytvorí nový unikátny emailový účet, ktorý bude presmerovaný na skutočnú emailovú adresu používateľa. Taktiež je možné povoliť aplikáciám žiadosť o zistenie polohy iba raz a systém ťa upozorní aj na podozrivé sledovanie na pozadí.

Pripomienky

V novom iOS 13 nájdeme aj prepracovanú aplikáciu Pripomienky, ktorá teraz spolupracuje aj so Siri a pomocou rýchleho panela môže používateľ pridávať do pripomienok rôzne dátumy a ďalšie údaje.

Galéria

Koniec nekonečnému scrollovaniu. Apple upravil prehľad fotografií v Galérii, kde sú teraz všetky zábery prehľadne usporiadané podľa rôznych kritérií, teda roku, mesiaca či dňa vytvorenia.

Úprava fotografií

Upravovanie fotografií je teraz ešte jednoduchšie a aplikácia pridáva aj nové možnosti úprav. Podobné zmeny sa dotkli aj upravovania videí, ktoré je teraz možné jednoduchšie priblížiť, otočiť či pridať k nim rôzne filtre.

Ikona hlasitosti a tichého režimu

Úpravy sa dotkli aj ikony hlasitosti, ktorá teraz nebude pútať pozornosť v strede obrazovky, kde mnohokrát prekážala. Tentokrát sa objaví priamo na vrchu obrazovky a v aplikáciách pri tlačidlách, kde sa po chvíli zmenší. Novú ikonu dostal aj tichý režim.

Nová aplikácia Zdravie

Apple zapracoval aj na aplikácii Zdravie, ktorá dostala nové sekcie s rôznymi záznamami, spolu s novou možnosťou pre nežné pohlavie. Ženy totiž budú mať k dispozícii funkciu pre sledovanie menštruačného cyklu.

Domovská obrazovka Safari

Nová domovská obrazovka prehliadača Safari zahŕňa najčastejšie navštevované weby a nedávno navštívené stránky, spolu s tými obľúbenými.

Sťahovanie v Safari

Pri sťahovaní súborov sa v Safari objaví nový správca sťahovania, ktorý zároveň umožní prístup k všetkým súborom v smartfóne.

Zdieľanie súboru v iCloude

Prostredníctvom aplikácie iCloud je teraz možné zdieľať priamo celý súbor.

Prístup k externému disku a pamäťovej karte

iPhone s iOS 13 už taktiež podporuje aj čítanie a zapisovanie dát z externých diskov a čítačky pre pamäťové karty, ktoré stačí pripojiť prostredníctvom určeného kábla.

Písanie gestami na klávesnici

Pri písaní správ už nie sú používatelia pri vstavanej klávesnici v iPhone odkázaní iba na ťukanie, ale teraz môžu využiť taktiež písanie gestami.

Nálepky Memoji

V ponuke pri personalizácii vlastného Memoji sa teraz objaví viacero nových možností a doplnkov ako si upraviť svojho hovoriaceho avatara.

Monochromatický efekt v režime Portrét

Pri fotografovaní v režime Portrét pribudlo nové monochromatické osvetlenie.

Zdieľanie hudby pri slúchadlách AirPods

Používatelia sa teraz budú môcť podeliť o svoju obľúbenú hudbu s priateľmi so slúchadlami AirPods, ktoré budú môcť naraz prehrávať pesničky z jedného iPhonu.

Nový dizajn pre CarPlay

Vylepšený dizajn pre CarPlay teraz využíva plný potenciál veľkých displejov v autách. Samotná aplikácia prináša aj nový Kalendár. Hlavná mapa sa zobrazuje v strede obrazovky, naľavo sa nachádzajú odporúčané aplikácie a vpravo môže byť umiestnené prehrávanie hudby.

Siri spolupracuje s aplikáciami tretích strán pri CarPlay

Siri teraz dostáva podporu aj pre aplikácie tretích strán v prípade CarPlay. Jej vylepšený hlas však znie prirodzenejšie aj na iPhonoch.

Mapy dostali vlastný „Street View“

Apple Mapy prinášajú nový 3D pohľad na miesta, ktorý sa však podobá na Street View od Googlu.

Nájsť

Pomocou aplikácie Nájsť môže používateľ nájsť svoj stratený iPhone, pričom to funguje aj offline. Funkcia využíva Bluetooth pripojenie, ktoré vysiela zabezpečené informácie od jedného iPhonu k ďalšiemu v blízkosti, čím je možné vystopovať stratený smartfón.

Wi-Fi a Bluetooth v rýchlych nastaveniach

Používateľ teraz konečne dostáva možnosť pripojiť sa k vybranej sieti Wi-Fi alebo Bluetooth zariadeniu aj bez prechodu do Nastavení. Vybrať si novú sieť a Bluetooth pripojenie je možné aj v Ovládacom centre po dlhom podržaní ikony Wi-Fi a Bluetooth.

Nové nastavenia Batérie

V záložke Batéria v Nastaveniach teraz pribúda možnosť pre optimalizáciu nabíjania batérie, ktorou sa smartfón prispôsobí návykom používateľa a napríklad posledných 20 % kapacity počas nabíjania v noci nabije tesne predtým ako sa zobudí.

Automatická funkcia v Skratkách

Jednou z ďalších noviniek je pridanie automatizovaných možností do aplikácie Skratky, kde si používateľ môže vytvoriť vlastnú skratku presne podľa jeho požiadaviek.

Na rade je iOS 13.1

Toto je len zlomok všetkých vylepšení, ktoré si Apple v novom iOS 13 pripravil. Okrem týchto zmien sa dostalo aj na mnoho ďalších noviniek, ktoré prichádzajú s novým systémom aj k nám na Slovensko. Prvotné správy však hovorili o malých nedostatkoch tejto verzie, ktoré potvrdili aj prví testeri nových iPhonov. Tie má naprávať iOS 13.1, ktorý vyjde už onedlho.

Je tak len na tebe či sa vrhneš do skúmania nového iOS 13 alebo si ešte zopár dní počkáš. V každom prípade už ale ide o oficiálnu verziu systému, kde by sa nemali vyskytnúť zásadné bugy a problémy, ktoré by prekazili používateľský zážitok z nových zmien. Celý zoznam všetkých vylepšení nájdeš aj na oficiálnej stránke Apple. Tak čo, ideš do toho?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP