V posledných dňoch sa začala šíriť aktualizácia iOS 12.1. Ani táto aktualizácia sa nezaobišla bez chýb a nový systém obsahuje chybu, vďaka ktorej získa útočník prístup ku kontaktom.

Každý výrobca sa snaží o svoje zariadenia starať po stránke softvéru najlepšie ako vie a v dobrej viere opraviť všetky možné chyby a nedostatky. Nie vždy sa to však podarí a niekedy sa po aktualizácii objavia nové a dokonca aj vážnejšie chyby. Výnimkou nie je ani Apple, ktorý v posledných dňoch vypustil aktualizáciu svojho operačného systému pre iPhony, iPady a tiež Apple Watch.

Problém majú Apple Watch 4, ale aj iOS

Najnovšie aktualizácie však neprebiehajú tak hladko ako by si americký gigant prial. Apple musel stiahnuť aktualizáciu pre Apple Watch 4, nakoľko aktualizácia znefunkčnila niekoľko z týchto zariadení. Problémom sa nevyhli ani iPhony pri najnovšej aktualizácii operačného systému iOS. Útočník by mohol cez uzamknutú obrazovku pristúpiť ku kontaktom a správam.

Na vine je Siri a funkcia FaceTime

Chybu objavil Youtuber Jose Rodriguez, ktorý už v minulosti upozornil na viacero chýb v systéme. Problém spočíva v uzamknutej obrazovke, ktorú je možné obísť povelom cez asistenta Siri. Požiadavka na Siri k uskutočneniu hovoru a nasledovné spustenie funkcie FaceTime odhaľuje problém. Nová funkcia pridania osôb do hovoru totižto vedie priamo ku kontaktom a je možné dokonca využiť funkciu 3D Touch pre získanie podrobnejších informácií, ako sú napríklad správy.

Chyba sa dá nateraz odstrániť aj ručne

Výhodou je fakt, že táto chyba a jej využitie si vyžaduje fyzický prístup útočníka k telefónu. Preto si stačí dať len lepší pozor na svoj iPhone. Apple už o chybe vie a čoskoro začne pracovať aj na oprave. Pokiaľ sa však bojíš, že napriek opatrnosti môžu byť tvoje kontakty zneužité, nateraz môžeš zájsť do Nastavení -> Siri a vyhľadávanie -> a vypnúť možnosť Povoliť Siri pri uzamknutí.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom