Neubehol ani mesiac, čo Apple predstavil novú verziu svojho operačného systému iOS. Novinka s poradovým číslom 11 je aktuálne nainštalovaná na viacerých zariadeniach amerického giganta ako jeho predchodca iOS 10.

Nový systém a ukážková podpora

Nový operačný systém iOS 11 priniesol viacero zmien, ako napríklad nové ovládacie centrum, nahrávanie obrazovky a mnohé iné vychytávky. Okrem noviniek však prišiel aj s viacerými chybami, ktoré sa snaží Apple čo najskôr opraviť. Napriek tomu dokázal predbehnúť svojho predchodcu, keď je už aktuálne nainštalovaný na viacerých zariadeniach za veľmi krátku dobu.

Zobraziť celú galériu (2)
Kristián Hrušovský / FonTech

Apple si svoj hardvér a softvér vyvíja sám. To mu zároveň dáva výhodu v tom, že dokáže maximalizovať počet podporovaných zariadení a minimalizovať čas, ktorý je potrebný na ich aktualizáciu. Príkladom môže byť fakt, že iOS 11 podporuje všetky smartfóny počnúc iPhone 5S a všetky tablety od iPad Air / iPad mini 2. Inými slovami, podporuje zariadenia staré pokojne aj 4 roky.

iOS 11 dominuje, Android nestíha

Čísla v grafoch, ktoré si môžeš pozrieť v galérií, ukazujú, že iOS 11 je momentálne nainštalované na 47,3 % zariadení. iOS 10 teda stratilo svoje doterajšie vedenie so 46 % podielom. Staršie systémy sú nainštalované na 6,7 % zariadení. Pre porovnanie, minuloročná verzia Androidu 7.0 Nougat je aj po roku nainštalovaná len na 16 % zariadení a novinka Android 8.0 Oreo aktuálne prekročila iba chabé 1 %.

Je však potrebné poznamenať, že Android beží na nespočetnom množstve zariadení, od smartfónov najnižších tried, až po vlajkové lode desiatok rôznych výrobcov. Pri výrobcoch smartfónov s Androidmi záleží len od nich, ktoré zariadenia budú podporované a ako rýchlo dokážu nový systém distribuovať k používateľom. Stále je však 4-ročná podpora v podaní Apple ukážková a Google sa pokúša v tomto smere neustále dotiahnuť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom