Aktualizované 27. februára 2024

Megainvestícia na východe Slovenska, ktorá mala priniesť tisíce pracovných miest, sa neuskutoční. Nemecká spoločnosť Bosch, známa svojou angažovanosťou v technologickom sektore, zrušila svoje plány na výrobu elektromotorov do bicyklov na východnom Slovensku. Tento krok zdôvodnila prepadom dopytu po elektrobicykloch a následnými problémami s výkupom pozemkov. Na skutočnosť upozornil denník Sme.

Vo svojom pôvodnom zámere Bosch plánoval vybudovať továreň pri Prešove, kde mala byť zamestnaných až 4000 ľudí. Avšak, v dôsledku problémov s pozemkami a prepadu dopytu musela spoločnosť prehodnotiť svoj investičný plán. Táto situácia viedla k zmrazeniu výstavby továrne a následnému prepúšťaniu zamestnancov. Teraz sa firma rozhodla ukončiť výrobu elektromotorov pre kolesá na Slovensku a presunúť ju do existujúcich výrobných závodov v Maďarsku.

Pavel Roman, riaditeľ korporátnej komunikácie skupiny Bosch pre Česko a Slovensko, oznámil, že výroba elektromotorov na Slovensku sa ukončí už od marca. Dodal tiež, že rozhodnutie firmy súvisí s trhovými faktormi a že Boschu naďalej záleží na rozvoji Prešovského regiónu ako hospodárskej oblasti, dodávajú Hospodárske noviny.

Bosch

Okrem toho, že mala plány na východnom Slovensku, má skupina Bosch aj ďalšie prevádzky v krajine, vrátane továrne na elektromotory a pumpy pre rôzne spotrebiče a zariadenia. Súčasne prevádzkuje aj závod na renováciu alternátorov v blízkosti Bratislavy a obchodnú divíziu, ktorá sa zaoberá predajom náhradných dielov a poskytovaním diagnostických služieb a autoservisov.

Situácia s prepúšťaním zamestnancov a zrušením investície však znamená určité obavy v regióne, ktorý sa potýka s vyššou nezamestnanosťou ako iné časti krajiny. Napriek tomu, že celková miera nezamestnanosti na Slovensku klesá a momentálne sa pohybuje pod štyri percentá, niektoré oblasti na východe krajiny stále čelia zvýšenej nezamestnanosti.

Táto udalosť opäť upozorňuje na dôležitosť diverzifikácie hospodárstva a zlepšenia podnikateľského prostredia, aby sa minimalizovali riziká spojené s jednotlivými investíciami a podporili sa trvalo udržateľné pracovné miesta.

Aktualizované: Firma Bosch definitívne príde na východ Slovenska, informuje Startitup. Skupina prostredníctvom svojej divízie Bosch Electrical Drives reaguje na rastúci dopyt a na Slovensku bude vyrábať motory pre elektrické bicykle. Bosch je v tomto segmente spolu s firmami ako Shimano alebo Bafang jasným lídrom.

„Som rád, že máme v dobe energetickej krízy pre Slovensko i dobré správy. Silný investor ako Bosch si vybral pre svoj ďalší rozvoj východné Slovensko. Verím, že bude dlhodobo pozitívne ovplyvňovať celý región, pričom ide o sektor výroby, ktorý aj z pohľadu udržateľnosti na Slovensku veľmi vítame,“ uviedol aktuálny minister hospodárstva Karel Hirman.

Bosch  skúmal rôzne lokality pre svoju továreň, no nakoniec zriadi prevádzku v prenajatých priestoroch na východe Slovenska, pričom o konkrétnej lokalite sa rozhodne v krátkom čase. Okrem existujúcej infraštruktúry a prístupu ku kvalifikovaným zamestnancom je výhodou danej lokality aj blízkosť skupinového závodu pre komponenty v maďarskom Miškovci, ktorý je vzdialený približne 130 km.

Začiatok produkcie, kde by malo nájsť pracovné miesta 400 zamestnancov, je naplánovaný na koniec roka 2023.

Nemusí ísť o poslednú podobnú správu

V závislosti od vývoja trhu Bosch plánuje zvážiť ďalšie rozširovanie svojich aktivít na východnom Slovensku, pričom o príslušných krokoch rokuje s Ministerstvom hospodárstva Slovenskej republiky.

O plánoch investora informoval ešte v auguste exminister hospodárstva Richard Sulík (SaS), píše TASR. Ten avizoval, že by spoločnosť mohla v plánovanom priemyselnom parku Záborské v okrese Prešov pri výrobe elektromotorov do bicyklov zamestnať až 4 000 ľudí. Bosch však investíciu vtedy nepotvrdil s tým, že skúma rôzne možnosti.

„Podarilo sa nám vyrokovať ďalšieho veľkého zamestnávateľa. Vláda schválila, že pozemky pod priemyselným parkom Záborské sú významnou investíciou. A tu plánuje firma Bosch postaviť svoju novú fabriku a zamestnať 4 000 ľudí a ďalších odhadom 4 000 nepriamo. Hoci to ešte nie je finálne rozhodnutie, z každej dobrej správy mám v tejto dobe radosť. A táto ma hreje pri srdci obzvlášť – východ potrebuje takéto investície ako soľ,“ uviedol v auguste Sulík na sociálnej sieti.

Pôvodná správa z 24. augusta 2022: Spoločnosť Bosch by mohla v plánovanom priemyselnom parku Záborské v okrese Prešov pri výrobe elektromotorov do bicyklov zamestnať až 4 000 ľudí. Po stredajšom rokovaní vlády to povedal minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

Vláda schválila osvedčenia o významnej investícii na investičný projekt Záborské Industrial Park. Výmera parku by mala prekročiť 115 hektárov.

„Záborské Industrial Park má predpoklad prilákať investície nielen v oblasti priemyselnej výroby a služieb, ale aj v oblasti výskumu a vývoja,“ uviedlo ministerstvo hospodárstva v schválenom materiáli. Priemyselný park bude pripravovať štátna spoločnosť MH Invest.

Pomôžeme, ale vráti sa mám to

Sulík spresnil, že rozhodnutie o investícii ešte nie je konečné. Bosch by mal v septembri požiadať o štátnu investičnú pomoc a vláda túto pomoc predbežne vo výške 37 miliónov eur ešte musí schváliť.

I keď ide o priamu dotáciu a nie o úľavy na dani, táto  investičná pomoc sa Slovensku mnohonásobne vráti. V Prešovskom samosprávnom kraji ide v krátkom čase o druhý veľký priemyselný park, ktorý by mal realizovať štát. Prvý s výmerou 79 hektárov pripravuje MH Invest pri Sabinove.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP