Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

V bohatej histórii internetu sa toho udialo veľa, no práve dnes je jeden z najvýznamnejších dní. Nápad prepojiť počítače sieťou pre prenášanie dát otvoril nové možnosti, vďaka ktorým vznikol obrovský priestor s nespočetným množstvom obsahu. Internet a historicky prvý web vytvoril sir Tim Berners-Lee, ktorého prvá stránka dnes oslávila 30. výročie a stále je pre všetkých dostupná.

Písal sa rok 1989, keď sir Tim Berners-Lee poprvýkrát vyrukoval so svojim projektom, ktorého cieľom bolo prepojiť počítače sieťou pre prenos informácií, aby sa o ne mohli deliť aj ľudia z najvzdialenejších kútov sveta. Prvá vyvíjaná stránka vznikla presne 12. marca v roku 1989, avšak verejnosť sa k internetu dostala až o 2 roky neskôr, konkrétne 6. augusta 1991. Stručný obsah prvého webu prezentoval podstatu tohto nápadu, vďaka ktorému sa významným spôsobom zmenil celý svet, informoval portál Independent.

Historicky prvý web dnes oslavuje svoje 30. výročie

Prvá webová stránka je pritom dostupná dodnes a obsahuje krátky text s niekoľkými odkazmi na ďalší obsah, ku ktorému sa bolo vtedy možné dostať prostredníctvom špeciálneho prehliadača. Práve vďaka tomu vznikol názov „internet“, ktorý predstavuje medzinárodnú sieť zdieľaných informácií. Jej vývoj pritom prebiehal v CERNE, kde pracoval aj sir Tim Berners-Lee. Postupne však vznikol programovací jazyk HTML a HTTP protokol a do konca roku 1990 vznikla aj URL adresa.

Screenshot/info.cern.ch

Na komunikáciu serveru s počítačom bola využitá technológia TCP/IP. Za vývojom prvého webového servera stál taktiež vynálezca internetu, pričom s ním spolupracoval aj Robert Cailliau. Výsledkom ich práce bol v ďalších rokoch po vytvorení prvej stránky počítač NeXT, ktorý sa vďaka programu premenil na server. Nasledujúce roky potom priniesli množstvo ďalších stránok, ktoré neustále pribúdajú dodnes.

Nenechaj si ujsť
Takto sa zmenilo 25 najpopulárnejších web stránok za niekoľko rokov od svojho vzniku

Pár rokov po spustení internetu pre verejnosť sa do tejto siete zapojil aj Google. Medzi tým prišiel na svet aj Amazon, Ebay, ale tiež český Seznam. Neskôr sa dostal na svet prvý Facebook a YouTube. V začiatkoch sa nekládol príliš veľký dôraz na grafický dizajn a možnosti vývojárov boli taktiež obmedzené. Webové stránky z 90-tých rokov minulého storočia sa tak vyznačovali jednoduchým spracovaním, ktoré by sme si dnes už ani len nevedeli predstaviť.

Internetový „boom“ priniesol aj svoje negatíva

S rýchlym vývojom technológií a informačnej techniky sa rozvíjali aj možnosti internetu, ktorý je dnes dostupný v mnohých častiach sveta. Pribúdali k nemu ďalšie weby, z ktorých sa časom stali najznámejšie stránky sveta. Internet sa tak za niekoľko desiatok rokov svojej existencie rozvinul do masívnej siete, ktorú dnes využívame na každodennej báze. S lepšími možnosťami však prichádzali negatíva, ktoré sú „chorobou“ internetu dodnes.

hack
Pixabay

Začali sa šíriť dezinformácie a škodlivý obsah, vďaka ktorému sa zrodili hackeri, objavili sa nové pojmy ako kyberšikanovanie, kybernetické vojny a kybernetická kriminalita. Zamedziť im je však nesmierne zložité, čo si uvedomuje aj zakladateľ internetu. „Nemôžeme viniť len jednu vládu, jednu sociálnu sieť či jedného človeka. Miesto hľadania príznakov týchto problémov by sme sa mali zamerať na ich príčiny. Aby sme to napravili, musíme sa spojiť ako globálna webová komunita,“ vyjadril sa pre TechCrunch sir Tim Berners-Lee.

Pixabay

Budovanie online komunity tak stále musí prejsť zásadnými zmenami. Po troch desiatkach rokov sa však internet zmenil na nepoznanie a vďaka nemu sa mohlo ľudstvo posunúť o veľký krok vpred. Napriek pretrvávajúcim problémom je ale táto sieť jeden z najvýznamnejších výtvorov v histórii. Na internet rozhodne čakajú ešte ďalšie desiatky úspešných rokov, no dnes si pripomíname jeho začiatok, ktorým bola pred 30 rokmi prvá webová stránka. Všetko najlepšie!

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú