Intel predstavuje po 4 rokoch novú architektúru vo svojich procesoroch 10. generácie, ktoré boli vyrobené 10 nm výrobným procesom. 

Na novú architektúru procesorov od Intelu sme čakali „dlhé“ 4 roky, keďže sa gigantovi nedarilo preniesť 10 nm výrobný proces do praxe. Dovtedy sme boli zvyknutí na dvojročný čas medzi predstavením nových architektúr. Každopádne sme sa konečne dočkali a 10. generácia Intel procesorov je tu. Ako informuje portál tom´sHardvare, novinky budeme poznať pod kódovým označením Ice Lake.

Vyšší výkon pre nové laptopy a „Lite“ zariadenia

Ich hlavným znakom bude navýšenie výkonu, konkrétne sa jedná o 18 % nárast priemernej priepustnosti inštrukcií za cyklus (IPC) v porovnaní s procesormi Skylake. Intel dokonca hovorí o navýšení výkonu o 30 až 40 % pri určitých typoch zaťaženia. Tento zvýšený výkon bol dosiahnutý vďaka novým jadrám Sunny Cove, ktoré budú v priamej konkurencii s AMD Zen 2 procesormi, ktoré aktuálne dosiahli 10-15 % zlepšenie výkonu v IPC.

Rodina IceLake procesorov bude určená pre notebooky a iné „Lite“ zariadenia. Novinky prídu v „U“ a „Y“ sériách s príkonom v rozsahu od 9 po 25 W. Procesory budú obsahovať 4 jadrá a 8 vlákien, 8 MB pamäte L3 a maximálny takt na úrovni 4,1 GHz. Prcesory budú tiež podporovať dvojkanálové pamäte, čo prinesie veľké zlepšenie priepustnosti (~ 60 GB/s) a pomôže zvýšiť grafický výkon.

Nový grafický engine vylepší zážitok z hrania hier

Portál Endgadget tiež upozorňuje na 11. generáciu grafického enginu Iris Plus, ktorý s novými procesormi prichádza. Ten by mala dosahovať výkon cez jeden teraflop vďaka 64 vykonávacím jednotkám a taktu do 1,1 GHz. Gigant už skôr deklaroval, že nový grafický engine bol schopný udržať 70 FPS pri hraní CS: GO vo FullHD rozlíšení či viac ako 30 FPS pri rovnakom rozlíšení pre Fortnite. Celkovo tak Intel hovorí o 2-násobnom zvýšení výkonu oproti predchádzajúcej generácii.

Ďalšími novinkami a vylepšeniami sú integrácia DLBoost funkcií, ktoré ponúkajú až 2,5-násobný výkon s pracovným zaťažením pre umelú inteligenciu. Pomôcť k tomu má novopredstavená technika pre strojové učenie Dynamic Tuning 2.0. Pribudla podpora až pre štyri Thunderbolt 3 porty, ktoré majú trojnásobnú priepustnosť oproti USB 3.0. Tiež nechýba nové Wi-Fi 6 a nezabudlo sa ani na USB-C podporu. Na príchod noviniek v hotových produktoch si však ešte budeme musieť počkať, no Intel prisľúbil, že zverejní špecifiácie produktov akonáhle budú k dispozícii.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom