Intel predstavuje po 4 rokoch novú architektúru vo svojich procesoroch 10. generácie, ktoré boli vyrobené 10 nm výrobným procesom. 

Sleduj Fontech aj na sociálnych sieťach!

FacebookInstagramYouTube

Na novú architektúru procesorov od Intelu sme čakali „dlhé“ 4 roky, keďže sa gigantovi nedarilo preniesť 10 nm výrobný proces do praxe. Dovtedy sme boli zvyknutí na dvojročný čas medzi predstavením nových architektúr. Každopádne sme sa konečne dočkali a 10. generácia Intel procesorov je tu. Ako informuje portál tom´sHardvare, novinky budeme poznať pod kódovým označením Ice Lake.

Vyšší výkon pre nové laptopy a „Lite“ zariadenia

Ich hlavným znakom bude navýšenie výkonu, konkrétne sa jedná o 18 % nárast priemernej priepustnosti inštrukcií za cyklus (IPC) v porovnaní s procesormi Skylake. Intel dokonca hovorí o navýšení výkonu o 30 až 40 % pri určitých typoch zaťaženia. Tento zvýšený výkon bol dosiahnutý vďaka novým jadrám Sunny Cove, ktoré budú v priamej konkurencii s AMD Zen 2 procesormi, ktoré aktuálne dosiahli 10-15 % zlepšenie výkonu v IPC.

Rodina IceLake procesorov bude určená pre notebooky a iné „Lite“ zariadenia. Novinky prídu v „U“ a „Y“ sériách s príkonom v rozsahu od 9 po 25 W. Procesory budú obsahovať 4 jadrá a 8 vlákien, 8 MB pamäte L3 a maximálny takt na úrovni 4,1 GHz. Prcesory budú tiež podporovať dvojkanálové pamäte, čo prinesie veľké zlepšenie priepustnosti (~ 60 GB/s) a pomôže zvýšiť grafický výkon.

Nový grafický engine vylepší zážitok z hrania hier

Portál Endgadget tiež upozorňuje na 11. generáciu grafického enginu Iris Plus, ktorý s novými procesormi prichádza. Ten by mala dosahovať výkon cez jeden teraflop vďaka 64 vykonávacím jednotkám a taktu do 1,1 GHz. Gigant už skôr deklaroval, že nový grafický engine bol schopný udržať 70 FPS pri hraní CS: GO vo FullHD rozlíšení či viac ako 30 FPS pri rovnakom rozlíšení pre Fortnite. Celkovo tak Intel hovorí o 2-násobnom zvýšení výkonu oproti predchádzajúcej generácii.

Ďalšími novinkami a vylepšeniami sú integrácia DLBoost funkcií, ktoré ponúkajú až 2,5-násobný výkon s pracovným zaťažením pre umelú inteligenciu. Pomôcť k tomu má novopredstavená technika pre strojové učenie Dynamic Tuning 2.0. Pribudla podpora až pre štyri Thunderbolt 3 porty, ktoré majú trojnásobnú priepustnosť oproti USB 3.0. Tiež nechýba nové Wi-Fi 6 a nezabudlo sa ani na USB-C podporu. Na príchod noviniek v hotových produktoch si však ešte budeme musieť počkať, no Intel prisľúbil, že zverejní špecifiácie produktov akonáhle budú k dispozícii.