Rivalita spoločností Intel a AMD trvá už od nepamäti a tak skoro sa ani neskončí. No kým ešte pred niekoľkými rokmi ťahali za kratší koniec „červení“, dnes je to práve Intel, ktorý musí vynaložiť oveľa viac úsilia k tomu, aby dokázal udržať krok s konkurenciou. 

Portál Wccftech si všimol marketingovú snímku spoločnosti Intel, ktorá ukazuje dva nové procesory, ktoré majú byť lepšie ako ich konkurenti od AMD. V posledných rokoch sa totiž sily natoľko vyrovnali, že sme sa za veľmi krátku dobu dočkali výrazného pokroku vo výkonnosti čipov, čo je pre nás ako spotrebiteľov len a len dobrá správa.

Odvážny marketing

O dosluhujúcej 9. generácii procesorov Intel sa nedá povedať, že by pôsobili oslňujúco. Spoločnosť sa stále zubami-nechtami drží 14 nm výrobnej technológie, z ktorej sa za toľko rokov už hádam ani viac nedá vyžmýkať. Naopak, AMD sa posunulo až na 7 nm, čo jej dodáva obrovskú výhodu aj do ďalších rokov, nakoľko túto technológiu bude mať lepšie podchytenú. Intel sa však nevzdáva a na nedávnej marketingovej akcii v Číne ukázal procesory Intel i3-9350KF a i5-9600KF, ktoré majú byť priamym konkurentom pre AMD Ryzen 5 3500X a Ryzen 7 3800X.

Ako ďalej píše wccftech, počas konferencie mali prísť odvážne tvrdenia, podľa ktorých sú tieto procesory lepšie ako v hrách, tak aj v pracovných záležitostiach a dokonca aj pri tvorbe obsahu. Dôvodom má byť vyššia pracovná frekvencia, ktorá je v základe 4,6 GHz a v prípade potreby sa vie procesor sám pretaktovať na 5 GHz. No je to dostatočný dôvod?

Podľa portálu Techradar by tieto vyjadrenia mali byť brané s rezervou. Síce je Intel i7-9700K v hrách lepší približne o 6 %, tak pri porovnaní výkonu v benchmarku Cinebench R15 zaostáva za Ryzen 7 3700X v niektorých prípadoch až o 30 %, pričom aj v teste jedného jadra sú rozdiely len minimálne.

Zobraziť celú galériu (3)
Porovnanie predajov procesorov Intel a AMD Zdroj: Reddit

A preto tvrdiť, že procesor Intel Core i5 (ktorý je o radu nižšie je) poráža Ryzen je minimálne veľmi odvážne. A ak by to nakoniec bolo pravdou, tak tým spoločnosť poškodí len sama sebe, pretože tým „zabije“ radu procesorov Intel Core i7.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom