Rivalita spoločností Intel a AMD trvá už od nepamäti a tak skoro sa ani neskončí. No kým ešte pred niekoľkými rokmi ťahali za kratší koniec „červení“, dnes je to práve Intel, ktorý musí vynaložiť oveľa viac úsilia k tomu, aby dokázal udržať krok s konkurenciou. 

Portál Wccftech si všimol marketingovú snímku spoločnosti Intel, ktorá ukazuje dva nové procesory, ktoré majú byť lepšie ako ich konkurenti od AMD. V posledných rokoch sa totiž sily natoľko vyrovnali, že sme sa za veľmi krátku dobu dočkali výrazného pokroku vo výkonnosti čipov, čo je pre nás ako spotrebiteľov len a len dobrá správa.

Odvážny marketing

O dosluhujúcej 9. generácii procesorov Intel sa nedá povedať, že by pôsobili oslňujúco. Spoločnosť sa stále zubami-nechtami drží 14 nm výrobnej technológie, z ktorej sa za toľko rokov už hádam ani viac nedá vyžmýkať. Naopak, AMD sa posunulo až na 7 nm, čo jej dodáva obrovskú výhodu aj do ďalších rokov, nakoľko túto technológiu bude mať lepšie podchytenú. Intel sa však nevzdáva a na nedávnej marketingovej akcii v Číne ukázal procesory Intel i3-9350KF a i5-9600KF, ktoré majú byť priamym konkurentom pre AMD Ryzen 5 3500X a Ryzen 7 3800X.

Ako ďalej píše wccftech, počas konferencie mali prísť odvážne tvrdenia, podľa ktorých sú tieto procesory lepšie ako v hrách, tak aj v pracovných záležitostiach a dokonca aj pri tvorbe obsahu. Dôvodom má byť vyššia pracovná frekvencia, ktorá je v základe 4,6 GHz a v prípade potreby sa vie procesor sám pretaktovať na 5 GHz. No je to dostatočný dôvod?

Podľa portálu Techradar by tieto vyjadrenia mali byť brané s rezervou. Síce je Intel i7-9700K v hrách lepší približne o 6 %, tak pri porovnaní výkonu v benchmarku Cinebench R15 zaostáva za Ryzen 7 3700X v niektorých prípadoch až o 30 %, pričom aj v teste jedného jadra sú rozdiely len minimálne.

Zobraziť celú galériu (3)
Porovnanie predajov procesorov Intel a AMD Zdroj: Reddit

A preto tvrdiť, že procesor Intel Core i5 (ktorý je o radu nižšie je) poráža Ryzen je minimálne veľmi odvážne. A ak by to nakoniec bolo pravdou, tak tým spoločnosť poškodí len sama sebe, pretože tým „zabije“ radu procesorov Intel Core i7.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie informácie zo sveta technológií

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.

Príslušenstvo