Už každú chvíľu sa na trh dostane aj posledný zástupca 10. generácie procesorov Intel, ktorý nesie označenie Intel Core i9-10900K. Jeden z najvýkonnejších procesorov danej rady sa ukázal už aj v benchmarku, kde bol porovnaný priamo s jeho najväčším konkurentom od AMD, píše TechRadar.

Ako už bolo viackrát povedané a napísané, s príchodom procesorov Ryzen nastala na poli procesorov revolúcia. Ostrý súboj medzi Intelom a AMD priniesol vytúžené ovocie predovšetkým spotrebiteľom, ktorí za rovnaké peniaze razom toho dostali omnoho viac. Misky váh sú veľmi vyrovnané a určiť jednoznačného favorita je v tomto prípade náročné. Ukazuje aj to aj nasledujúci benchmark procesora Intel Core i9-10900K, kde s tesným náskokom poráža svojho rivala AMD Ryzen 9 3900X.

Takt > Počet jadier

Ako ukazuje výsledok nižšie, procesor od Intelu prekonáva AMD len približne o 5 %, pričom sa mu to podarilo s menším počtom jadier, no s vyššími taktami. Celkovo 10 jadier tiká v základe na 3,7 GHz, pričom v prípade potreby sa jedno jadro dokáže zvýšiť až na 5,1 GHz. All-core boost ale bude nižší, približne na hranici 4,6 GHz. Aj tak ide o vcelku pozoruhodný výkon, nakoľko Intel ešte stále využíva 14 nm výrobný proces.

Naopak, procesor od AMD využíva 7 nm výrobný proces, ponúka až 12 jadier a základný takt 3,8 GHz (Turbo 4,6 GHz). V oboch prípadoch je možné ešte dodatočné pretaktovanie, ktoré pridá niekoľko málo percent výkonu. Tieto výsledky benchmarku je však potrebné brať s nadhľadom, nakoľko realita môže byť o čosi iná. Nič to však nemení na fakte, že sa už Intelu podarilo vyžmýkať naozaj maximum z danej generácie.

Otázkou však ostáva, či sa nový procesor od Intelu oplatí. V prípade stavby nového počítača je určite horúcim kandidátom, no ak by si chcel upgrade súčasnej zostavy, budeš sa musieť pripraviť na nemalú investíciu, ktorá okrem procesora zahrňuje aj novú základnú dosku.

Naopak, v prípade AMD ti stačí v podstate akákoľvek doska podporujúca päticu AM4 (avšak čím novšia tým lepšia), pričom budeš mať istotu, že ešte jedna generácia procesorov bude kompatibilná. Navyše ušetríš aj pri kúpe procesora, nakoľko Intel i9 bude stáť určite máličko viac, než starší AMD Ryzen 9.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom