Najnovšie Intel procesory 8. generácie Coffe Lake sa oficiálne začali predávať ešte len včera, no už tu máme prvý počin v podobe masívneho pretaktovania. 

Prvý plán Intelu bol predstaviť tieto procesory až začiatkom roku 2018. Pravdepodobne kvôli silnejúcej konkurencii od AMD, ktoré ponúkali za rovnakú cenu totožný výkon, sme sa ich dočkali už teraz. Vo viacjadrovom teste bol výkon znateľne väčší, vďaka čomu sa môžeme tešiť na 6-jadrové procesory i5 a i7, ktoré navyše ponúknu multithreading.

Dvojnásobný takt a extrémne podmienky

Používateľ portálu HWBOT, Kovan Yang, si na test zobral procesor Intel Core i7 8700K so 6 jadrami a 12 vláknami, ktorého základný takt činí 3,7 GHz a v prípade Turbo Boost až 4,7 GHz. Taktovanie prebiehalo na doske MSI Z370 Godlike Gaming.

i7 - 8700K
Zobraziť celú galériu (2)
Ilustračna fotografia, ROG Asus

Výsledok? 7,4 GHz! Teda dvojnásobok základného taktu. Yang ho dosiahol nastavením násobiča na 73x a rýchlosť zbernice bola navýšená na 101.44 MHz. Prekonal tak doterajší rekor. Nedozvedáme sa však, pri akom napätí sa mu to podarilo. K chladeniu použil tekutý dusík, takže v domácich podmienkach takýto výsledok pravdepodobne nedosiahneš.

Rovnaký problém

Posledné procesory od Intelu, ktoré medzi IHS a čipom obsahovali pájku, boli modely zo série Sandy Bridge. Odvtedy sa pri každej generácii stretávame s teplovodivou pastou, ktorá však nemá také vodivé účinky. Väčšina používateľov tak siaha k delidu procesora, čo je v podstate odstránenie starej pasty a nahradenie novou – podstatne kvalitnejšou. Vo väčšine prípadov sa dosiahnu stabilnejšie takty pri nižších teplotách. Týmto zákrokom však prichádzajú o záruku.

i7 - 8700k
Zobraziť celú galériu (2)
Ilustračna fotografia, zdroj: Ebay

Aj v prípade i7 8700K je použitá teplovodivá pasta, vďaka čomu už pri menšom pretaktovaní procesor dosahuje vysoké teploty. Pri testoch, ktoré boli vykonané, by mal bez problémov dosiahnuť stabilný takt 4,8 GHz na všetkých 6 jadrách, no teplota je v tomto prípade až 90 stupňov. Po pridaní 0,05 V a snahe dosiahnuť takt 4,9 GHz teplota atakovala 100 stupňov a výkon bol nestabilný. Reálne sa však odhaduje, že väčšina používateľov sa dostane na hodnotu 4,8 – 5 GHz v závislosti na kvalite daného kusu a použitého chladenia.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom