Je známe, že Intel bez ohľadu na použitie procesora využíva na odvádzanie tepla teplovodivú pastu. Tá však vôbec nepatrí medzi kvalitné, čiže sa veľa používateľov, hlavne tí, ktorí majú procesory označené ‚‚K’’, rozhodnú spraviť takzvaný delid. 

Zatiaľ čo konkurencia využíva na odvádzanie tepla pájku, Intel od tohto spôsobu upustil už dávno. Pastu, ktorú používa, je dobrá možno pre menej výkonné modely, no pri high-end kúskoch s odomknutým násobičom je to časť, ktorá procesor najviac obmedzuje. Výmena tejto pasty – proces nazývané aj ako delid – je možným riešením, no zákazníci pri tomto zákroku strácajú záruku.

Delidované procesory vrátane pretaktovania

i7 - 8700k
Zobraziť celú galériu (2)
Ilustračna fotografia, zdroj: Ebay

Intel Core i7-8700K je momentálne najlepším procesorom pre herný segment. Problémom sú ale vysoké teploty, teda hlavne pri pretaktovaní. Ak ťa táto situácia trápi, je tu jedno riešenie. Známy overclocker Der8auer sa spojil s nemeckým obchodom CaseKing.de, kde spoločne ponúkajú vylepšené procesory Coffee Lake. Týka sa to predovšetkým výmeny teplovodivej pasty medzi čipom a IHS, respektíve zákazníci dostanú aj vyššie pracovné frekvencie. V ponuke sa nachádzajú procesory z rady i5 a i7 v rôznych modifikáciách.

Na obrázku vyššie môžeš vidieť, že na výber sú 3 rôzne edície. Základná Advanced verzia verzia ponúka len navýšenie pôvodných frekvencií v rozmedzí 4,8 – 5,1 GHz. Variant PRO má už lepší IHS a maximálnu frekvenciu až 5,2 GHz. A napokon tu je najlepšia a zároveň najdrahšia verzia Ultra, ktorá ponúka rovnaké frekvencie ako predchodcovia, no hlavný rozdiel je v použití tekutého kovu, namiesto pôvodnej pasty a špeciálne navrhnutého IHS, ktorý obsahuje až 99,9 % striebra. Vďaka tomu získaš omnoho lepšie teploty ako v klasickej verzii, no za takmer 2-násobok ceny.

Rovnaké konfigurácie ponúka aj pre radu i5, konkrétne pre 6-jadrový i5 8600K. Pre tých, ktorí nepotrebujú hyperthreading, môže byť táto ponuka atraktívnejšia, najmä vďaka lepším cenám. Tieto procesory sú precízne vyberané a testované. Nie každý kúsok totiž dokáže zvládnuť tak vysoké takty. Pre bežných používateľov však bez problémov budú stačiť aj klasické verzie, ktoré bežne nájdeš v obchodoch. Tieto sú skôr určené pre tých, ktorí požadujú maximálny výkon. Určite poteší aj záruka, ktorá je rovnaká ako pri iných produktoch, čiže 2 roky. Der8auer hovorí, že podobné plány má aj s procesormi rady Core X, ktoré majú až 18 jadier.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú