Včera spoločnosť Intel predstavila už svoju 9. radu procesorov, ktorá má byť výkonnejšia a úspornejšia ako predchodca. Odhalený bol tiež Intel Core i9-9900K, o ktorom spoločnosť tvrdí, že ide o najlepší herný procesor na svete.

No aj keď spoločnosť Intel tvrdí, že pokrok oproti predchádzajúcim generáciám je veľký, stále je na tom istom 14 nm výrobnom procese, ktorý boli vyrobené procesory pred viac ako 4 rokmi. Odvtedy sa tento proces neustále refreshoval a je známy ako 14 nm ++. Výraznejší skok by mal prísť v budúcom roku, kedy je naplánovaný prechod na 10 nm a s ním aj predstavenie 10. generácia Cannon Lake. Spoločnosť AMD pritom v budúcom roku predstaví 7 nm procesor, čím by mohla získať menšiu výhodu medzi spotrebiteľmi.

Viac jadier za rovnakú cenu

Ak pôjdeme vzostupne, tak Intel Core i5 -9600K ponúkne šesť jadier a šesť vlákien so základnou rýchlosťou 3,7 GHz. Tú je možné krátkodobo zvýšiť až na 4,6 GHz. Nakoľko však ide o verziu ‚‚K,’’ tak sa procesor bude dať bez problémov pretaktovať. Jeho cena je stanovená na 262 dolárov. Nasleduje Intel Core i7-9700K v kombinácii 8 jadier a 8 vlákien, s taktom 3,6 GHz a s Turbom až 4,9 GHz. Práve tento procesor zrejme bude medzi zákazníkmi najviac obľúbený, nakoľko ponúka najlepší pomer ceny a výkonu. Počiatočná cena bude 373 dolárov.

Najvýkonnejším z mainstreamu bude už spomínaný Intel Core i9-9900K, ktorý ponúkne taktiež 8 jadier, no tie sú podporené až 16 vláknami. Základný takt má hodnotu 3,6 GHz, pričom v prípade potreby sa vie vyšplhať až na 5,0 GHz. Cena je o čosi vyššia a to 488 dolárov. Podobné ceny, ak nie vyššie môžme očakávať aj u nás na Slovensku. Spoločnosť Intel taktiež dodala, že ide o prvé čipy, ktoré majú hardvérové opravy kvôli chybám Meltdown a Terminal Fault. Zvyšné ochrany sú softvérové.

Novinky aj pre najnáročnejších

Intel však na ocot nenechal ani jeho najnáročnejších používateľov a predstavil aktualizovanú zostavu procesorov rady Core X. Nové procesory sú postavené taktiež na 14 nm procese. Celkovo bolo oznámených až 7 nových čipov, ktoré sa začnú predávať v novembri. Ide o Intel Core i9-9980XE (18C/36T), i9 Extreme Model (18C/36T, maximálny takt 4,5 GHz a cena 1979 dolárov). Ďalšie modely sú už len lacnejšie, pričom sa mení počet jadier a vlákien. Najlacnejším z rady je Intel Core i7-9800X, ktorý ponúka 8 jadier, 16 vlákien a cenu 589 dolárov.

Úplný strop dosahuje Intel Xeon W-3175X, ktorý obsahuje až 28 jadier, 56 vlákien a rýchlosť 3,1 GHz (4,3 GHz turbo). K dispozícii bude až v decembri a rozhodne nepôjde o lacné riešenie. Nájsť ho bude možné prevažne v serverových zostavách, nakoľko pre bežného používateľa je niečo také úplne zbytočné.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP