Včera spoločnosť Intel predstavila už svoju 9. radu procesorov, ktorá má byť výkonnejšia a úspornejšia ako predchodca. Odhalený bol tiež Intel Core i9-9900K, o ktorom spoločnosť tvrdí, že ide o najlepší herný procesor na svete.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

No aj keď spoločnosť Intel tvrdí, že pokrok oproti predchádzajúcim generáciám je veľký, stále je na tom istom 14 nm výrobnom procese, ktorý boli vyrobené procesory pred viac ako 4 rokmi. Odvtedy sa tento proces neustále refreshoval a je známy ako 14 nm ++. Výraznejší skok by mal prísť v budúcom roku, kedy je naplánovaný prechod na 10 nm a s ním aj predstavenie 10. generácia Cannon Lake. Spoločnosť AMD pritom v budúcom roku predstaví 7 nm procesor, čím by mohla získať menšiu výhodu medzi spotrebiteľmi.

Viac jadier za rovnakú cenu

Ak pôjdeme vzostupne, tak Intel Core i5 -9600K ponúkne šesť jadier a šesť vlákien so základnou rýchlosťou 3,7 GHz. Tú je možné krátkodobo zvýšiť až na 4,6 GHz. Nakoľko však ide o verziu ‚‚K,’’ tak sa procesor bude dať bez problémov pretaktovať. Jeho cena je stanovená na 262 dolárov. Nasleduje Intel Core i7-9700K v kombinácii 8 jadier a 8 vlákien, s taktom 3,6 GHz a s Turbom až 4,9 GHz. Práve tento procesor zrejme bude medzi zákazníkmi najviac obľúbený, nakoľko ponúka najlepší pomer ceny a výkonu. Počiatočná cena bude 373 dolárov.

Najvýkonnejším z mainstreamu bude už spomínaný Intel Core i9-9900K, ktorý ponúkne taktiež 8 jadier, no tie sú podporené až 16 vláknami. Základný takt má hodnotu 3,6 GHz, pričom v prípade potreby sa vie vyšplhať až na 5,0 GHz. Cena je o čosi vyššia a to 488 dolárov. Podobné ceny, ak nie vyššie môžme očakávať aj u nás na Slovensku. Spoločnosť Intel taktiež dodala, že ide o prvé čipy, ktoré majú hardvérové opravy kvôli chybám Meltdown a Terminal Fault. Zvyšné ochrany sú softvérové.

Novinky aj pre najnáročnejších

Intel však na ocot nenechal ani jeho najnáročnejších používateľov a predstavil aktualizovanú zostavu procesorov rady Core X. Nové procesory sú postavené taktiež na 14 nm procese. Celkovo bolo oznámených až 7 nových čipov, ktoré sa začnú predávať v novembri. Ide o Intel Core i9-9980XE (18C/36T), i9 Extreme Model (18C/36T, maximálny takt 4,5 GHz a cena 1979 dolárov). Ďalšie modely sú už len lacnejšie, pričom sa mení počet jadier a vlákien. Najlacnejším z rady je Intel Core i7-9800X, ktorý ponúka 8 jadier, 16 vlákien a cenu 589 dolárov.

Úplný strop dosahuje Intel Xeon W-3175X, ktorý obsahuje až 28 jadier, 56 vlákien a rýchlosť 3,1 GHz (4,3 GHz turbo). K dispozícii bude až v decembri a rozhodne nepôjde o lacné riešenie. Nájsť ho bude možné prevažne v serverových zostavách, nakoľko pre bežného používateľa je niečo také úplne zbytočné.

O autorovi
Martin Lajčák
Volám sa Maťo a momentálne som študentom vysokej školy. Medzi moje záľuby patria nové technológie, športovanie a nepohrdnem ani dobrou knihou. Môžeš ma sledovať aj na Instagrame - @matolajcak