Niet pochýb o tom, že v budúcnosti sa s rôznou formou inteligencie stretneme takmer na každom kroku. Zariadenia Internetu vecí, Smart mestá a veľa veľa ďalšieho. Donedávna boli tieto zariadenia obmedzované technikou, no to všetko sa zmenilo s príchodom 5G sietí, ktoré by celý proces mohli výrazne uľahčiť.

V porovnaní so súčasnými sieťami tretej a štvrtej generácie, ponúkajú výrazne vyššie rýchlosti a veľmi nízke oneskorenie, ktoré je na hranici 1 milisekundy. Dokonca aj Slovensko v tejto oblasti výrazne napreduje, konkrétne spoločnosť Orange Slovensko predstavila plán, v ktorom plánuje spustiť komerčné využívanie 5G siete v roku 2020. Garantovaná rýchlosť bude pritom 100 Mbit/s, pričom maximálna rýchlosť môže byť na úrovni 1 Gbit/s. K tomu je však potrebná pomerne rozsiahla sieť a hlavne zariadenia, ktoré 5G podporujú.

5G v mobilných zariadeniach už v budúcom roku

Vlastný model, ktorý podporuje 5G predstavil Qualcomm už pred rokom a pol. Pôvodne sa očakávalo, že prvé smartfóny budú s týmto modemom k dispozícií už v tomto roku, no nakoniec sa ich dočkáme až v tom budúcom. Teraz sa k nemu pripojil aj ďalší veľký hráč, a to spoločnosť Intel, ktorá v budúcom roku prinesie prvé notebooky, ktoré budú súčasťou jej plánu Always Connected.

Nenechaj si ujsť!
Čo sú vlastne 5G siete a aké inovácie prinesú? Rozhodne sa máme na čo tešiť

Modem nesie názov XMM 8000 a v druhej polovici roku 2019 sa objaví v notebookoch Dell, HP, Lenovo a Microsoft Surface. To ako to bude presne vyzerať, bude Intel prezentovať na konferencii MWC 2018 už budúci týždeň. Zatiaľ o tom nie je veľa informácií, no Intel má vraj pripravenú aj živú ukážku toho, čo všetko je tento modem schopný. Mobilné pripojenie v notebookoch je veľmi zriedkavé, no má potenciál ovplyvniť spôsob, akým notebooky používame. Tento modem má však aj ‚‚vyššie poslanie.’’

Vďaka jeho rýchlosti a dostupnosti umožní aj ostatným výrobcom, aby ho integrovali do svojich zariadení. Využitie nájde v zariadeniach Internetu vecí, kde je vysoká rýchlosť a nízka latencia veľmi dôležitá. Intel takisto začal spoluprácu s čínskou spoločnosťou Unigroup Spredtrum. S ňou plánuje v budúcom roku predstaviť smartfón s týmto modemom. Aj keď sa nejedná o významného partnera, do budúcna sa očakáva, že uvidíme viacero aj známejších výrobcov, ktorí sa rozhodnú využiť technológiu práve od Intelu. Rozhodne sa máme na čo tešiť a nemusí trvať dlho, aby to vyzeralo ako na videu vyššie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú