Instagram uviedol opatrenia, ktorými chce chrániť tínedžerov na svojej sieti. Ak nemáš 18, účet sa ti automaticky „zamkne”, zmení na súkromný a obmedzí sa aj obsah, ktorý v aplikácií môžeš pozerať. O nových obmedzeniach informoval CNN.

Rodičovská kontrola

Nové obmedzenia sa dotknú tínedžerov, aj dospievajúcich, ktorí ešte nemajú 18 rokov. Účet, kde je nastavený vek pod 18 rokov sa automaticky uzamkne na súkromný. Avšak, 16-17 roční si toto nastavenie budú môcť manuálne zmeniť na svoje preferované nastavenia. Mladší to budú mať o niečo ťažšie, tí budú potrebovať na zmenu nastavení súhlas rodiča.

Aplikácia pridá nové funkcie do nástroja rodičovského dohľadu. Rodičia po novom budú vidieť, na aké účty ich tínedžeri posielali správy, môžu nastaviť denné limity, zablokovať prístup k aplikácií a tiež budú môcť vidieť, aké témy sa v účte zobrazujú.

Nové nastavenia účtov pre tínedžerov. Zdroj: Instagram

Obmedzený obsah

Účet bude mať viacero obmedzení. Okrem toho, že sa účet automaticky zmení na súkromný, obmedzí sa aj to, kto môže kontaktovať takýto účet. Mladiství používatelia budú môcť dostávať správy iba od ľudí, s ktorými sú už prepojení. Instagram tiež obmedzí, kto ich na fotografiách môže označiť, respektíve spomenúť v komentároch. Opäť to bude možné len pre tých, ktorých sledujú.

Instagram tvrdí, že účty pre tínedžerov budú podliehať aj prísnej kontrole obsahu, ktorý sa im bude zobrazovať. Budú obmedzené napríklad príspevky, ktoré propagujú kozmetické procedúry, či zápasy. Instagram ale ponúkne nové funkcie pre mladých, ktoré im umožní vybrať si témy, aké budú chcieť vidieť v službe Preskúmať.

Obmedzenie prichádza aj v čase, ktorý mladí na sociálnych sieti trávia. Instagram implementoval časový limit, kedy každý deň po dosiahnutí 60 minút strávený v aplikácii sa objaví výzva na jej opustenie. Taktiež automaticky bude zapnutý režim spánku, ktorý sa zapne medzi 22:00 a 7:00. Počas tejto doby budú stlmené všetky upozornenia a budú sa odosielať automatické odpovede v súkromných správach.

Instagram

Overenie veku

Instagram tvrdí, že klamať o veku sa neoplatí a tínedžeri budú vyzvaní na overenie veku na viacerých miestach, napríklad ak budú chcieť použiť účet dospelého. Spoločnosť tvrdí, že vyvíja nástroje umelej inteligencie na overenie veku.

Či však tieto opatrenia budú účinné, je otázne. Meta nemá spôsob, ako naisto zistiť, či je to naozaj rodič, kto monitoruje účty tínedžerov, a nie napríklad starší kamarát. Overenie rodiča formálne neprebieha, spolieha sa len na signály, ako je dátum narodenia dospelého používateľa a počet ďalších účtov, ktoré spravuje.

Nové účty pre tínedžerov budú postupne implementovať v USA, v Spojenom kráľovstve, Kanade a Austrálii. V štátoch Európskej únie budú dostupné koncom tohto roka.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú