Slovenská spoločnosť InoBat predstavila na autosalóne vo Frankfurte nad Mohanom (IAA 2019) európske riešenie autobatérií pre elektromobily vyvinuté na Slovensku, informovala o tom Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO). InoBat plánuje na Slovensku, v spolupráci s americkou spoločnosťou Wildcat Discovery, výstavbu výskumného a vývojového centra a výrobnej linky na autobatérie za 100 miliónov eur. 

„V rámci projektu InoBat Auto plánujeme vybudovať vertikálne integrovaný dodávateľský reťazec, začínajúci výskumom a vývojom a končiaci výrobou, ktorý má vďaka využitiu unikátnej technológie spoločnosti Wildcat Discovery Technologies potenciál spustiť revolúciu batérií pre elektromobily v celej Európe,“ povedal predseda predstavenstva spoločnosti InoBat Marián Boček.

Potrebné vybudovanie viacerých prevádzok

Začiatok výstavby výrobnej linky je naplánovaný na prvý polrok 2020 a spustenie výroby očakáva firma koncom roka 2021. Podľa odhadov Európskej komisie bude pre uspokojenie rýchlo rastúceho dopytu elektromobiloch potrebné v Európe vybudovať aspoň 10 – 20 prevádzok na sériovú výrobu batérií. Cieľom InoBatu je zaplniť práve túto trhovú medzeru a vybudovať novú európsku značku v danom segmente, ktorej duševné vlastníctvo bude pochádzať zo Slovenska.

Generálny riaditeľ SARIO Róbert Šimončič spresnil, že v okruhu 400 kilometrov okolo Bratislavy sa vyrobia takmer štyri milióny áut ročne. „Toto predstavuje významný trhový potenciál pre umiestnenie novej prevádzky na výrobu a vývoj batérií pre elektromobily, aj jej dodávateľskej siete, na Slovensko,“ povedal.

Prvá automobilka na Slovensku

Prvou automobilkou, ktorá na Slovensku už v súčasnosti elektromobily vyrába, je Volkswagen Bratislava. „Volkswagen berie transformáciu k elektromobilite vážne a teší sa, že Slovensko je súčasťou tohto procesu, keďže modely e-Up a Touareg Hybrid sa exkluzívne vyrábajú v Bratislave,“ povedal marketingový riaditeľ spoločnosti Volkswagen AG Joerg Hitpass.

InoBat spolu s americkou spoločnosťou Wildcat Discovery Technologies prináša na Slovensko investíciu vo výške približne 100 miliónov eur a stovky pracovných miest zameraných na vývoj a výrobu batérií do elektrických vozidiel. Vstup do tohto projektu ohlásil ďalší hráč – významný slovenský dodávateľ pre automobilový priemysel, Matador Group, ktorý sa bude podieľať na budovaní výskumného a vývojového centra vrátane prvej slovenskej batériovej výrobnej linky.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom