Prevrátenie kamiónu (Temný rytier – 2008)

Ku Christopherovi Nolanovi by sme sa mohli vrátiť hneď v niekoľkých ďalších ikonických scénach, ktoré natočil bez pomoci CGI a okrem únosu a pádu lietadla musíme spomenúť aj prevrátenie kamiónu, ktoré diváci mohli vidieť v prvom filme trilógie.

Aj táto scéna bola natočená výhradne pomocou praktických efektov, pričom Nolan skutočne nechal vybuchnúť a prevrátiť nákladiak, ktorý navyše šoféroval člen kaskadérskeho tímu. Filmový štáb na príves kamiónu umiestnil piest s trhavinou. Keď trhavina vybuchla, piest vystrelil a odrazil príves kamiónu od zeme, čím sa celý nákladiak prevrátil.

Nakrúcanie prebehlo na ulici La Salle v Chicagu, pred tým mu predchádzalo množstvo simulácií mimo zaľudnených oblastí. Priestor na chyby pri točení finálnej scény neexistoval, keďže v prípade zlyhania mohol nákladiak preletieť konštrukciou niektorej z priľahlých budov.

Nálož na prívese odpálil šofér kamiónu, ktorým bol skúsený kaskadér Jim Wilkey, ešte pred tým však filmári vystužili kabínu kamiónu, aby minimalizovali riziko pomliaždenia alebo úrazu. Nakrúcanie išlo presne podľa plánu a kamión sa po výbuchu prevrátil presne podľa očakávaní.

Voľný pád popri mrakodrapoch (Transformers – Temná strana Mesiaca – 2011)

Séria Transformers sa pod dohľadom Michaela Baya preslávila predovšetkým bombastickými efektami a akciou, kráľ akčnej zábavy sa však vo filme Temná strana mesiaca pochválil aj poctivou a poriadne nebezpečnou scénou. Konkrétne išlo o výskok piatich kaskadérov z vrtuľníka, ktorí boli oblečení do wingsuitov a brázdili ulicami Chicaga.

Aj keď scéna bola dodatočne obohatená o špeciálne efekty a výbuchy, pätica kaskadérov v oblekoch bola reálna a skutočne letela naprieč ulicami americkej metropoly rýchlosťou až 240 km za hodinu. Na nakrúcanie adrenalínovej pasáže spomína aj Michael Bay.

Mal som piatich chlapov, okolo ktorých sme scénu napísali. Nechali sme ich padať ulicami a pomedzi budovy Chicaga. Dodnes netuším, ako mesto niečo takéto vôbec povolilo, nikdy som o niečom podobnom nepočul. Buďte si istí, že toto bol nebezpečný kúsok. Kaskadéri preskákali tri a pol víkendu a robili šesť zoskokov denne. Najviac som sa však obával samotného výskoku, keďže každý mal počas zoskoku inú úlohu a bál som sa, aby do seba nenarazili.

Humorne na nakrúcanie spomína aj hlavná herecká hviezda série Shia LaBeouf, ktorý o zoskoku nemal poňatia a skupina kaskadérov preletela okolo jeho okna práve v momente, keď raňajkoval.

Skok cez mrakodrap (Rýchlo a zbesilo 7 – 2015)

Séria Rýchlo a zbesilo je naprataná šialenosťami a v drvivej väčšine ide o kombináciu praktických efektov obohatených o mamutiu dávku CGI. Za jeden z najbláznivejších kúskov nie je zodpovedný nikto iný ako Dom s Brianom, ktorí v siedmom filme unikajú pred besniacim Shawnom vo vežiach Etihad. V luxusnom stroji Lykan HyperSport dvojica skáče naprieč mrakodrapmi nie raz, ale rovno dvakrát, pričom k prvému skoku skutočne došlo.

Vo filme sa scéne deje v Abu Dabí, ktoré filmári navštívili približne na týždeň, aby tu natočili scenérie a niektoré z doplnkových materiálov. Skutočný skok bol natočený v ateliéri v Atlante, kde filmári postavili približne 12 metrovú konštrukciu zo skla a z ocele, cez ktorú následne nechali preletieť Lykan HyperSport.

Nešlo však o skutočný model hyperluxusného vozidla, ktorých sa na svete vyrobilo iba 7 kusov, ale o jeho imitáciu. Vozidlo navyše nikto nešoféroval, o čom sa podľa koordinátora kaskadérov Andyho Gilla vôbec nerozprávali. Scéna bola následne vložená do záberov Abu Dabí, ktoré filmári získali pri predošlej návšteve.

Jackass

Samostatnou kapitolou v prípade nebezpečných trikov sú borci z Jackass, ktorí naprieč rokmi predviedli až nezdravé množstvo šialeností. Pravdepodobne najhoršie spomedzi celého tímu skončila jeho hlavná hviezda Johny Knoxville, ktorý za roky nakrúcania utrpel až 20 zlomenín a 16 otrasov mozgu, pričom z posledného – keď sa postavil zoči voči stovky kíl vážiacemu býkovi – sa spamätával viac než 3 mesiace.

Trvalo niekoľko mesiacov, kým sa mi vrátili kognitívne schopnosti. Chodil som, rozprával som sa, ale 3 mesiace som nebol stopercentný. Nemohol som si pokojne sadnúť ani sa na nič sústrediť. Bol to naozaj veľký problém,“ spomína 52-ročný Knoxville.

O nič lepšie neskončil ani Steve-O, ktorý v rámci Jackass predvádzal niektoré z najnebezpečnejších kúskov. Steve-O si počas účinkovania v Jackass zlomil približne 20 kostí, prišiel o zub a nespočetnekrát skončil v nemocnici. Vrcholom bolo utrpenie vážnych popálenín približne na 15 % tela, ktoré Steve-O utrpel pri nakrúcaní vlastného nebezpečného kúsku v roku 2017. Popáleniny však herec utrpel aj pri nakrúcaní Jackass 3D, kde si pri páde zo schodov vážne poranil aj chrbát a zlomil si nos.

Na chýbajúci pud sebazáchovy doplatil aj Ehren McGhehey – pri nakrúcaní skončil s prasknutou lebkou, 4-krát si zlomil nos, podstúpil 2 operácie prsta a 9 operácií kolena. Okrem toho kvôli Jackass prišiel o tri zuby, utrpel vážne poranenie chrbtice a naschvál sa na slnku spálil tak veľmi, že trvalo 3 mesiace, kým sa mu zahojila koža. Zdá sa, že upozornenie „toto neskúšajte doma“ na začiatku Jackass nebolo úplne na škodu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP