Rovnako ako IBM, aj Google má vyvinutý vlastný 53 qubitový kvantový počítač s názvom Sycamore, ktorý však nie je dostupný na predaj, píše The Verge.

Hoci kvantové počítače znejú ako sci-fi, v súčasnosti je ich vývoj stále iba na začiatku, hoci trvá už niekoľko rokov. Oproti bežným počítačom a superpočítačom majú priniesť obrovský posun vo fyzikálnych simuláciách a rovnako tak aj v prípade dešifrovania. Na rozdiel od bežných počítačov totiž nevyužívajú na prenos informácií bity, ale qubity, ktoré okrem hodnôt 0 a 1 dokážu nadobudnúť obe naraz, prípadne akúkoľvek hodnotu v tomto rozmedzí.

Kvantový počítač výrazne predbehol klasické počítače

Toto tvrdenie je polovičnou pravdou. Síce Google tvrdí, že dosiahla kvantovú nadradenosť vo vývoji kvantových počítačov, no ich experiment prebehol len vo veľmi obmedzenom merítku a stále sa nič nemení na fakte, že využitie kvantových počítačov na praktické úlohy je stále hudbou budúcnosti. Oznámenie o tom bolo údajne uverejnené na stránkach NASA, no veľmi rýchlo bol článok stiahnutý. Našťastie sa portálu The Financial Times podarilo ešte skôr získať kópiu, vďaka čomu vieme bližšie detaily.

Super počítač IBM

Kvantový počítač spoločnosti Google bol údajne schopný vyriešiť experimentálny výpočet za 3 minúty a 20 sekúnd (celkovo 200 sekúnd). Zdá sa ti to veľa? Opak je totiž pravdou, nakoľko superpočítač (bitový) od IBM by takúto úlohu riešil až 10 000 rokov. Napriek tomu, že bol tento proces až 2 miliardykrát rýchlejší, nie je dôvod predpokladať, že sa trh zrazu zaplaví kvantovými počítačmi.

Prekonanie len na jednom type úloh

Význam tohto oznámenia však ihneď spochybnilo IBM, podľa ktorého je tvrdenie kvantovej nadradenosti nesprávne. Sycamore síce dokázal vyriešiť úlohu oveľa skôr, avšak hardvér bol špecializovaný práve na vyriešenie jedného problémy a nespĺňa tak požiadavky na všeobecné využitie kvantového počítača. Zároveň však spoločnosti Google zablahoželala, no pripomenula, že netreba mať vysoké očakávania, píše Wired.

IBM

Napriek tomu však ide o výrazný krok vpred a samotná spoločnosť Google predpokladá, že aj v prípade kvantových počítačov bude platiť Mooreov zákon, podľa ktorého sa výpočtový výkon zdvojnásobuje každých 18 mesiacov. Je však potrebné stavať počítače, ktoré budú mať univerzálnejšie využitie a budú schopné riešiť viacero typov úloh.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú