Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.


Nároky na výpočtový výkon sa z roka na rok enormne zvyšujú. Súčasné superpočítače síce poskytujú obrovské množstvo procesnej sily, no sú drahé, veľké a ich ďalší vývoj je extrémne náročný. Revolúciu z tohto pohľadu majú priniesť kvantové počítače. Dosiaľ najvýkonnejší práve predstavila spoločnosť IBM.

Všetko sa to odohralo v piatok, 10. novembra na technologickej konferencii IEEE vo Washingtone. IBM tu po prvýkrát odhalilo kvantový počítač, ktorý je schopný spracovať až 50 kvantových bitov (qubitov). Ide tak o doposiaľ najvýkonnejšie zariadenie svojho druhu na svete. Okrem toho predstavilo IBM aj druhý kvantový počítač, tentoraz so schopnosťou spracovávať 20 qubitov, ktorý bude dostupný aj pre vedcov či iných používateľov vďaka cloud platforme spoločnosti.

IBM kvantový počítač
Zobraziť celú galériu (2)
IBM Research / Flickr

Fungujú inak

Funkcionalita kvantových počítačov je značne odlišná v porovnaní s ich tradičnými náprotivkami. Pri tomto type zariadení sa využívajú kvantové efekty superpozície a previazania. Vďaka tomu je možné uchovávať informácie nielen v binárnych bitoch 1 a 0, ale v qubitoch, ktoré môžu nadobudnúť stav 1 a 0 zároveň. Keď je navyše konkrétny qubit závislí od stavu druhého, dochádza ku kvantovému previazaniu. Tým sa enormne zvyšujú možnosti a výkon zariadení.

Pri kvantových počítačoch je veľmi dôležitou špecifikáciou čas, počas ktorého dokáže udržať kvantový stav. IBM sa to zatiaľ darí na dobu 90 milisekúnd, čo je síce stále veľmi krátko, no ide o obrovský úspech v tejto oblasti vývoja. Potvrdzujú to aj slová šéfa IBM pre výskum kvantovej vedy, Daria Gela, ktoré publikoval portál MIT Technology Review.

„Sme na to veľmi hrdí. Je to veľká vec.“

Revolúcia môže byť blízko

Aj keď je teda nový počítač od IBM veľký úspech, stále treba brať celú záležitosť s menšou rezervou. Spoločnosť totiž ešte nezverejnila žiadnu štúdiu recenzovanú nezávislými odborníkmi, na čo poukazuje aj profesor univerzity v Marylande, Andrew Childs. Ten zároveň pripomína, že vyššie číslo spracovávaných qubitov nemusí nevyhnutne znamenať aj skok vo výpočtovom výkone.

„Qubity môžu byť rušené a môžu sa vyskytnúť problémy s tým, ako dobre sú prepojené“ – Andrew Childs

Nenechaj si ujsť
Dokázali sme úžasný pokrok. Už aj úplne jednoduchý kvantový počítač prekonal súčasnú výpočtovú techniku

Ešte v úvode tohto roka výskumníci z Google uviedli, že kvantový počítač so schopnosťou spracovať 50 qubitov, by mohol prekonať schopnosti dnešných superpočítačov. Aj keď to zrejme nebude prípad hneď prvého počítača od IBM, aj súčasný míľnik dokazuje, že zariadenia postavené na kvantovej technológii sa stále približujú využitiu v reálnych podmienkach. S ďalšími spoločnosťami, ktoré usilujú o revolúciu v tomto odbore, ako sú Google, Intel či menej známy Rigetti a D-Wave, môžeme byť od obrovského pokroku relatívne blízko.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú