Výrobcovia automobilov častokrát popri bežných konvenčných autách vyvíjajú aj tie menej tradičné, ktoré vyzerajú ako z budúcnosti či nejakého sci-fi filmu. Huyndai Elevate je projekt mobilného vozidla, ktoré pripomína známych transformerov.

Klasické auto by sme mohli definovať niekoľkými kľúčovými vlastnosťami. Jedným zo základných prvkov sú kolesá, na ich pohon sa používa motor, ktorého výkon sa na nápravu prenáša cez hnací hriadeľ a na ovládanie bežného auta rovnako slúži aj volant.

Niektoré prémiovejšie, no stále „bežné“ autá, majú napríklad hydraulický alebo vzduchový podvozok, vďaka ktorému dokážu zvýšiť svoju svetlú výšku, čo im následne pomôže prekonávať aj náročnejší terén. Aj takéto auto však v teréne veľmi rýchlo narazí na svoje limity.

Vozidlo, ktoré nepozná zábrany

Automobilka Hyundai ešte minulý rok na konferencii CES 2019 predstavila koncept ultra-mobilného vozidla, ktoré sa vďaka svojej unikátnej konštrukcii dostane takmer všade. Projekt Elevate totiž spája výhody auta a robota, vďaka čomu čomu skôr pripomína nejakého transformera než bežné vozidlo.

Hyundai

V režime auta Elevate jazdí tak, ako by si to od klasického auta očakával, problém mu dokonca nerobia ani diaľničné rýchlosti. Zázraky sa však dejú v momente, kedy sa vozidlo prepne do svojho „robotického režimu“. Celá kabína sa zdvihne do vzduchu a robotické ramená, na ktorých sú uchytené kolesá, sa roztiahnu. V tomto režime už vozidlo nejazdí, ale kráča.

Hyundai

Prototyp, ktorý má potenciál

Už na prvý pohľad ti musí byť jasné, že Hyundai pri vývoji tohto vozidla kladie maximálny dôraz na mobilitu. V tomto smere však spoločnosť myslí aj na „univerzálnosť“ vozidla, preto je postavené na modulárnej elektrickej platforme, ktorá umožňuje na robotický podvozok umiestniť v podstate akýkoľvek typ karosérie.

Hyundai

Najväčšie využitie by si však takýto typ vozidla určite našiel medzi záchrannými zložkami. Elevate totiž dokáže prekonávať prekážky vysoké 1,5 metra a rovnako aj 1,5 metrovú priepasť. Pri prírodných katastrofách zväčša býva problém dostať sa na kritické miesta veľmi rýchlo a po zemi je to niekedy úplne nemožné. S týmto vozidlom by to však vôbec nemusel byť problém.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom