Indický premiér a Sir Richard Branson oznámili partnerstvo medzi spoločnosťou Virgin Hyperloop One a indickou provinciou Mahastra o sprevádzkovaní trate medzi mestami Pune a Mumbai.

Zatiaľ žiadne z miest, ktoré mali záujem o ultrarýchlu prepravu, nebolo ochotné investovať prostriedky aspoň do výstavby testovacieho okruhu. Preto táto dohoda vyvoláva veľké očakávania, keďže stavba skúšobnej trate je v nej zahrnutá a India sa môže stať prvou krajinou, v ktorej bude spustená komerčná prevádzka.

Zobraziť celú galériu (1)
Virgin Hyperloop One

Tak ako iné projekty, aj tento bude v počiatočnej fáze skúmať jeho uskutočniteľnosť. Ak sa potvrdí, že takáto náročná stavba je v záujme provincie, začne sa s výstavbou skúšobnej trate. Jej stavba má trvať približne tri roky, čo znamená, že India môže spustiť testovanie v roku 2021. Po ďalších nevyhnutných výskumoch sa počíta s dostavbou okruhu, ktorý by mohol začať svoju prevádzku v roku 2028.

Hyperloop odbremení dopravu

V súčasnosti trvá cesta medzi mestami Pune a Mumbai, ktorá je dlhá asi 160 km, približne 3,5 hodiny autom aj vlakom. Spoločnosť Hyperloop One verí, že môže čas cestovania skrátiť na 25 minúť, čo je naozaj dramatický rozdiel. Navyše spojenie týchto dvoch miest dáva zmysel, nakoľko štvrtina všetkého nákladu, ktoré prechádza cez prístav v Mumbai, smeruje do mesta Pune. To značí, že pokiaľ by sa časť tovaru prevážala cez hyperloop, mohlo by to odbremeniť cestnú dopravu o asi 25 % nákladných aút. Čo myslíte, bude India prvá krajina, kde to nezostane len pri projekte, ale začne sa reálne stavať?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom