V hlbinách vesmíru, približne 600 miliónov svetelných rokov od nás, sa odohralo vesmírne divadlo, aké astronómovia doteraz nevideli. Hviezda sa dostala príliš blízko k čiernej diere, bola roztrhaná a napokon pohltená. Tento jav známy ako TDE (Tidal Disruption Event) nie je sám o sebe novinkou, prekvapenie prišlo úplne inde. Čierna diera, ktorá to spôsobila sa totiž nenachádza v strede galaxie, ako je bežné. Ide o túlavú čiernu dieru „plávajúcu“ svojou galaxiou. Na tému upozornil portál InterestingEngineering.

Čo sa deje počas TDE

TDE nastane, keď sa hviezda dostane do blízkosti supermasívnej čiernej diery. Gravitačné sily sú také silné, že hviezdu doslova natiahnu a roztrhnú na prúd hmoty. Tento proces sa poeticky označuje ako špagetizácia, ktorej výsledkom je záblesk energie, ktorý môžeme zachytiť pomocou teleskopov. A práve to sa stalo pri udalosti s označením AT2024tvd.

ScI, Ralf Crawford (STScI)

Uvedenú udalosť zaznamenala kamera Zwicky Transient Facility v Kalifornii. Následné pozorovania z Hubbleovho teleskopu a observatória Chandra potvrdili, že ide o TDE. Najväčším prekvapením bolo zistenie, že čierna diera sa nachádza 2 600 svetelných rokov od galaktického jadra. To z nej robí prvý opticky objavený prípad tzv. off-nuclear TDE, teda čiernej diery nachádzajúcej sa mimo centra svojej galaxie, ktorá roztrhala hviezdu v jej blízkosti.

Čo to znamená?

Podľa vedcov z Kalifornskej univerzity v Berkeley tento objav potvrdzuje teóriu, že v galaxiách sa môžu nachádzať aj putujúce supermasívne čierne diery, pozostatky galaktických zrážok alebo gravitačných interakcií z minulosti. V prípade tejto galaxie je zaujímavé aj to, že v jej jadre sa nachádza druhá, centrálna čierna diera.

NASA, ESA, STScI, Yuhan Yao (UC Berkeley);

Nebezpečné a zároveň dôležité

Aktívne supermasívne čierne diery zohrávajú kľúčovú úlohu v evolúcii galaxií, ktoré ich obklopujú. Tieto diery rastú prijímaním materiálu zo svojho okolia, čo podporuje ich rast a tiež ovplyvňuje chemickú evolúciu galaxie. Zároveň sa predpokladá, že aktivita čiernych dier môže byť rozhodujúcim faktorom pre tvorbu nových hviezd v galaxii.

Teoreticky sa tieto dve čierne diery môžu zraziť a zlúčiť, čo by spôsobilo uvoľnenie gravitačných vĺn, teda deformácií časopriestoru, ktoré môžeme v budúcnosti zachytiť. Na takéto signály sa pripravuje vesmírna misia LISA, ktorá by mohla podobné zlučovania mapovať a vedcom pomôcť lepšie pochopiť vývoj galaxií.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP