Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Astronómovia namierili špičkový, ale už staručký Hubbleov teleskop na takmer 700 miliónov svetelných rokov vzdialený astronomický objekt. Výsledkom je fenomenálna snímka, ktorá v sebe skrýva viac, ako sa na prvý pohľad môže zdať.

Snímka je výsledkom série pozorovaní podivných a zároveň skvostne vyzerajúcich galaxií prostredníkom Hubleovho teleskopu. Na tému upozornil portál Sciencealert.

Viac ako len snímka

Na snímke je totiž zachytené obrovské množstvo prachu a jasné žiariaci vírivý „tanec“ hviezd spôsobený zlučovaním galaxií. Objekt, ktorý sa javí ako jeden veľký celok, je v skutočnosti prebiehajúca fúzia až 3 odlišných galaxií, ktoré formujú galaxiu s označením IC 2431. Tá obýva súhvezdie Rak vo vzdialenosti 681 miliónov svetelných rokov.

Ako píše NASA na svojom webe, na snímke je okrem prebiehajúceho splynutia troch galaxií vidno aj slapové deformácie spôsobené gravitačnými interakciami tohto búrlivého galaktického tria, ale aj to, ako sa svetlo z galaxie IC 2431 derie cez hustý oblak prachu nachádzajúceho sa presne v strede tohto obrázka.

Práve takéto snímky a objekty nám môžu pomôcť pochopiť, ako sa v priebehu času postupne vyvíjajú a rastú tie najmasívnejšie galaxie vo vesmíre. Hoci  sa môže zdať, že fúzie alebo splynutia galaxií sú jedinečné a zriedkavé udalosti, nie je to celkom pravda. Naše pozorovania naznačujú, že galaktické fúzie sú integrálnou súčasťou procesu galaktickej evolúcie, Mliečnu dráhu nevynímajúc.

Nedávno sa dokonca podarilo nemeckým vedcom zmapovať 6 starodávnych významných udalostí, pri ktorých Mliečna dráha splynula s inou galaxiou. Päť z týchto udalosti, ktoré sa odohrali za posledných 13,6 miliardy rokov, bolo známych, o jednej sme vôbec nevedeli.

O týchto zrážkach sme sa dozvedeli vďaka pozorovania 170 guľových hviezdokôp, 41 hviezdnych prúdov a 46 satelitných galaxií.

Podľa akceptovaných teórií sú galaxie k sebe gravitačne priťahované vo vláknach kozmickej pavučiny. Tieto neviditeľné vlákna medzigalaktického plynu predstavujú vesmírne „diaľnice“, pozdĺž ktorých sa galaxie rútia k masívnym zrážkam, píše portál ScienceAlert.

AIP/ A. Khalatyan/ J. Fohlmeister

Kolízie stláčajú hviezdotvorný plyn v galaxiách, čím spúšťajú úplne nové formovanie hviezd. Je totiž známe, že aj galaxie, v ktorých tvorba hviezd utíchla, sa po kolízii s inou galaxiou zaplavili novou hviezdnou aktivitou.

Hoci najčastejšie pozorujeme zrážku dvoch galaxií, ani zrážky troch galaxií nie sú až tak výnimočné. Odborníci sa nazdávajú, že v neskorších fázach pozorovanej fúzie sa supermasívne čierne diery nachádzajúce sa v strede týchto galaxií k sebe pritiahnu a uzamknú na obežnej dráhe až kým sa napokon nespoja do jednej obrovskej supermasívnej čiernej diery.

Čím viac týchto splynutí identifikujeme, tým lepšie budeme môcť simulovať milióny až miliardy rokov trvajúci vývoj galaxií.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú