Výkonný riaditeľ spoločnosti Huawei bol zapojený do plánu zameraného na krádež obchodného tajomstva, tvrdí technologický startup CNEX Labs so sídlom v Kalifornii. Firma CNEX labs, ktorá bola založená aj bývalým zamestnancom spoločnosti Huawei, podala ohľadne údajnej krádeže obchodného tajomstva žalobu. The Verge uvádza, že obvineným má byť vysokopostavená osoba spoločnosti Huawei, Eric Xu, ktorý mal na plán dohliadať. 

CNEX sa vyjadril, že Huawei strávil roky snahou ukradnúť ich obchodné tajomstvá ohľadom ukladania dát. Čínska firma naopak tvrdí, že práve CNEX sa zaoberal krádežou obchodných tajomstiev a obe spoločnosti tak obvinenia odmietli. Podľa CNEX mal Eric Xu nariadiť zamestnancovi, aby vystupoval ako potenciálny zákazník CNEX, pričom týmto spôsobom získal obchodné tajomstvo pre oddelenie výskumu a vývoja čipov.

 Právnici Huawei síce pripustili, že Xu nariadil analyzovať technické informácie o CNEX, ale zároveň popreli, že bolo ukradnuté akékoľvek obchodné tajomstvo. Huawei pôvodne podal žalobu proti spoluzakladateľovi CNEX, Yirenovi Huangovi, ešte v roku 2017. Huang mal používať ich patenty na budovanie technológie pohonu pevných diskov CNEX. Huang odišiel z Huawei v roku 2013.

Kauza prichádza práve v čase, keď sa na základe nového nariadenia americkej vlády otáčajú popredné technologické spoločnosti voči Huawei chrbtom. Obavy sú hlavne z telekomunikačnej infraštruktúry čínskej spoločnosti, ktorá by mohla slúžiť čínskej vláde na špionáž.

Zobraziť celú galériu (1)
YouTube (úprava redakcie)

Jednou z prvých spoločností, ktoré začali nové nariadenie napĺňať, bol Google, ktorý sa rozhodol obmedziť svoje služby pre nové zariadeni Huawei. Spoločnosť Intel či INVIDIA prestali firme dodávať čipy potrebné pre ich počítače a Microsoft taktiež plánuje obmedziť alebo zrušiť licencie pre Windows. Najnovšie pozastavila všetky obchody s firmou Huawei aj britská spoločnosť ARM, ktorá sa zaoberá vývojom čipov.

 Britský internetový obchod musicMagpie oznámil, že v priebehu 24 hodín zaznamenal obrovský nárast predaja zariadení od Huawei, ktorý nasledoval po oznámení spoločnosti Google o pozastavení obchodných vzťahov s čínskym gigantom. Stránka podľa portálu Gizmochina.com zaznamenala nárast záujmu o smartfóny Huawei o 154 %, pričom v pondelok poobede sa zariadenia predávali viac ako ktorákoľvek iná značka.

Naopak správa spoločnosti ADSLZone tvrdí, že v priebehu 36 hodín bolo na španielskej stránke Amazonu zrušených viac ako 10 000 objednávok týkajúcich sa produktov Huawei. Navyše nová kampaň, ktorú Huawei plánoval s Amazonom, bola zrušená.

El Pais oznámilo, že predaje v miestnych obchodných domoch klesli o 50 až 70 %. Zákazníci v Španielsku počas posledných dní vrátili do Amazonu viac ako 15 000 zariadení Huawei.

Rovnako aj Vodafone a EE v Spojenom kráľovstve, pričom dôvodom tohto rozhodnutia je neistota, ktorá sa týka budúcej  podpory zariadení. Je isté, že táto situácia ovplyvňuje obchodné výsledky spoločnosti Huawei. Aj keď sa aktuálny stav zlepší a negatívny vplyv sa zmierni, je pravdepodobné, že z týchto problémov vyviazne Huawei s veľmi poškodenou reputáciou.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú