banner-mate-9
So zvyšujúcim sa počtom zariadení, či už smartfónov, elektromobilov alebo kvôli potrebe núdzovej zásoby elektrickej energie, vznikajú väčšie požiadavky na výdrž a odolnosť batérií. Tie majú byť vďaka novej technológii od spoločnosti Huawei kvalitnejšie a s dlhšou životnosťou.

Technologický svet už dlho čaká na nové inovácie v oblasti kapacity a výdrže batérií, ktorých životnosť sa častým nabíjaním skracuje. Vysoké pracovné teploty batériám taktiež dokážu skrátiť životnosť. Zmeniť by to mohla nová technológia od Watt Laboratory, ktorá pracuje pod záštitou Centrálneho výskumného inštitútu spoločnosti Huawei. Vedci pri vyvíjaní využili grafén, ktorý má fantastické vlastnosti pri vodivosti tepla a elektrickej energie, čím je ideálny pre vytvorenie akéhosi tepelného štítu.

Huawei Mate 9 môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Spôsob uloženia atómov grafénu

Spôsob uloženia atómov grafénu

Jednotlivé atómy sú usporiadané do šesťuholníkov v tvare včelieho plastu a sú až stonásobne silnejšie ako oceľ. Práve tieto skvelé vlastnosti využili v laboratóriu pri vývoji novej technológie. Výsledky testov objasnil Dr. Yangxing Li, ktorý spolupracuje na novej technológii:

„Vykonali sme niekoľko náročných testov, pri ktorých sme batérie tepelne zaťažovali a výsledky priniesli až o 5°C nižšiu pracovnú teplotu Li-ion batérií s grafénom v porovnaní s klasickými Li-ion batériami. S novou technológiou si dokážu batérie udržať až 70 % svojej kapacity pri 2000-násobnom nabíjaní a plnej pracovnej teplote. Naopak, po 200 dňoch pri 60°C teplote sa z batérií stratilo menej ako 13 % ich kapacity, čo len dokazuje výhody grafénu použitého v týchto nových batériách.“

Grafénová technológia umožní batériám pracovať s vyššími teplotami pri dvojnásobne dlhšej životnosti oproti tým dnešným. V porovnaní s nimi, aktuálne používané batérie pracujú pri maximálnej teplote 50°C a svoj život ukončia už približne po dvoch rokoch používania. Nové batérie s technológiou od Watt Laboratory tak budú schopné pracovať so 60°C pracovnou teplotou s minimálnou výdržou 4 roky, čím ide o veľký krok vpred.

Batérie sú vystavené mnohým nepriaznivým podmienkam. Musia vydržať spoľahlivo pracovať na priamom slnku, v mrazivých teplotách a so zvyšujúcim sa výkonom zariadení, ktoré napájajú, sa aj ony samy stávajú väčšími, aby poskytli viac energie. To všetko zmení nová technológia s grafénom, ktorá v blízkej dobe, žiaľ, nebude komerčne dostupná. Ako náhradu nám Huawei ešte do konca tohto roka predstaví technológiu super-rýchleho nabíjania, čím aspoň trochu vynahradí často nedostatočne malé kapacity batérií a rýchle nabíjanie sa tak stane ešte rýchlejším.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP