Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že sa Huawei napriek zákazom americkej vlády drží nad vodou, inventár zariadení spoločnosti sa podľa analytika Dana Hutchesona nekontrolovateľne navyšuje, píše portál Reuters.

Keďže je dopyt po produktoch ďaleko menší ako po ostatné roky, mnohé sklady Huawei disponujú podstatne väčším objemom nevyužitých čipov. To rozhodne nie je pozitívnym ukazovateľom, keďže sa spoločnosti vytvárajú nekontrolovateľné zásoby materiálu, ktorý čoskoro začne podliehať morálnemu opotrebeniu.

K tomuto všetkému ešte USA predstavili plán na posilnenie amerických spoločností zaoberajúcich sa výrobou polovodičov s cieľom presunutia produkcie mimo Áziu. Americký senát ale vyhradil len 22,8 miliárd dolárov pre domácu produkciu, čo je podľa Hudchesona menej ako potrebná polovica.

Jumpstory.com (Úprava redakcie)

Navyše, americká vláda nedávno nastolila nové pravidla pre výrobu súčiastok. Vďaka ním budú musieť spoločnosti vyrábajúce čipy za pomoci americkej technológie podliehať licenčným právam, ktoré naberajú na účinnosti už 15. septembra.

Nový spôsob licencovania predstavila americká vláda v máji a sústredí sa na všetkých zahraničných výrobcov komponentov, ktorí využívajú americký softvér alebo technológie. Zatiaľ čo sa v minulosti táto dočasná licencia (TGL) v podstate automaticky predlžovala, s novými reštrikciami zo strany vlády ju spoločnosti zainteresované do výrobného cyklu Huawei len tak nedostanú.

Obmedzenia sa tak týkajú všetkých zahraničných spoločností, ktoré si o takýto typ licencie musia právne požiadať a americký senát následne zhodnotí dôveryhodnosť výrobcu. Práve vypršanie a následne nepredĺženie licencie tak spôsobilo, že Google musel stiahnuť svoje služby zo zariadení Huawei.

Vďaka tomu sa odstrihne hneď niekoľko zásadných dodávateľských partnerov pre produkty Huawei. Jedinou známou spoločnosťou, ktorá si podala licenčnú žiadosť, aby mohla aj naďalej zásobovať čínskeho giganta, je MediaTek so sídlom na Taiwane.

Situácia sa zhoršuje a Huawei môže úplne upustiť od výroby smartfónov

Analytik Ming-Chi Kuo sa však domnieva, že takéto riešenie nebude dlhodobo udržateľné. Očakáva, že globálny export spoločnosti Huawei v roku 2021 padne o viac ako 75 %. Niekdajší najväčší výrobca smartfónov tak bude musieť upraviť svoj výrobný proces a následne znížiť celkovú produkciu produktov, čo ovplyvní všetky články výrobného reťazca.

Podľa analytika TF International Securities bude najlepším scenárom spoločnosti, ak len klesne s podielom na trhu. Kuo predpovedá, že sa podiel Huawei na domácom čínskom trhu zníži až o 30 %, z čoho budú profitovať najmä konkurenčné firmy ako Apple, Oppo, Vivo a Xiaomi.

Najdrastickejším výstupom by potom bolo absolútne upustenie giganta od mobilného segmentu, keďže už nebude naďalej pre Huawei konkurenčne udržateľný.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP