Po mesiacoch meškania je všetko oficiálne. Huawei dnes predstavil svoju najnovšiu vlajkovú loď a potvrdil tak všetky inovácie a vylepšenia, o ktorých sa dlho hovorilo. Elegantný dizajn s enormnými fotoaparátmi, ale aj výkonný procesor Qualcommu sú základom najnovšieho Huawei P50, ktorý chce očariť aj vlastným systémom HarmonyOS, informuje The Verge.

Ako mnohí dobre vedia, Huawei už dlhodobo dopláca na reštrikcie zo strany USA, ktoré spôsobili aj nemalé zdržanie tejto novej vlajkovej lode. Spoločnosť jej dizajn oficiálne potvrdila ešte pred pár mesiacmi, no na oficiálne odhalenie sme si museli ešte počkať. Aktuálne je však Huawei P50 a P50 Pro odhalený.

Debut novinky prebehol počas predstavenia pre čínsky trh, kde bude smartfón dostupný bez Androidu a ponúkne výlučne vlastný operačný systém od Huawei – nový HarmonyOS. Výrobca však mohol využiť americký procesor od Qualcommu, ktorý túto novinku poháňa, no stavil aj na vlastný čip Kirin. Poďme sa teda pozrieť, čo táto dlho očakávaná vlajková loď prináša.

Aktualizácia 4. augusta: Redakcia FonTech.sk zisťovala, či bude nová séria Huawei P50 dostupná aj na Slovensku. Oficiálne zastúpenie spoločnosti v našej krajine však potvrdilo správy, ktoré fanúšikov značky nepotešia.

Na Slovensku predaj série P50 zatiaľ nie je naplánovaný,“ informovala redakciu FonTech.sk Ela Dekánková, PR manažérka Huawei Slovensko.

Prekvapivá kombinácia procesorov

Dizajnom dnes už neprekvapí, vidieť sme ho mohli mesiace dozadu. Napriek tomu je však zaujímavé vidieť tak obrovské moduly fotoaparátov, ktoré v sebe skrývajú celkovo až 4 objektívy v každom z modelov. Dizajnová stránka je podobne ako v predošlých prémiových kúskoch značky uhladená. Huawei však odlíšil „Pro“ model od základného.

Screenshot / YouTube / Huawei Mobile

Huawei P50 totiž do vienka dostal 6,5″ OLED plochý displej, zatiaľ čo Huawei P50 Pro ponesie 6,6″ zobrazovací OLED panel so zakryvením po stranách. Oba však majú podobné rozlíšenie. V prvej verzii je dostupný displej s 90 Hz obnovovacou frekvenciou a pre prémiovejší kúsok bol vyhradený 120 Hz displej. V centrálnej vrchnej časti oboch modelov je umiestnený 13 MPx fotoaparát s clonou f/2.4 a v strede dolnej časti sa nachádza snímač odtlačkov prstov.

Základom dostupnejšieho modelu P50 sa stal procesor Snapdragon 888 s 8 jadrami, no chýba tu podpora 5G sietí. Sekundovať mu bude 8 GB RAM a pre súbory tu výrobca pridal 128 GB/256 GB ROM.

Pri Huawei P50 Pro potom bude na výber rovnaká verzia s procesorom Snapdragon 888, alebo aj s vlastným čipom Huawei Kirin 9000. Tu však bude na výber verzia s 8 GB alebo 12 GB a najviac až 512 GB ROM. Obe novinky podporujú aj vlastné pamäťové karty Huawei NM o veľkosti do 256 GB.

Huawei

Fotoaparát ako žiaden iný

Najväčšie prekvapenie, na ktorom stavia Huawei už dlhé roky, je však hlavný zadný fotoaparát, ktorý nesie označenie „Dual-Matrix Camera“. V dvoch obrovských kruhových uloženiach totiž poňal až 4 objektívy. Ako sa dalo čakať, prémiovejší P50 Pro dostal aj niečo navyše.

V základnom modeli Huawei P50 však nájdeme hlavný 50 MPx snímač s clonou f/1.8 a optickou stabilizáciou, ktorý dopĺňa 13 MPx sekundárny ultraširokouhlý fotoaparát s clonou f/2.2. Tretí teleobjektív je tu vybavený 12 MPx snímačom, optickou stabilizáciou a clonou f/3.4. Štvoricu uzatvára 2 MPx hĺbkový fotoaparát.

Huawei

Prémiový Huawei P50 Pro však dostal naloženejšiu fotovýbavu, ktorá začína pri 50 MPx primárnom objektíve s clonou f/1.8 a OIS. Prekvapením je tu druhý fotoaparát – periskop so 64 MPx snímačom, clonou f/3.5, OIS, 3,5-násobným optickým zoomom a až 100-násobným digitálnym priblížením. Do tretice je tu aj ultraširokouhlý 13 MPx fotoaparát s clonou f/2.2 a štvrtým je 40 MPx monochromatický snímač s nízkou clonou f/1.6.

Pri „Pro“ verzii sa dostalo aj na technológiu fotoaparátu XD Fusion Pro, ktorá má podľa výrobcu zdvojnásobiť množstvo zachyteného svetla v porovnaní s modelom P40 Pro a zvýšiť dynamickosť fotografií o 28 %. Ani v jednom z modelov sme sa nedočkali 8K videí, štandardom tu tak ostáva 4K video. Pre milovníkov slow-motion je tu aj spomalené video vo FullHD pri 960 fps.

Bez Androidu a s rýchlym bezdrôtovým nabíjaním

Pre „menší“ z dvojice je zdrojom energie 4100 mAh batéria, zatiaľ čo väčší Huawei P50 Pro v sebe nesie 4360 mAh akumulátor. V oboch prípadoch je dostupné rýchle káblové nabíjanie o výkone 66 W, pričom „Pro“ model zvládne aj rýchle 50 W nabíjanie bezdrôtovo. Smartfóny sú taktiež odolné voči vode a prachu, čo zaručuje certifikácia IP68.

Z ďalšej výbavy tu nájdeme stereo reproduktory, NFC, WiFi 6, Bluetooth 5.2, podporu iba pre 4G (5G nie je podporované kvôli reštrikciám USA) a USB-C. Ako už bolo spomenuté, obe verzie prichádzajú na čínsky trh bez systému Android. Ide totiž o prvé smartfóny Huawei, ktoré debutujú s vlastným systémom HarmonyOS 2.0 a podporou vlastných služieb HMS (Huawei Mobile Services).

Huawei

Obe novinky majú byť dostupné globálne, pričom Huawei P50 bude dostupný v 3 farebných verziách – biela, čierna a zlatá. Huawei P50 Pro príde v 5 farebných prevedeniach a okrem spomenutých pridá aj ružový a modrý variant. Predaj v domácej Číne začína 12. augusta, o dostupnosti na zahraničných trhoch zatiaľ informácie nie sú.

Huawei P50 sa však po prepočte predáva od 589 € za verziu s 8 GB RAM a 128 GB úložiskom. Prémiovejší model P50 Pro bude za cenu od 785 € za rovnakú pamäťovú verziu. Ďalšie informácie o cenách ostatných verzií a dostupnosti zatiaľ nie sú známe.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú