Po takmer roku predstavil Huawei ďalšie smartfóny zo série P. Tentoraz ide o modely P30, medzi, ktorými vyčnieva nová vlajková loď výrobcu. Ponúka maximálny výkon, zaoblený displej a až štyri zadné fotoaparáty.

Huawei P30 Pro je novinkou na trhu špičkových smartfónov a po vzore svojho predchodcu bude bojovať o pozíciu najlepšieho smartfónu roka. V dizajne sa toho menilo dosť. V prvom rade na prednej strane zmizol hardvérový skener odtlačkov prstov, ktorý nahradil snímač pod displejom.

Displej je v novej edícii zaoblený, tak ako nám to Huawei ukázal už pri modeli Mate 20 Pro. Tentoraz ide o 6,47-palcovú zahnutú OLED obrazovku s FullHD+ rozlíšením. Zmenil sa aj výrez v displeji, ktorý je výrazne užší, dizajnom pripomína kvapku vody a je domovom pre jediný selfie fotoaparát. Ten ponúka rozlíšenie úctyhodných 32 MPx.

Vzadu sa poloha fotoaparátov príliš nemenila. Trojica snímačov je usporiadaná vertikálne v ľavom hornom rohu. Blesk sa presunul viac vpravo a miesto tu má aj štvrtý senzor určený pre fotenie. Ide o ToF  (Time-of-Flight), k funkcionalite fotoaparátov sa ešte dostaneme. Telefón má certifikát vodeodolnosti na úrovni IP68.

Výkon a fotovýbava

Výkon zariadenia má na starosti rovnaký čipset ako v prípade Mate 20 Pro. Ide o Kirin 980 so 7nm výrobnou technológiou a ôsmimi jadrami. Samozrejme, nechýbajú špeciálne koprocesory pre umelú inteligenciu. Operačná pamäť je v maximálnej konfigurácii na úrovni 8 GB s úložiskom 128, 256 alebo 512 GB. V oboch predstavených modeloch sa nachádza hybridný slot pre nanoSD pamäťovú kartu.

Hlavným ťahákom zariadenia budú opäť jednoznačne fotoaparáty. Primárny fotoaparát vzadu ponúka rozlíšenie až 40 MPx, clonu f/1,6 a snímač s veľkosťou 1/1,7“, čo sú špičkové vlastnosti na trhu. Vylepšené majú byť opäť nočné fotografie, a to aj vďaka zmene spracovania pixelov v obrazovom senzore, ktorý výrobca označuje ako SuperSpectrum. Huawei využíva špeciálny filter, ktorý nahrádza zelené pixely žltými, čím sú dosiahnuté lepšie vlastnosti fotografie. Navyše, maximálna hodnota ISO 204 800 (P30) a 409 600 (P30 Pro) sú vlastnosťami, ktoré nedosahujú ani profesionálne zrkadlovky.

Druhý senzor je širokouhlý, ktorým dokáže používateľ zabrať väčšie zorné pole s rozlíšením 20 MPx. Jeho funkcionalitu sme videli už pri Mate 20 Pro. Zaujímavou novinkou je ale superzoom snímač, ktorý ponúka až 5-násobný optický zoom v porovnaní so širokouhlým fotoaparátom. Softvér pomáha pri 10 násobnom hybridnom priblížení a možný bude až 50-násobný digitálny zoom.

Štvrtým do partie je obrazový senzor s označením ToF (Time-of-Flight), ktorý vysiela lúče svetla a meria čas ich návratu po odraze od snímaného objektu. Takýmto spôsobom systém presnejšie deteguje hĺbku poľa, čo má fotoaparátom pomáhať pri zaostrovaní a bokeh efekte.

Zaujímavosťou je, že širokouhlý objektív aj superzoom snímač sa budú dať používať pri nahrávaní videa súčasne. Používateľ tak bude ľahšie lokalizovať jednotlivé objekty v priblíženom režime a zároveň môže snímať širokouhlý obraz.

Ďalšia výbava

Čo sa týka systémovej výbavy, tak súčasťou zariadenia je Android 9 Pie s nadstavbou EMUI 9.1. Batéria disponuje kapacitou 4200 mAh s rýchlym maximálnym nabíjaním 40 W (s nabíjacím káblom) a 15 W (pri bezdrôtovom nabíjaní). K dispozícii je aj reverzné nabíjanie v prípade P30 Pro.

Model Huawei P30

Druhý model série P30 ponúka displej s uhlopriečkou 6,1-palca, rozlíšením FullHD+ a OLED technológiou. Huawei v smartfóne ponúka aj rovnakú prednú kameru s rozlíšením 32 MPx, totožný je aj procesor Kirin 980 s operačnou pamäťou 6 GB a 64, 128 a 256 GB úložiskom.

Nechýba hybridný slot pre nanoSD pamäťovú kartu. Konštrukcia je vodeodolná len proti pošpliechaniu vodou (IP53). Oba modely majú taktiež pod displejom umiestnený snímač odtlačkov prstov, ktorý bol o 30 % zrýchlený.

V oblasti fotoaparátov sú k dispozícii tri zadné snímače – primárny 40 MPx, širokouhlý 16 MPx a telefoto s 8 MPx, v porovnaní s Pro verziou tak chýba ToF senzor. Batéria disponuje kapacitou 3650 mAh a k dispozícii je aj operačný systém Android 9 Pie s nadstavbou EMUI 9.1.

 

Cena a dostupnosť

Odporúčaná maloobchodná cena modelu P30 je 699 eur, za model P30 Pro zaplatia záujemcovia 899 eur (6 + 128 GB verzia), resp. 999 eur (8 + 256 GB verzia). Oficiálny predaj smartfónov Huawei P30 a Huawei P30 Pro na Slovensku štartuje 1. apríla. Operátor Orange zaradí dvojicu noviniek do ponuky 3. apríla. K dispozícii budú farebné prevedenia Breathing Crystal, Aurora a Black. 

Článok postupne aktualizujeme

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom