Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Kľúčovú vlastnosť, na ktorú pri kúpe smartfónu prihliada nejeden používateľ, predstavuje najmä výkonová stránka. Porovnávacie testy počítačov, tabletov, no predovšetkým smartfónov sa vykonávajú prostredníctvom benchmarkov. To, že pri tomto smere chce každý prekonať, alebo sa aspoň vyrovnať konkurencii, je jasné. Nie vždy to však býva prostredníctvom férových praktík.

Svoje by o tom vedel rozprávať čínsky gigant Huawei so svojou dcérskou spoločnosťou Honor. Ešte sa nestihli poriadne vysporiadať s obvinením ohľadom falošných fotiek a na stole je ďalší problém. Pred pár dňami prišla informácia o tom, že z ich strany došlo k zavádzaniu pri benchmark testovaní.

Prečítajte si tiež!
Najväčší čínsky výrobca smartfónov a jeho dcérska spoločnosť znova podvádzali. Konanie odôvodnili absurdnou výhovorkou

Vyradenie z referenčných tabuliek

Nebude sa to však týkať celkovo všetkých zariadení Huawei. Potrestané budú modely P20, P20 Pro, Huawei Nova 3 a Honor Play. Spomenuté zariadenia boli naprogramované tak, aby došlo k maximálnemu výkonu počas ich testovania aplikáciou 3DMark.

Išlo teda o detekciu benchmarku, ktorá prebehla nasledovne. Smartfón zistil, že je spustený testovací program a následne povolil systému plný výkon bez ohľadu na spotrebu či prehrievanie. Pri reálnom používaní však takýto výkon nie je možný z dôvodu šetrenia batérie a nadmerného prehrievania.

Pri vykonaní benchmarkových testov inou aplikáciou než 3DMark sa potvrdilo, že Huawei použil zakázaný spôsob. Hodnoty vykonané pomocou 3DMarku boli vyššie skoro o polovicu. Spoločnosť v zápätí vyhlásila, že trestom bude odstránenie dotknutých zariadení z referenčných tabuliek a rebríčkov výkonnosti. Taktiež bude na internetovej stránke oznámené, že výrobca smartfónov nedodržal vopred určené pravidlá benchmarku.

Gigant si z obvinenia nerobí veľké starosti

Spoločnosť sa k predošlému incidentu s fotkami priznala s tvrdením, že takéto taktiky využívajú všetci. Niečo málo pravdy na tom bude aj v tomto prípade. V roku 2003 vlajkové lode Samsungu použili rovnakú taktiku. Pred rokom pri výkonných testov podvádzal aj OnePlus.

Huawei vo svojom stanovisku ďalej uvádza, že vždy uprednostňuje skúsenosti zákazníkov pred vysokým skóre v benchmarku. Podľa nich výsledok nie je skutočným odrazom toho, ako telefón zvláda určité výkonnostné situácie pri reálnom používaní. Otázkou však potom zostáva, prečo sa aj napriek tomuto tvrdeniu pokúšali dosiahnuť lepšie výsledky testov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú