Horúca téma v technologickom svete posledných mesiacov prichádza opäť s novými informáciami. Vyzerá to tak, že aj napriek zákazu čínskej spoločnosti a jej odrezaniu od kľúčového dodávateľa si technologický gigant nájde svoju možnú cestu. O téme informuje Gizchina.com.

Ministerstvo obchodu USA nedávno prednieslo zákon, v ktorom zakazuje výrobcom procesorov dodávať pre Huawei bez súhlasu vlády USA, ak používajú americkú technológiu alebo softvér pri navrhovaní čipov. Tento zákaz tak platí nielen pre americké firmy, ale firmy na celom svete, ktoré používajú americkú technológiu.

Ako sme ťa ďalej informovali v našom článku o výrobcovi Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), ktorý stojí aktuálne aj za výrobou Kirin čipov (Kirin procesory však vyrába aj sesterská firma Huawei – HiSillicon, no v menšom množstve), na základe tejto zmeny budú musieť spoločnosti využívajúce americké technológie, a teda aj TSMC pred dodávkou čipov Huawei alebo jeho dcérskej spoločnosti HiSilicon, získať americkú licenciu. Túto licenciu teda taiwanský výrobca mikročipov s určitosťou nedostane.

Huawei má však v tomto smere na americkú vládu páku, pomocou ktorej by spoločnosť nemala mať problém sa dostať na tamojší trh. Reč je o ďalšom výrobcovi z Taiwanu, spoločnosti Foxconn. Tej sa nedávno prepadli čísla objednávok od Apple a služby pre Huawei by sa z hľadiska biznisu rozhodne hodili.

Jumpstory.com (Úprava redakcie)

O Foxconne v súvislosti s Huawei padla reč už v minulosti, no vtedy rovnako taiwanská spoločnosť zrušila kvôli americkému zákazu všetky objednávky čínskeho výrobcu.

Foxconn podporí ako Huawei, tak aj ostatné čínske spoločnosti

Momentálne sa však zakladateľ Foxconnu Guo Taiming pre čínsky portál Mydrivers.com vyjadril, že výrobca je pripravený prijať objednávky ako od Huawei, tak aj od ostatných čínskych výrobcov.

Medzi ďalšie možnosti ako obísť zákony je využitie dodávateľských reťazcov spoločností Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC) alebo MediaTek.

Nie úplne ideálnyy príklad novej spolupráce je ale fakt, že minulý týždeň spoločnosť SIMC spustila sériovú výrobu procesora Kirin 710A 14 nm výrobným procesom. Pôvodný Kirin 710 bol však vyrábaný spoločnosťou TSMC 12 nm výrobným procesom a už v roku 2018 patril medzi čipy strednej triedy. Navyše sa očakáva, že TSMC tento rok prejde na pokročilejší 5 nm výrobný proces, čo SMIC takmer určite nestihne, informuje The Verge.

Flickr

Podľa CEO Honor patriacej pod Huawei, 5G čipy od MediaTek budú v budúcnosti pre ich smartfóny správnou voľbou. V plene je rovnako diskusia aj o implementovaní čipov do zariadení Huawei.

Prečítaj si tiež
Trump si dal cieľ nadobro pochovať Huawei a ukázať svoju moc. Aké má gigant možnosti?

Vynaliezavý Huawei sa možno predsa len udrží v medzinárodných vodách. K tomu mu pravdepodobne kombinovane pomôže MediaTek, SMIC a podľa všetkého už aj Foxconn. Situácia je ale vážna a Huawei ohlásil do sveta veľkú krivdu, najnovšie vyjadrenia zástupcov giganta zneli nasledovne:

Sprísnenie obmedzení uvalených na spoločnosť Huawei vládou Spojených štátov amerických je v priamom rozpore s tvrdením vlády USA, že ide len o ochranu bezpečnosti sietí. Reštrikcie zamerané priamo na spoločnosť Huawei budú mať nepriaznivý vplyv na rozšírenie, údržbu a nepretržitú prevádzku sietí, ktoré sme zaviedli vo viac ako 170 krajinách, a ktoré slúžia viac ako 3 miliardám ľudí na celom svete.  

Z dlhodobého hľadiska toto rozhodnutie poškodí dôveru a spoluprácu v rámci svetového trhu s polovodičmi, od ktorého sú závislé mnohé ďalšie priemyselné odvetvia. V konečnom dôsledku budú poškodené aj ekonomické záujmy USA.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú