O celej kauze spoločnosti Huawei sa už síce popísalo obrovské množstvo článkov, no aktuálne sa vynárajú informácie, že popredné technologické firmy tajne lobujú u americkej vlády za zmiernenie obmedzení a zákazov. Sme svedkami dobročinnosti zo strany amerických firiem voči čínskemu kolegovi? Nie, hlavnú úlohu v tom hrá obrovský balík peňazí.

Nariadenie amerického prezidenta Donalda Trumpa je podložené na základe obvinení spoločnosti Huawei zo špionáže a krádeží obchodných tajomstiev. Nakoľko sa doteraz neobjavili žiadne dôkazy o možných špionážnych záujmoch, portál Techradar.com sa domnieva, že hlavným dôvodom môže byť pomoc americkým technológiám. Konkrétne by malo ísť o pomoc pre spoločnosť Apple.

Huawei sa vypracoval na jedného z najväčších hráčov

Huawei sa postupne vypracoval na druhé miesto najväčších svetových výrobcov smartfónov, čím predbehol aj spomínaný Apple. Na základe toho sa stal Huawei hrozbou a vážnym konkurentom v oblasti prémiových zariadení.  Prezident Trump sa už dlhodobo snaží Apple presvedčiť, aby presunul svoju výrobu z Číny späť do USA.

Odchod Apple z Číny by nebol dobrým riešením pre nikoho. Čína by stratila zo svojho trhu veľkého hráča, čo by malo dopad na jej hospodárstvo, na strane druhej presunutím výroby do Spojených štátov sa zariadenia od značky Apple výrazne predražia, čo si spoločnosť nemôže dovoliť, nakoľko už teraz sú ceny postavené relatívne vysoko.

Strata spoločnosti Huawei môže mať vplyv aj na iných výrobcov smartfónov. Rozvoj spoločnosti v oblasti nových technológií totiž zapríčinil to, že aj konkurencia bola nútená vynakladať čas a peniaze na vývoj vlastných technologických vylepšení. Zníženie vplyvu značky Huawei by mohlo mať za následok spomalenie technologického vývoja naprieč celým mobilným segmentom.

Huawei počíta stratu, no pri otázke budúcnosti je optimistický

Dopad sankcií zo strany Spojených štátov bude Huawei tento rok stáť citeľný pokles zárobkov. Odhady analytikov hovoria o tom, že strata by mala predstavovať približne 40 miliárd eur. Navyše prechod z Androidu na nový operačný systém môže spôsobiť neistotu zo strany zákazníkov a tým pádom aj pokles predaja zariadení až o 40 %. Tieto čísla spôsobia výrazné spomalenie v raste spoločnosti, čo môže byť pre niekoho veľmi dobrá správa.

Zobraziť celú galériu (0)
Wochit Tech/YouTube

Huawei je aj naďalej označovaný za lídra v technológii 5G, pričom väčšinu komponentov spojených s generáciou ultrarýchlych bezdrôtových sietí potrebuje od dodávateľov z USA. Huawei podpísal desiatky zmlúv na dodanie technológie 5G po celom svete. 25 z nich je v Európe a 10 na Blízkom východe.

Sankcie môžu mať vážny dopad na plnenie týchto zmlúv, nakoľko by Huawei nebol schopný získať potrebný softvér a hardvér od amerických dodávateľov. Podľa zakladateľa spoločnosti, Ren Zhengfeia, sa však celá situácia zlepší a do roku 2021 bude firma v plnej sile aj bez Spojených štátov a ich firiem.

Stratám sa nevyhnú ani americké firmy

Obchodná vojna sa dotýka okrem spoločnosti Apple aj iných amerických firiem, ako Intel, Broadcom, Qualcomm či NVIDIA. Broadcom predpokladá vo svojich finančných plánoch na aktuálny rok stratu až dve miliardy dolárov. Celkovo môže táto situácia ohroziť približne 4000 amerických pracovných miest, nakoľko z 92 dodávateľov je až 33 z USA.

Zobraziť celú galériu (0)
Апгрейд на табуретке/YouTube

V minulom roku nakúpil Huawei komponenty a súčiastky v hodnote 70 miliárd dolárov. Z toho 11 miliárd bolo vynaložených na produkty od amerických technologických firiem, ako Qualcomm, Broadcom, Microsoft či Google.

Hrozí veľké nebezpečenstvo pre americké firmy?

Akcie spoločností Qualcomm, Lumentum, Qorvo, Skyworks Solutions a Xilinx v čase, kedy sa celá kauza prevalila, klesli. Aj to je dôkazom toho, že americké a čínske spoločnosti sú na seba obchodne naviazané. V konečnom dôsledku je možné konštatovať, že obchodná vojna medzi najväčšími ekonomikami sveta neveští nič dobré ani pre jednu zo zúčastnených strán.

Ekonomické dopady bude musieť znášať Huawei, no veľké straty pocítia aj americkí technologickí giganti. V tomto prípade môžeme hovoriť o stovkách miliónov dolárov. Z vyhlásenia Rena Zhenfeia je možné vycítiť, že firma je na ťažké obdobie pripravená. Americkým firmám môže naháňať strach čínske odhodlanie. Ak sa Huawei podarí nejakým spôsobom zabezpečiť výrobu všetkých dôležitých komponentov pre svoje zariadenia bez firiem zo Spojených štátov, tento fakt by predstavoval pre americkú stranu hotovú katastrofu.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú