Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Posledné týždne boli pre Huawei nesmierne náročné a po vydaní zákazu obchodovania s americkými firmami sa situácia rapídne zhoršila. Krátko po pridaní spoločnosti na čiernu listinu s ňou ukončili spoluprácu viacerí dôležití dodávatelia. Aktuálne môže o budúcnosti Huawei a jeho zariadeniach rozhodnúť technológia, bez ktorej by boli v porovnaní s konkurenciou v značnej nevýhode.

Zoznam tých, ktorí sa doteraz odvrátili od spoločnosti Huawei, sa nanešťastie pre ňu rýchlo predĺžil. Po zákaze od administratívy Donalda Trumpa ukončil s týmto výrobcom svoje vzťahy Intel, Qualcomm, Broadband, ARM, nezisková organizácia USB-IF a SD Association, spolu s Wi-Fi Alliance, informoval Ausdroid. Je tu však aj ďalšia spoločnosť, ktorá sa ukrýva za jednou z najpodstatnejších technológií smartfónov a inteligentných hodiniek.

Osud Huawei sa bude odvíjať aj od technológie Bluetooth

Spoločnosť, celým názvom Bluetooth Special Interest Group, sídli v americkom Washingtone a je kľúčovým elementom pri vývoji každého zariadenia, ktoré chce využívať bezdrôtovú technológiu Bluetooth. Práve táto neziskovka má na starosť certifikáciu smartfónov, inteligentných hodiniek či bezdrôtových slúchadiel predtým ako sa dostanú na trh, informoval Android Police. A povedzme si úprimne, dnes toho smartfón bez Bluetooth veľa neznamená. Isteže, volania a SMS správy by fungovali aj naďalej.

Zobraziť celú galériu (0)
Dávid Igaz / FonTech

Nenechaj si ujsť
Nie každá spoločnosť sa otočila Huawei chrbtom: Zachránia aj výkonné procesory Kirin

Nebolo by však možné volať za volantom cez Bluetooth slúchadlo, spárovať svoj Huawei s inteligentnými hodinkami alebo s infotainmentom v autách. Hoci to môžu mnohí brať ako samozrejmosť, Bluetooth je nesmierne dôležitou súčasťou každého moderného telefónu či smart hodiniek. Po mnohých dodávateľoch a spoločnostiach to však môže byť práve Bluetooth SIG, kto rozhodne o osude Huawei smartfónov, hodiniek a ďalších elektronických zariadení. Absencia tejto základnej technológie by spôsobila, že aj lacné smartfóny by stratili konkurencieschopnosť.

Zobraziť celú galériu (0)
Pavol Lupták/FonTech

V praxi by sa tak jednalo o produkt bez záujmu zo strany zákazníkov a bez nich by Huawei nebol tam, kde je dnes, teda na druhom mieste medzi najväčšími výrobcami smartfónov na svete. Momentálne nemá výrobca príliš na výber a Bluetooth pripojenie by vo svojich zariadeniach zrejme ani nedokázal nahradiť, keďže nemá k dispozícii obdobnú technológiu.

Nezisková organizácia Bluetooth SIG tak drží eso v rukáve, no zatiaľ nie je známe, ako sa vo vzťahu k Huawei rozhodne. Pozícia tejto spoločnosti je pre tohto čínskeho giganta nesmierne dôležitá a jej vyjadrenie bude pre budúcnosť firmy znamenať naozaj veľa.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú