Elektromobily Tesla patria k najrýchlejším autám na svete. Aj keď sa jedná o konvenčné vozidlá pre bežných ľudí, časy ich zrýchlenia sa rovnajú časom superšportov a SUV Model X v tomto prípade nie je výnimkou.

Je však jedno miesto, kde výkon nehrá tak dôležitú rolu – je ním terén. Youtube kanál Carwow preto v teréne proti sebe postavil Model X a spaľovák Fiat Panda, pričom výsledok tohto testu ťa zaručene prekvapí.

Fiat Panda a Tesla Model X sú diametrálne odlišné vozidlá, no obe spadajú do kategórie SUV, a tak je možné čiastočne ich porovnávať. Každé SUV by teda malo disponovať aspoň ako takými terénnymi schopnosťami.

Na prvý pohľad si zrejme povieš, že Model X s cenovkou cez 100 000 € musí Pandu, ktorá stojí v „najterénnejšej“ verzii Cross s pohonom všetkých kolies iba 15 790 €, rozdrviť na plnej čiare, no cena v tomto prípade zohráva asi takú rolu, ako výkon oboch áut. Model X má 417 koní, zatiaľ čo Panda iba 85 koní.

Carwow (úprava redakcie)

Teslu poháňa dvojica elektromotorov, Fiat Panda Cross má tiež možnosť pohonu všetkých štyroch kolies, no o pohon sa stará benzínový motor s objemom 0,9 litra a krútiacim momentom iba 145 Nm.

Panda však má proti Modelu X isté „terénne výhody“. Za prvé je takmer o polovicu ľahšia, má omnoho menší rázvor a v teste bola obutá na mierne terénnejších pneumatikách. Pravidlá boli jednoduché – každé auto muselo prejsť sériou disciplín, pričom víťaz disciplíny získal dva body, porazený jeden.

Panda kráľom off-roadu

V prvej disciplíne sa obe vozidlá postavili proti sebe v šprinte na menší kopec. Vyšší výkon Modelu X hral v jeho prospech, no Panda so svojou nižšou váhou a lepšou trakciou túto disciplínu prekvapivo vyhrala.

Druhá disciplína bola zameraná na obratnosť. Aj v tomto prípade mala výrazne navrch Panda, ktorá vďaka menšiemu rázvoru zvládla kritickú otočku bez najmenších problémov, kdežto Model X takmer zostal „visieť na bruchu“.

V ďalšom kole sa proti sebe autá postavili v teste zjazdu z kopca. Papierovo by si v tomto prípade mala viesť lepšie Tesla vďaka pokročilým možnostiam rekuperácie, no počas testu sa Model X nečakane rozbehol dolu kopcom, a tak znovu vyhrala Panda.

NEPREHLIADNI
ROZHOVOR: Spaľováky už nemajú žiadnu šancu, elektromobily sú nevyhnutný posun

V krížení náprav opäť vyhrala menšia Panda, Tesla Model X jednoducho kvôli svojmu obrovskému rázvoru a nevhodným pneumatikám do terénu zostala stáť pred koncom trate.

Panda zvíťazila aj v teste prejazdu rôznymi typmi horizontu, pričom opätovne ťažila zo svojho kratšieho rázvoru, nakoľko Model X opäť zostal pri jednom horizonte visieť na bruchu.

Finálne skóre teda hovorí jasne v prospech Fiatu, ktorý získal 11 bodov, zatiaľ čo Tesla Model X iba 7. Čo sa teda týka off-roadových schopností, Panda s takmer desatinovou cenou hravo rozdrvila Model X, ktoré mnohí označujú za technologicky najvyspelejšie SUV na trhu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú