Batéria u elektromobilov nie je len jednou z najdôležitejších, ale aj najchúlostivejších súčiastok. Ak nastane problém na batérii, auto sa môže stať nepojazdné, či dokonca hroziť riziko jej vzplanutia. O to horšie je, ak už zákazníci dostanú auto s batériou, ktorá obsahuje výrobnú chybu. Ako informoval InsideEVs, takýto scenár aktuálne postihol majiteľov luxusných BMW.

Bavorská automobilka totiž zvoláva do servisu až 83 elektromobilov v USA. Konkrétne ide o modely BMW iX M60, iX xDrive 50, i4 eDrive 40 a i4 M50. Problém sa našťastie netýka všetkých vyrobených modelov a verzií iX a i4. Ako dodáva Engadget, pozor by si mali dať majitelia elektrického SUV, ktoré bolo vyrobené medzi 2. decembrom 2021 až 30. júnom 2022 a majitelia i4 s dátumom výroby medzi 22. novembrom 2021 až 13 júnom 2022.

Chybná várka batérií jedného s dodávateľov

BMW totiž pri svojich elektrických modeloch využíva batérie od dvoch rôznych dodávateľov. Zatiaľ čo akumulátory spoločnosti CATL majú byť bezproblémové, články Samsung SDI disponujú výrobnou chybou, ktorá vie zapríčiniť požiar.

Na tento problém prišla organizácia NHTSA po tom, čo vyšetrovala vzplanutie batérie jedného z BMW. Organizácia dokonca vydala odporúčanie pre majiteľov týchto konkrétnych modelov, aby na nich až do odstránenia chyby nejazdili, nenabíjali ich a neparkovali v blízkosti budov.

Na pozvanie do servisu čakať nemusia

Ak zákazníci BMW vedia, že ich elektromobil bol vyrobený v danom období a disponuje batériou od Samsungu, nemusia čakať na pozvánku do servisu, ale môžu servis kontaktovať aj sami a dohodnúť si opravu problému. Automobilka uvádza, že postihnutých zákazníkov okamžite kontaktuje telefonicky a 19. septembra dostanú oficiálnu pozvánku do servisu. Zatiaľ čo bude ich elektromobil v servise, BMW im poskytne alternatívne vozidlo.

Stále lepšie ako kauza Bolt EV

Podobný, avšak podstatne väčší problém riešila v polovici minulého roka aj automobilka Chevrolet s elektromobilom Bolt EV. General Motors požiadalo majiteľov Chevrolet Bolt EV vyrobených od roku 2017 do roku 2019 (v Amerike je to približne 50 000 vozidiel), aby nenabíjali svoje vozidlá cez noc a pre istotu ich nechávali zaparkované na vonkajších parkoviskách. Problémom bolo, že tento problém sa týkal elektromobilov, ktoré už prešli opravou proti vznieteniu batérie, no aj napriek tomu pár dní pred vyhlásením zhoreli dva elektromobily Bolt EV.

Twitter

Rok predtým automobilka stiahla v spolupráci s regulačnými orgánmi v oblasti automobilov do servisu takmer 69 000 elektromobilov z celého sveta potom, ako niekoľko vozidiel Chevrolet Bolt EV zhorelo do tla.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP