Taiwan zasiahlo najničivejšie zemetrasenie za posledných 25 rokov. Jeho magnitúda dosiahla hodnotu 7,4, čo spôsobilo zosuv pôdy, pád vyše dvadsiatich budov a prerušenie dodávok elektriny. Žiaľ, nezaobišlo sa to ani bez straty na životoch a v čase uzávierky článku informovali médiá o deviatich obetiach. Ako informoval portál CNN, zemetrasenie malo napáchať škody aj čo sa týka technologického odvetvia.

Gigantov môže zničiť

Taiwan je dôležitým strediskom spoločností, ktoré sa venujú výrobe dôležitých čipov. Azda najdôležitejšou je firma Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, ktorá je popredným výrobcom týchto komponentov.

Podľa odhadov vyrába TSMC 90 % najpokročilejších polovodičových čipov na svete. Tie sú dôležitými komponentami obrovského množstva zariadení, ktoré ľudia dennodenne používajú – od práčiek až po autá. Okrem toho čipy odoberajú technologickí giganti vrátane Apple, Qualcomm, Nvidia a AMD.

Na obrázku sa nachádza procesor Am386 od AMD.
Wikimedia Creative Commons

Nebezpečné následky

Analytici sa preto obávali, že zemetrasenie môže mať fatálne následky na biznis a trh v tomto segmente. Ak by sa výroba čipov prerušila alebo dočasne zastavila, ceny elektronických zariadení by mohli v priebehu niekoľkých týždňov vystreliť do nebezpečných výšin.

Zemetrasenie našťastie nenapáchalo škody na budovách a kľúčových nástrojoch na výrobu čipov. TSMC uviedla, že jej zariadenia zaznamenali určité otrasy a priamo po zemetrasení dočasne evakuovala niektoré výrobné závody. Našťastie o pár hodín firma uviedla, že jej zamestnanci sú v bezpečí a vrátili sa na svoje pracoviská.

„V určitých zariadeniach bolo poškodené malé množstvo nástrojov, čo čiastočne ovplyvnilo ich prevádzku. Nedošlo však k žiadnemu poškodeniu našich dôležitých nástrojov,“ uviedla TSMC vo vyhlásení v stredu neskoro večer.

Koncom stredy spoločnosť uviedla, že činnosť viac ako 70 % nástrojov v jej továrňach bola obnovená do desiatich hodín po zemetrasení. Počas štvrtka TSMC vydala stanovisko, v ktorom očakáva plne obnovnú prevádzku všetkých svojich zariadení.

Freepik

Problémová koncentrácia

Odborníci však poukazujú na potenciálny problém do budúcna. Extrémna koncentrácia výroby spomínaných čipov na Taiwane môže predstavovať ohrozenie pre celý svet, ak by došlo k väčšej katastrofe.

„Myslím si, že ide o existenčnú hrozbu. Celý svet dnes funguje na polovodičových zariadeniach, ktoré poháňajú všetko, čo máme, či už jazdíme v našich autách, či hovoríme prostredníctvom našich mobilných telefónov, dokonca sa to týka aj našej vojenskej obrany alebo zbraní a leteckých spoločností. Všetky odvetvia používajú čipy. Ak by sa ich výroba zastavila, bolo by to zničujúce,“ povedal David Bader, profesor a riaditeľ Inštitútu pre vedu na Technologickom inštitúte v New Jersey.

Zemetrasenie na Taiwane tak právom vyvolalo obavy z možného narušenia dodávateľského reťazca v technologickom priemysle pri pohrome väčších rozmerov. Hoci spoločnosti prijímajú bezpečnostné opatrenia voči prírodným katastrofám, aj hodinové odstavenie výroby určitých čipov by mohlo spôsobiť obrovský problém pre trh.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú