Poznáš ten vtip, kde vždy sa nájde nejaký aziat, ktorý dokáže robiť to, v čom si najlepší stokrát lepšie? Nuž, vyzerá to tak, že jediná entita, ktorá dokáže poraziť aj aziatov bude umelá inteligencia. Profesionálny hráč strategickej hry Go skončil so svojou kariérou po tom, čo ho porazila umelá inteligencia, povedal v rozhovore pre server Yonhap.

Bývalý profesionálny hráč strategickej hry Go, pochádzajúci z Južnej Kórey, Lee Se-dol, sekol so svojou kariérou, keďže aj keď bol jednotkou na svete, nedokázal poraziť umelú inteligenciu DeepMind patriacu pod Google.

Se-dol bol niekoľko rokov za sebou v hre neporaziteľný aj proti AI, no všetko sa zmenilo v roku 2016, kedy ho novinka z dielne Google porazila v štyroch zápasoch z piatich.

V roku 2016 program AlphaGo nabral na popularite, keď v zápase proti vyššie spomínanému šampiónovi umelá inteligencia zaviedla taktické kroky, pre expertov na prvý pohľad vyznievajúce ako chyby. Z piatich zápasoch dokázal Se-dol vyhrať iba jeden, a to iba v prípade využitia vzácnej taktiky zvanej ako Hand of God.

Nenechaj si ujsť
Recenzia | Aký je 108 MPx fotoaparát v realite? Väčší marketing ako reálny úspech

Väčšina AI pri učení hry Go študovala záznamy 100 000 najlepších hráčov na svete, zatiaľ čo AlphaGo od Google študovala svoje vlastné hry stále dookola, po dobu troch rokov. Lee Se-dol však na súboj proti zlomyseľnej umelej inteligencii nezanevrel, keďže v blízkej budúcnosti plánuje poraziť kórejskú AI s názvom HanDol. Tá porazila už piatich najlepších hráčov v zemi.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom