K oddeleniu dcérskeho Honoru od materskej spoločnosti Huawei došlo ešte v novembri minulého roka a po tomto „rozchode“ už preň neplatia reštrikcie zo strany USA. Teraz sa tak môže značka sústrediť na rozvoj nielen v segmente smartfónov. Honor získava späť dôležité kontrakty, ktoré znova uzavrel s kľúčovými dodávateľmi ako Intel, Sony, AMD, Microsoft a mnohými ďalšími, informuje Reuters.

Honor pôsobil dlhé roky ako dcérska firma Huawei, ktorá prinášala na trh smartfóny so skvelým pomerom ceny a výkonu. Zariadenia tejto značky mali používateľom poskytnúť podobné možnosti ako o čosi drahšie kúsky od materskej spoločnosti, no za výhodnejšiu cenu. Po zavedení reštrikcií z USA však mali negatívne rozhodnutia Trumpovej administratívy dopad aj naňho.

Oddelenie Honoru zachránilo značku pred zákazmi

Od jari 2019 bol Honor taktiež „terčom“ americkej vlády, ktorá mu skrz zákazov voči Huawei obmedzila prístup k dôležitým technológiám od amerických dodávateľov. Na jeseň minulého roka však došlo k zásadnému prelomu.

Hoci reštrikcie stále platili, Huawei sa rozhodol svoju dcérsku značku zachrániť pred ich dopadom a celý Honor odpredal konzorciu 30 agentov a dodávateľov, ktorí spolu založili novú spoločnosť Shenzhen Zhixin New Information Technology.

Spoločnosť obnovuje stratené kontrakty

Po novom sa tak na osamostatnený Honor obmedzenia Trumpovej administratívy už nevzťahujú. Prvou lastovičkou v ére samostatnosti firmy je nová vlajková loď Honor V40. Hoci stále výrobca nevyužil Google služby, po predstavení globálnej verzie modelu sa to môže zmeniť. Teraz už totiž do smartfónov môže nasadiť aj americké technológie a softvér, ktorý mu bol predtým zakázaný.

Ba čo viac, podľa najnovších správ sa opäť vracia aj k dôležitým dodávateľom, s ktorými obnovil kontrakty. Aktuálne sa už dohodol so spoločnosťami AMD, MediaTek, Micron Technology, Microsoft, Samsung, SK Hynix a Sony. Teraz sa tak bude spoločnosť sústrediť na presadenie v strednej a vyššej triede smartfónov na doterajších trhoch a aj v zámorí.

Podobne chce pôsobiť aj v odvetví IoT (Internet of Things), kde využije rovnakú stratégiu ako jeho niekdajšia materská spoločnosť. Podľa odborníkov chce Honor ukázať, že je „znovuzrodený“ a zákazníci mu môžu dôverovať. Spoločnosť tak teraz získava prístup k technológiám, ktoré Huawei stále nemôže využívať.

Donald Trump pred odchodom z úradu prezidenta USA totiž sprísnil predošlé obmedzenia a rozhodol sa zrušiť aj doterajšie licencie pre amerických dodávateľov, ktorí mali výnimku a pre Huawei mohli poskytovať vybrané technológie. Ďalšie desiatky žiadostí za miliardy dolárov budú s najväčšou pravdepodobnosťou zamietnuté. Detailnejšie sme sa tejto téme venovali v samostatnom článku.

V ére samostatnosti Honoru bude zaujímavé sledovať budúci vývoj firmy pod novým vedením a bez doterajších obmedzení. S dostupnými technológiami tak môže priniesť na trh celý rad nových produktov, vrátane smartfónov, ktorými si opäť môže získať späť aj stratenú základňu zákazníkov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú