Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vedcom sa podarilo na dne Tichého oceánu objaviť stopy plutónia, ktoré k nám pricestovali zo vzdialenej supernovy alebo zo zrážky dvoch neutrónových hviezd. Plutónium objavila japonská ropná spoločnosť, ktorá ho následne poskytla vedcom na podrobnú analýzu. Na tému upozornil portál Futurism.

Kto vyrobil plutónium?

Ako píše portál Sciencealert, presnejšie sa podarilo objaviť dvojicu veľkých rádioaktívnych izotopov plutónia-244 vo vzorkách hlbkomorskej kôry uloženej až 1500 metrov pod dnom Tichého oceánu. Paradoxne, plutónium patrí medzi transuránové prvky, teda prvky ktoré nasledujú v periodickej tabuľke za uránom. Tie by podľa súčasných poznatkov malo byť možné vyrábať iba umelými procesmi.

Ilustračné zobrazenie supernovy SN 2019ehk / Zdroj: Aaron M. Geller / Northwestern University

Nová štúdia publikovaná v žurnále Science však dokazuje prítomnosť plutónia-244 v horninách vytvorených pred niekoľkými miliónmi rokov. Objav dokazuje, že naše predpoklady o niektorých prvkoch nebudú tak celkom správne, zatiaľ však s istotou nevieme, aký prírodný jav bol zodpovedný za vytvorenie týchto izotopov, informuje portál IFLScience.

K tvorbe ťažkých prvkov, vrátané tých, ktoré majú viac protónov ako urán, môže dochádzať pri niektorých násilných udalostiach ako sú supernovy či zrážky neutrónových hviezd. Nakoľko ale všetky izotopy týchto transuránových prvkov majú v porovnaní s vekom Zeme len „krátky“ polčas rozpadu, akékoľvek transuránové prvky, ktoré boli prítomné počas formovania našej planéty, sa už dávno mali rozpadnúť do svojej stabilnejšej formy.

Konkrétne objavené plutónium-244 má polčas rozpadu niečo vyše 80 miliónov rokov, keďže Zem sa formovala pred 4,5 miliardami rokov, je jasné, že plutónium muselo doraziť relatívne „nedávno“.

NEPREHLIADNI
Nečakaný objav: Zem prechádza oblakom plným rádioaktívneho prachu už desiatky tisíc rokov

Čo robí čerstvé plutónium na našej planéte?

Z uvedeného vyplýva, že objavené plutónium musí byť pomerne „čerstvé“ a na našu planétu muselo pricestovať v priebehu posledných 10 miliónov rokov. Túto teóriu podporuje fakt, že izotopy plutónia boli objavené spolu so železom-60 s polčasom rozpadu 2,6 milióna rokov.

Práve prítomnosť železa-60 sa v mnohých prípadoch považuje za indikátor výbuchu supernovy neďaleko našej planéty. Hlavný autor štúdie, Anton Wallner, však uvádza, že atómy plutónia tomu dodávajú úplne nový rozmer.

Takto si kolíziu dvoch neutrónových hviezd predstavuje umelec. LIGO

Aby sme boli úplne presní, vedci objavili dve samostatné vzorky železa-60, ktoré museli na našu planétu pricestovať v priebehu posledných 10 miliónov rokov. Následne sa vedci snažili objaviť izotopy ďalších prvkov, pričom sa im podarilo objaviť práve izotopy plutónia-244.

Podľa Wallnera je možné, že objavené plutónium bolo vytvorené pri výbuchu supernovy, alebo za to mohol byť zodpovedný oveľa unikatnejší jav (napríklad explózia neutrónovej hviezdy). Samotné izotopy železa-60 k nám boli dopravené pravdepodobne pri výbuchu minimálne dvoch supernov, ktoré explodovali vo vzdialenosti 150 až 350 svetelných rokov od Zeme.

„Naše údaje môžu byť prvým dôkazom, že supernovy, skutočne vytvárajú plutónium-244,“ uvádza Wallner. Tiež však pripúšťa, že už plutónium mohlo byť prítomné v medzihviezdnom prostredí a výbuchy supernov ho k nám len „pretlačili“.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú