Ľudské telo potrebuje pri normálnej teplote 37 °C neustály prísun kyslíka, ktorý zásobuje všetky bunky a umožňuje fungovanie všetkých orgánov. Teraz sa však podaril zákrok, ktorý môže vo svete medicíny znamenať obrovský prelom. Počas operácie lekári dokázali pozastaviť procesy a fungovanie orgánov v tele roztokom o nízkej teplote, aby mali dostatok času na záchranu pacienta, informuje Engadget.

Zákrok, ktorý sa podaril lekárom zo zdravotníckeho strediska univerzity v Marylande, nemá obdoby a mnohým môže pripomínať sci-fi. V týchto niektorých príbehoch sa posádka pri cestovaní vesmírom nechala zmraziť, obmedziť tak telesné procesy na minimum a obnoviť ich po dokončení dlhej cesty. Podobným spôsobom teraz lekári dokázali pozastaviť procesy v tele pacienta počas operácie, kedy v kritických prípadoch získajú novou technikou EPR omnoho viac času na záchranu životov.

Lekári úspešne pozastavili procesy v tele pacienta. Predĺžili tak čas na jeho záchranu

Tento medicínsky zákrok môže spôsobiť obrovskú revolúciu pri záchrane života pacientov s vážnymi poraneniami. Pri operáciách totiž technika EPR (Emergency Preservation and Resuscitation) umožní lekárom výrazne predĺžiť čas zákroku, pričom utlmí všetky procesy v tele pacienta. Takéto pokusy schválila aj americká Správa potravín a liečiv, pričom lekári túto metódu využijú iba v prípade, ak nie je možný iný spôsob operácie a liečby pacienta. Spočiatku sa týchto zákrokov má zúčastniť celkovo 10 ľudí.

Prvý pacient však má takúto operáciu úspešne za sebou. Lekári totiž dokázali „zamraziť“ prebiehajúce procesy v tele pomocou chladného tekutého roztoku chloridu sodného, ktorý pozastavil činnosť srdca, mozgu a znížil dodávky kyslíka do buniek. Týmto spôsobom sa predĺžil možný čas operácie, pričom telo pacienta sa po 2 hodinách opätovne „naštartuje“ a všetky orgány začnú fungovať ako predtým. Štúdia na zvieratách pritom potvrdila, že organizmus ošípanej môže byť touto technikou pozastavený až na 3 hodiny.

Nenechaj si ujsť
Medicína pozná prelomový spôsob, ktorý vylieči smrteľné choroby. Vďaka magnetu

Týmto spôsobom si môžu lekári pri vážnych operáciách ťažko zranených pacientov kúpiť viac času na záchranu ich životov bez toho, aby došlo k poškodeniu mozgu či činnosti srdca v tomto stave. Tím profesora Samuela Tishermana stanovil časový limit pri tejto technike aplikovanej na ľuďoch na 2 hodiny, no zatiaľ nie je presne známe, ako dlho vydržia takéto podmienky jednotlivci. Výsledky sa môžu u konkrétnych pacientov líšiť.

Prelomová metóda má aj svoje riziká

Zníženie teploty tela na 10 až 15 °C pomocou chladného roztoku tak dokáže takmer úplne pozastaviť mozgovú a srdcovú činnosť. Pri normálnej telesnej teplote by mozog odumieral už po 5 minútach. Opätovné zotavenie buniek po takomto zákroku však nesie aj svoje riziká, informuje IFLScience. Ak sa bunky v tele opäť vracajú na normálnu teplotu, pacient môže byť vystavený reperfúznym poraneniam, pri ktorých môže bunku poškodiť séria chemických reakcií. Čím dlhšie je bunka bez kyslíka, tým môže byť poškodenie väčšie.

Lekári zatiaľ presne neidentifikovali všetky prípady týchto poranení, no pacientom môžu byť poskytnuté lieky, ktoré takéto poškodenie zmiernia. Ďalším cieľom lekárov je tak predísť poškodeniu buniek pri obnove ich činnosti po EPR, aby sa telo pacienta vyhlo ďalším poraneniam.

Všetky výsledky dosiahnuté pri technike EPR majú lekári odhaliť až koncom roka 2020. Dovtedy pred nimi stojí ešte dlhá cesta ako eliminovať poškodenie buniek pri zotavovaní pacienta a vyriešiť ďalšie neželané faktory, ktoré môžu vplývať na výsledok operácie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú