Pred viac než 47 rokmi, konkrétne v roku 1971 sa úspešne zrealizovala pilotovaná misia nazývaná Apollo 14. Jej hlavným cieľom bolo uskutočniť dva výstupy na mesačný povrch, čo sa aj podarilo. V rámci dvoch výstupov sa im podarilo nazbierať vyše 42 kilogramov vzoriek a úspešne sa vrátiť naspäť na Zem.

Najnovšie informácie súvisia práve so spomínanou misiou a konkrétne so vzorkami, ktoré doniesli. Tie sú samozrejme nesmierne cenné, no ich pôvod či bližšie špecifikácie sa nepodarilo podrobne odhaliť už mnoho rokov. Najnovšie štúdie však odhaľujú zaujímavé zistenie.

Najstaršia vzorka kameňa, ktorej pôvod prekvapí

Austrálski vedci sa rozhodli zapožičať si privezené vzorky priamo od NASA a výsledky šokovali nielen širokú verejnosť, ale aj viacerých odborníkov. Jedna zo vzoriek kameňa, ktorý v roku 1971 priviezla misia Apollo 14 priamo z mesačného povrchu vznikla pravdepodobne na Zemi. Ak by sa informácie potvrdili, jednalo by sa teda o objavenie najstaršieho pozemského kameňa, aký poznáme.

Konkrétne išlo o vzorku, ktorej váha predstavuje približne 1,8 gramov a minerály, ktoré obsahovala sú netypické pre Mesiac, nakoľko chemická charakteristika vzorky naznačuje, že ide o typickú zemskú horninu. Analyzovaná vzorka obsahovala kremeň a granit, alebo jednoducho povedané žulu. Ešte zaujímavejšie je odhalenie zirkónu, ktorý prezrádza, že sa jedná o vzorku starú približne 4 miliardy rokov.

Po zistených informáciách však nastáva otázka ako sa zemský kameň ocitol na povrchu Mesiaca. Internetom sa začínajú šíriť aj viaceré názory, no vedci za najreálnejšie vysvetlenie považujú, že zemský fragment bol z povrchu našej planéty vymrštený pred 4 miliardami rokov kvôli meteoritu, ktorý zasiahol Zem.

Prečítajte si tiež!
234 vzdialených hviezd vo vesmíre sa správa veľmi čudne. Sú miestom pre mimozemský život?

V tej dobe bol Mesiac k Zemi bližšie o približne polovicu a po pristáti horniny na Mesiaci sa následne roztavila a bola zakrytá pod povrchom približne 4 miliardy rokov. Pred 26 miliónmi rokov narazil na Mesiac asteroid, ktorý vytvoril kráter s priemerom 340 metrov a práve táto situácia mohla priviesť možno najstarší zemský kameň na povrch.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú